Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Надання першої долікарської допомоги при опіках в домашніх умовах


Опубликованно 05.12.2018 00:30

Надання першої долікарської допомоги при опіках в домашніх умовах

За статистикою одержуваного травматизму як в побуті, так і на виробництві, отримання опіків знаходиться на перших позиціях. Гарячі рідини, пара, хімічні засоби, електрика, вогонь оточують людину всюди. Необережне поводження, несправність обладнання і трагічна випадковість призводять до важкої травмування – опіків.

Наслідки таких поразок складно передбачити, тому прогнози багато в чому залежать від дій тих людей, які опинилися поруч. Знаючи все про надання першої долікарської допомоги при опіках і вміло застосовуючи ці знання на практиці, можна допомогти потерпілому зберегти здоров'я і навіть життя.

Що таке опік?

Це травма шкіри і тканин різного ступеня тяжкості. Опік може бути викликаний: електрикою – електричний; фізичним впливом тепла – термічний; їдкими хімічними речовинами – хімічний; світлом, сонцем, випромінюванням – променевої.

Надання першої долікарської допомоги при опіках проводиться з урахуванням причин і ступеня ураження.

Ступені опіків і їх відмінності

Перш ніж лікувати травму, потрібно визначити її ступінь. Всього їх чотири. Відмінності полягають у глибині пошкодження шкірного покриву і нижчих тканин. Перша ступінь. Вражений тільки самий верхній (покривний) шар шкіри – епідерміс. Виникає почервоніння і болючість. На дотик ділянку шкіри сухий. Потерпілий відчуває сильне печіння. Друга ступінь. Ураження глибоких шарів шкіри. З'являються пухирці з прозорим жовтуватим вмістом. Виникають сильні больові відчуття. Травмовану ділянку шкіри запалюється. Третя ступінь. Омертвіння шкірного покриву з утворенням струпа. Виникає набряк тканин, навколишній місце ураження. Четверта ступінь. Уражена шкіра і нижні тканини (м'язи, сухожилля і т. д.) омертвлені або обвуглені.

Надання першої долікарської допомоги при опіках повинно враховувати ступінь травми. Найголовніше, що необхідно зробити – це викликати швидку невідкладну допомогу.

Помилки

У першу чергу варто перелічити те, що під час надання першої долікарської допомоги при опіках робити категорично заборонено. Порушувати цілісність бульбашок, що виникають на постраждалій ділянці. Застосовувати для обробки поверхні опіку жирні засоби, молочнокислі продукти. Застосовувати в якості пов'язки безпосередньо на ушкоджену ділянку вату, пластир і так далі.

Що відбувається під час опіку? Шкіра втрачає свій верхній шар, який захищає її і нижні тканини від інфікування, травмування, висушування і т. д. Таким чином, надаючи допомогу, важливо враховувати фактори, які можуть сприяти інфікування ураженої ділянки. Воно, в свою чергу, може призвести до сепсису.

Опіки першого і другого ступеня

Це найбільш поширені побутові травми. Наприклад, на кухні, коли бризкає жир з пательні або обдає пором від окропу в каструлі. Або у гаражі, на дачі, на природі. З такими травмами до лікарів йдуть нечасто. Зазвичай дрібні травми люди воліють лікувати самостійно.

Чим можна допомогти потерпілому? Для охолодження опікової поверхні можна застосувати струмінь води, поливати нею місце опіку кілька разів (від трьох до шести) за три-п'ять хвилин.

З цією ж метою використовують спеціальні комплексні медичні препарати. Наприклад, «Пантенол».

Коли біль почне вщухати, травмовану ділянку накривають марлевою пов'язкою або будь бавовняної чистою тканиною.

Якщо потерпілий зазначає больовий синдром, дайте що-небудь знеболювальне – таблетку анальгіну або ібупрофену. Якщо ушкодження незначне і біль пройшла, уражену ділянку лікують спеціальними загоюючими засобами, мазями, гелями і ін Наприклад: «Пантенол»; «Рятувальник»; «Эплан»; фурацилиновая мазь, «Бепантен»; «Актовегін»; «Дермазин» та інші аналоги.

Якщо лікування допомагає, рана заживає, то до лікаря можна не звертатися. Але у випадках, коли загоєння затягується надовго, больовий синдром не проходить, поверхню рани збільшується, потрібно негайно звернутися до фахівця – хірурга або дерматолога. Травма третьої і четвертої ступеня

Надання першої долікарської допомоги при термічних опіках потребує максимальної зібраності і спокою. Найголовніше – не панікувати. Як правило, такі травми отримують, потрапляючи в серйозні екстремальні ситуації. Здоров'я, а можливо і життя потерпілого можуть залежати від своєчасної і грамотної допомоги.

В першу чергу, необхідно усунути травматичний фактор, загасити вогонь на потерпілого, винести з палаючого приміщення на свіже повітря. Вибір заходу залежить від ситуації і місцезнаходження.

Загасити палаючий одяг можна за допомогою щільної тканини, снігу, води. Знімати одяг з обгорілого потрібно обережно, не посилюючи отримані пошкодження, не зривати її.

Больовий шок

Подумайте, чим можна зняти біль. Так трапляється, що людина гине не від отриманих травм та їх наслідків, а від больового шоку. Його небезпека полягає в тому, що, крім сильних відчуттів болю, у потерпілого різко падає тиск, страждає ЦНС. Це може викликати раптову смерть. Ідеальний варіант – ін'єкція препарату, що знімає больові відчуття. Наприклад, такі препарати, як «Анальгін», «Кетанов», «Диклофенак». Допоможе будь-яке знеболююче.

Але головним залишається якнайшвидша госпіталізація потерпілого. Необхідно використовувати усі можливі варіанти для доставки людини, що отримав опіки третього або четвертого ступеня, спеціалізована установа. Промивання водою – перший етап надання допомоги при хімічних опіках

Існують хімічні засоби, які при попаданні на поверхню шкіри здатні травмувати її за типом опіку. Таких засобів багато, і вони оточують людину скрізь: на роботі, в побуті, на відпочинку. Речовини, що містяться в цих засобах, вступають в хімічну реакцію з складовими шкіри. Тому надання першої долікарської допомоги при хімічних опіках необхідно починати з тривалого (не менше тридцяти хвилин) промивання ураженої ділянки шкіри проточною водою. Мета – змити як можна більшу кількість подразника.

На виробничих майданчиках, де хімію використовують у великих обсягах для надання першої долікарської допомоги при опіках кислотами і лугами створені спеціальні майданчики – «спасіння душ». Вони оснащені пристосуваннями для зручного промивання будь-якої ділянки тіла.

Хімічні опіки небезпечні тим, що можна не помітити продовження реакції. Вона не завжди може супроводжуватися больовими відчуттями. Тому звернення до фахівців і виклик швидкої обов'язкові. Особливо небезпечне потрапляння хімії в очі і на слизові оболонки.

Що робити при опіках їдкими хімічними речовинами до приїзду швидкої?

Після ретельного промивання водою надання першої долікарської допомоги при опіках кислотами або лугами полягає в нейтралізації залишків на ураженій ділянці. Якщо впливає речовина – кислота, то її знищують за допомогою розчину харчової соди. В одній склянці води розводять одну чайну ложку соди. Змочують їм ватно-марлеву пов'язку, прикладають до травмованій ділянці. Якщо опік лужний, використовують 1-процентний розчин борної кислоти.

Після того як уражену ділянку добре промили проточною водою і нейтралізували залишки, приступають до дальшого надання допомоги. Заходи ті ж, що й при наданні допомоги при термічних опіках. Якщо необхідно зняти больовий синдром, дають знеболюючий засіб. Для загоєння рани можна використовувати мазі, що застосовуються при хімічних опіках: «Эплан», «Левомеколь», «Рятувальник», «Солкосерил», «Бепантен».

Підіб'ємо підсумки

Якщо говорити про надання першої долікарської допомоги при опіках коротко, то варто діяти в такому порядку: Викликати швидку допомогу або зробити все можливе для транспортування постраждалих у найближчий медичний заклад. Оцінити обстановку, усунути вплив травмуючих факторів. Визначити вид і ступінь ураження. При хімічних опіках – змити, а потім нейтралізувати потрапила на тіло хімію. При термічних опіках – промити (якщо дозволяє ступінь опіку і ситуація) уражену ділянку. Заходи щодо надання допомоги направити на зниження інфікування раневої поверхні, симптоматичного лікування потерпілого.

Як люблять говорити фахівці з охорони праці, правила техніки безпеки написані кров'ю. Надання першої долікарської допомоги в них – самий об'ємний розділ. Невідомо, що може статися з кожним із нас. Знання нескладних правил надання першої долікарської допомоги при ранах і опіках допоможе зберегти здоров'я потерпілого або навіть врятувати його життя. Автор: Шкреба Наталія 3 Грудня, 2018


banner14

Категория: Развлечения

Надання першої долікарської допомоги при опіках в домашніх умовах


Написать комментарий

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.