Фізіологічні основи емоцій: поняття, властивості та закономірності. Теорія, мотивація та види емоцій
Опубликованно 20.08.2018 03:50
Організм людини – складна система зв'язків і реакцій. Все працює за певними схемами, які вражають своєю методичністю і многосоставностью. В такі моменти починаєш пишатися тим, яка складна ланцюг взаємодій призводить до почуття радості або горя. Більше не хочеться заперечувати якісь емоції, адже всі вони приходять не просто так, все має свої причини. Розглянемо ближче фізіологічні основи почуттів та емоцій і почнемо краще розуміти процес власного існування. Поняття почуттів і емоцій
Емоції охоплюють людини під впливом ситуації або будь-яких зовнішніх подразників. Вони швидко приходять і так само швидко йдуть. Вони відображають наше суб'єктивне оціночне мислення по відношенню до ситуації. До того ж емоції не завжди усвідомлюються; людина відчуває від них ефект, але не завжди розуміє їх ефект і характер.
Наприклад, хтось наговорив вам купу гидот. Ваша логічна реакція на це – гнів. Про те, як він сприймається і чим обумовлений, ми дізнаємося трохи пізніше. Зараз зосередимося безпосередньо на емоції. Ви відчуваєте гнів, вам хочеться якось відповісти, чим-то захиститися – це емоційна реакція. Як тільки подразник зникне – гнів швидкоплинно закінчиться.
Інша справа – почуття. Вони породжуються, як правило, комплексом емоцій. Розвиваються поступово, розширюючи свій вплив. Почуття при цьому, на відміну від емоцій, добре усвідомлюються і сприймаються. Вони не є породженням ситуації, а демонструють ставлення до об'єкту або явища в цілому. У зовнішній світ вони виражаються безпосередньо через емоції.
Наприклад, кохання – це почуття. Воно виражається через емоції, такі як радість, емоційне тяжіння і т. п. Або, наприклад, почуття ворожості характеризується ненавистю, гидливістю і гнівом. Всі ці емоції, будучи виразами почуттів, звернені у зовнішній світ, на об'єкт почуттів.
Важливий момент! Якщо у людини є те або інше почуття, то це зовсім не означає, що об'єкт цього почуття не буде піддаватися стороннім емоціям. Можна, наприклад, відчувати роздратування чи гнів по відношенню до коханої людини. Це зовсім не означає, що почуття любові змінилося ворожістю. Це просто реакція на будь-які зовнішні подразники, які зовсім не обов'язково виходять від об'єкта, до якого спрямована любов. Види почуттів та емоцій
Спочатку почуття і емоції поділяються на позитивні і негативні. Це їх якість визначається суб'єктивною оцінкою людини.
Далі по своїй суті і принципом дії вони поділяються на стенічні і астенічні. Стенічні емоції спонукають людину до активних дій, посилюють практичну мобілізацію. Це, наприклад, різного роду мотивації, натхнення і радість. Астенічні, навпаки, "паралізують" людину, послаблюють роботу нервової системи і розслабляють організм. Це, наприклад, паніка або фрустрація.
До речі, деякі почуття, такі як, наприклад, страх, можуть бути як стеническими, так і астенічними. Тобто страх може як змусити людину мобілізуватися, діяти, так і паралізувати і демобілізувати.
Далі поділ відбувається на сильні/слабкі і короткочасні/довготривалі. Такі властивості почуттів і емоцій безпосередньо залежать від суб'єктивного сприйняття людини. Поняття основ емоцій з точки зору фізіології
Якщо коротко: фізіологічні основи емоцій повністю обумовлюють процес чуттєвого сприйняття. Якщо детальніше, розглянемо кожен аспект окремо і складемо цілісну картину.
Емоції мають рефлекторної сутністю, тобто завжди припускають наявність подразника. Цілий механізм супроводжує емоцію від сприйняття до прояви. Ці механізми називаються в психології фізіологічними основами емоцій і почуттів. У них задіяні різні системи організму, кожна з яких відповідає за конкретний результат. Фактично все це утворює цілу налагоджену систему прийому й обробки інформації. Все майже як в комп'ютерах. Підкіркові механізми
Самим нижчим рівнем фізіологічних основ емоцій і почуттів є підкіркові механізми. Вони відповідають за самі фізіологічні процеси і інстинкти. Як тільки в підкірку надходить якийсь порушити, тут же починається відповідна реакція. Якщо конкретно: провокуються різного роду рефлекси, скорочення м'язів, певний емоційний стан. Вегетативна нервова система
Вегетативна нервова система на основі тих чи інших емоцій посилає сигнали-збудники до органів внутрішньої секреції. Наприклад, надниркові залози виділяють адреналін в стресових і небезпечних ситуаціях. Виділення адреналіну завжди супроводжується такими явищами, як приплив крові до легень, серця і кінцівках, прискорення згортання крові, зміна серцевої діяльності, збільшується виділення цукру в кров. Перша і друга сигнальні системи
Для того щоб перейти до кірковим механізмів, необхідно приблизне розуміння першої та другої сигнальних систем і динамічного стереотипу. Почнемо з систем.
Перша сигнальна система характеризується сприйняттями і відчуттями. Вона розвинена не тільки у людини, але і у всіх тварин. Це, наприклад, візуальні образи, смакові нагадування і тактильні відчуття. Наприклад, зовнішність одного, смак апельсина і дотик до гарячим вугіллям. Все це сприймається через першу сигнальну систему.
Друга сигнальна система – це мова. Вона є тільки у людини і тому тільки людиною і сприймається. По суті, це будь-яка реакція на сказані слова. Вона нерозривно пов'язана з першою сигнальною системою і сама по собі не функціонує.
Приклад, ми чуємо слово "перець". Сама по собі вона нічого не несе, але в з'єднанні з другою сигнальною системою утворюється сенс. Ми уявляємо собі смак, особливості та зовнішній вигляд перцю. Вся ця інформація, як вже було сказано, сприймається через першу сигнальну систему і запам'ятовується.
Або ще приклад: ми чуємо про одного. Сприймаємо мова і перед очима у нас з'являється його зовнішність, ми пам'ятаємо його голос, ходу і т. д. Це взаємодія двох сигнальних систем. Вже після, на основі цієї інформації, ми будемо відчувати ті чи інші почуття або емоції. Динамічний стереотип
Динамічні стереотипи – це якісь поведінкові набори. Умовні і безумовні рефлекси формують визначений комплекс. Вони утворюються при постійному повторенні яких-небудь дій. Такі стереотипи досить стійкі і визначають поведінку індивіда в тій чи іншій ситуації. Іншими словами, це щось начебто звички.
Якщо чоловік в один і той же час протягом тривалого періоду вчиняє якісь дії, наприклад займається гімнастикою вранці протягом двох років, то у нього формується стереотип. Нервова система полегшує роботу мозку, запам'ятовуючи ці дії. Таким чином, відбувається менша витрата ресурсів мозку, і він звільняється для іншої діяльності. Коркові механізми
Коркові механізми контролюють вегетативну нервову систему і підкіркові механізми. Вони є визначальними в понятті емоцій і їх фізіологічної основи. Ці механізми вважаються головними по відношенню до двох останніх. Вони формують поняття фізіологічних основ емоцій і почуттів. Саме через кору великих півкуль головного мозку проходить основа вищої нервової діяльності людини.
Коркові механізми сприймають інформацію від сигнальних систем, перетворюючи їх в емоційний фон. Емоції, в контексті коркових механізмів, є результатом переходу і функціонування динамічних стереотипів. Тому саме в принципі роботи динамічних стереотипів і полягає основа різних емоційних переживань. Загальні закономірності та принцип роботи
Описана вище система функціонує за особливим закономірностям і володіє власним принципом роботи. Розглянемо більш детально.
Спочатку зовнішні або внутрішні подразники сприймаються першою і другою сигнальними системами. Тобто сприймається яка-небудь мова або відчуття. Ця інформація передається в кору великих півкуль головного мозку. Адже ми пам'ятаємо, що саме коркова частина з'єднується з сигнальними системами, сприймаючи від них збудники.
Далі сигнал з коркових механізмів передається в підкірку і вегетативну нервову систему. Підкіркові механізми формують інстинктивне поведінка на подразник. Тобто починають працювати ускладнені безумовні рефлекси. Наприклад, хочеться втекти, коли страшно.
Вегетативна система викликає відповідні зміни процесів в організмі. Наприклад, відтік крові від внутрішніх органів, викид адреналіну в кров і т. д. В результаті з'являються зміни у фізіології організму, приводячи до різних реакцій: напруга м'язів, загострене сприйняття і т. п. Все це служить для допомоги инстинктивному поведінки. У разі страху, наприклад, мобілізує організм для марш-кидка.
Ці зміни потім знову передаються в кору головного мозку. Там вони контактують з наявними реакціями і виступають основою прояву того чи іншого емоційного стану. Закономірності почуттів і емоцій
Для почуттів і емоцій існують деякі закономірності, які визначають шляхи функціонування. Розглянемо кілька з них.
Всім нам відомо, якщо щось робити постійно – це швидко набридає. Це і є одна з основних закономірностей почуттів. Коли подразник постійно і тривало впливає на людину, притупляється почуття. Наприклад, після трудового тижня людина відчуває блаженне відчуття від відпочинку, все йому подобається, і він щасливий. Але якщо такий відпочинок триває вже другий тиждень, то почуття починають притуплятися. І чим триваліша подразник продовжує свою дію, тим менш яскраво відчувається почуття.
Почуття, викликані одним подразником, автоматично переносяться на весь клас подібних об'єктів. Тепер усім однорідним з викликало емоцію подразником речей приписується випробуваний почуття. Наприклад, чоловік виявився жорстоко обдурять однієї непорядної жінкою і тепер відчуває до неї ворожі почуття. А тут бац! Тепер для нього всі жінки непорядні, і до всіх він відчуває вороже ставлення. Тобто почуття перенеслося на всі однорідні з подразником об'єкти.
Одна з найбільш відомих закономірностей – чуттєвий контраст. Всі знають, що найприємніший відпочинок – після важкої роботи. У цьому, власне, і весь принцип. Протилежні почуття, які по черзі виникають під впливом різних подразників, відчуваються набагато гостріше.
Далі розглянемо фізіологічні основи пам'яті, уваги та емоцій. Вони безпосередньо пов'язані з сьогоднішньою темою і дуже просунутий нас в розумінні фізіології в цілому. Фізіологічні основи пам'яті
Фізіологічна основа пам'яті – нервові процеси, які залишили сліди реакції в корі головного мозку. Це в першу чергу означає, що будь-які процеси, викликані зовнішніми чи внутрішніми подразниками, не проходять безслідно. Вони залишають свій відбиток, формуючи заготовку для майбутніх реакцій.
Фізіологічні основи й психологічні теорії емоцій дають зрозуміти, що процеси в корі головного мозку при спогаді ідентичні процесам при сприйнятті. Тобто мозок не бачить різниці між безпосередньою дією і спогадом або уявленням про нього. Коли ми пригадуємо вивчене рівняння, мозок сприймає це як ще одне заучування. Саме тому й кажуть: "Повторення - мати вчення".
Така штука, зрозуміло, не спрацює з фізичними вправами. Наприклад, якщо щодня уявляти, як ти піднімаєш штангу, м'язова маса не буде наростати. Адже ідентичність між сприйняттям і спогадом відбувається саме в корі головного мозку, а не в м'язових тканинах. Так що ця фізіологічна основа пам'яті працює тільки для вмісту черепної коробки.
А тепер про те, як же все-таки реакції нервової системи впливають на пам'ять. Як вже було сказано, всі реакції на подразники запам'ятовуються. Це призводить до того, що при зіткненні з тим же подразником буде задіяний відповідний динамічний стереотип. Якщо один раз доторкнутися до гарячого чайника, мозок це запам'ятає і не захоче робити цього вдруге. Фізіологічні основи уваги
Нервові центри кори головного мозку завжди функціонують з різною інтенсивністю. Спостереження показують, що завжди вибирається найбільш оптимальний спосіб для конкретної діяльності. Складається він, звичайно, з досвіду, пам'яті і стереотипів.
Фізіологія розуміє під увагою високу інтенсивність роботи того чи іншого ділянки кори головного мозку. Таким чином, саме на основі досвіду підбирається оптимальний рівень функціонування певного нервового центру, то й уваги, як інтенсивність ділянки кори, підвищується. Таким чином для людини створюються оптимальні, з точки зору суб'єктивного сприйняття, умови. Фізіологічні основи мотивації
Раніше ми вже згадували про стенічних і астенічні емоції. Мотивація як раз і являє собою стеническое почуття. Воно спонукає до дій, мобілізує організм.
З наукової точки зору, фізіологічні основи мотивації та емоцій утворюються з потреб. Таке бажання обробляється підкорковими механізмами, ставиться нарівні з ускладненими інстинктами і надходить у кору великих півкуль головного мозку. Там воно обробляється як інстинктивне бажання, і мозок, використовуючи вплив вегетативної системи, починає шукати шляхи до задоволення потреби. Саме за рахунок такого функціонування організму відбувається мобілізація ресурсів, і справи даються набагато легше. Автор: Артем Габатов 17 Серпня, 2018
Категория: Развлечения
Фізіологічні основи емоцій: поняття, властивості та закономірності. Теорія, мотивація та види емоцій