Як протистояти маніпуляторам? Як зрозуміти, що тобою маніпулюють? Людина-маніпулятор
Опубликованно 26.08.2018 03:25
Як показує практика, неможливо завжди нормально функціонувати в суспільстві і бути вільним від нього. За все своє життя кожна людина контактує з величезною кількістю самих різних людей. І не всі ці контакти можуть надавати позитивний вплив на нас, деякі з них мають досить руйнівну дію. Часом трапляються такі життєві ситуації, які можуть завдати серйозної шкоди психологічному здоров'ю людини. В першу чергу мова йде про контакт з тим, кого називають людиною-маніпулятором, енергетичним вампіром. Існує навіть наукове визначення такого типу особистості – перверзный нарциссист. А ще таких людей називають маніпуляторами. Так як протистояти маніпуляторам?
Хто такі маніпулятори?
Маніпулятор – людина, яка не йде на відкриті конфлікти, боротьбу за владу, застосування сили. Такі люди добиваються бажаного за допомогою психологічного насильства над іншими людьми. Ознаками людини-маніпулятора може відповідати будь-яка людина. Перверзным нарциссистом може бути навіть рідна мама, батько, брат або сестра. Це ще гірше, ніж якщо б маніпулятором виявився стороння людина. Як показує практика, найчастіше до такої категорії людей ставляться чоловіки, від яких найменше очікуєш удару в спину. Як маніпулювати у відносинах? Чому маніпулятори так себе ведуть?
Маніпуляція - це процес впливу на іншу людину, в основу діяльності якого лягає величезне бажання все перекрутити, вивернути, перевернути з ніг на голову. Назва «перверзные» походить від латинського слова pervertere, що в перекладі означає "збочений". Зазвичай ці люди прикриваються якимись неіснуючими дитячими травмами або говорять, що їх хтось довів, але це не зовсім так. Маніпулятори вибрали стратегію психологічного насильства в своїй поведінці лише з-за того, що у них немає емоційної життя. Найчастіше люди задають питання: "Як протистояти маніпулятору на роботі?" Нижче буде дано відповідь на нього.
В чому проявляється відсутність емоційного життя?
Ознаки людини-маніпулятора полягають у тому, що він не здатний на справжні людські почуття чисто на психологічному рівні. Людина ніколи не відчуває таких емоцій, як співпереживання, співчуття, він не стикається з такою проблемою, як нервовий зрив, і, насправді, у нього немає ніяких емоційних травм, за якими він зазвичай ховається. Незважаючи на те, що весь цей спектр почуттів маніпулятор не відчував, перед ним стоїть завдання спровокувати подібні почуття у своїй потенційної жертви. Він отримує задоволення від руйнування іншої особи, привласнюючи почуття інших людей. Чому так відбувається?
Поведінка маніпуляторів полягає в психологічному насильстві, деструктивному впливі на іншу людину і так далі. Саме тому таких людей почали називати енергетичними вампірами. Вся справа в тому, що це єдиний прийнятний спосіб функціонування для них, по-іншому вони не вміють існувати. Маніпулятори не сприймають інших як особистостей, швидше - як предмети або об'єкти. Саме тому і ставлення до них споживче, як до предметів, які виконують конкретні функції, і люди ці "служать" маніпулятору до тих пір, поки вони можуть виконати те, що йому потрібно.
Хто такі жертви?
Багато хто дотримується думки, що жертви маніпулятора – це люди з якимись психічними проблемами, які легко піддаються впливу зі сторони. І це в корені невірно. Ситуація складається зовсім навпаки, адже такі «жертви» вже спочатку нецікаві маніпулятору. У них як раз викликають інтерес люди сильні, які справляють враження несломленных, оптимісти по життю, енергійні, успішні, позитивні, ті, хто не любить циніків і брехунів, завжди відстоюють свою точку зору і вважаються досить самостійними у прийнятті важливих рішень. Такі особистості – мета номер один для маніпуляторів. Тут жертва - це вже не психологічна характеристика людини, це роль, яка дістається людині по ситуації. Можна стати жертвою один раз, а можна піддаватися на вплив маніпулятора раз за разом, навіть не усвідомлюючи цього. По суті, попастися на вудку може абсолютно будь-яка людина, який просто довіряє думку близької людини, прислухається і готовий будувати міцні і здорові стосунки з іншими людьми. На ці почуття і починає тиснути маніпулятор, і тут вже починається жорстока гра, а не щирі відносини. Зазвичай людина стає жертвою рівно в той момент, коли маніпулятор прийняв рішення, що у конкретного індивіда є щось, що йому потрібно терміново привласнити собі. Тому якщо ви вважали, що жертва сама приваблює кривдника, то це в корені невірно. Маніпулятор буквально паразитує на людині і впливає на нього тільки за допомогою психологічного насильства. Зрозуміти, що ти став жертвою такої людини, досить складно, адже діють ці люди не силовими методами. Як же протистояти маніпуляторам? Стадії побудови відносин з маніпулятором
Психологи вважають, що відносини між маніпулятором та жертвою маніпуляції складаються з кількох стадій. Можливо, їх прояв в різних ситуаціях буде проходити по-різному, але суть залишається незмінною. Отже, розберемо кожну стадію і правила при спілкуванні з маніпуляторами.
Стадія спокушання
Починається все з самого банального спокушання. Маніпулятор позиціонує себе як потрібну людину для жертви і починає симулювати любов, ласку і турботу. Якщо відносини будуються між чоловіком і жінкою, то на цій стадії проявляється постійна увага з боку маніпулятора. Це повідомлення, дзвінки, турбота і «щирий» інтерес. Жертвою не зовсім обов'язково повинна бути дама, але найчастіше це саме жінки. Маніпулятор як би сканує свою жертву, щоб створити для неї ідеальну модель своєї поведінки. На даній стадії він наче ловить жертву на гачок емоцій, після чого здатність раціонально мислити і адекватно оцінювати події геть відключається. Етап спокушання характеризується різко виниклими почуттями, які максимально перебільшуються, щоб збити жертву з пантелику. Зазвичай маніпулятор проводить зі своєю жертвою максимальна кількість часу, використовуючи звичайні прийоми зваблювання: квіти, вечері, подарунки і так далі. На даному етапі завдання маніпулятора полягає в тому, щоб не закохати в жертву себе, а вселити їй думка про те, що хтось потребує її любові. Стадія вростання
Завдання маніпулятора на даному етапі полягає в тому, щоб підсадити жертву «на себе», як на наркотик. Він опікується жертву, не даючи їй ні на секунду відчути самотність. На цій стадії він вже щосили починає користуватися тими благами, на які розраховував спочатку. Також для даного етапу характерне наступне: маніпулятор стимулює жертву віддалитися від друзів, близьких і родичів, щоб вся енергія людини сконцентрувалася на маніпуляторі. Для нього важливо думати і вирішувати за свою жертву. Від нарциссиста можна почути фрази про те, що ви не розбираєтеся в почуттях, і тільки маніпулятор знає, що ви відчуваєте насправді, чи буде стверджувати, що саме він знає, чого ви хочете, і ніякі заперечення не допоможуть. Навіть віддалення від друзів і родичів може сприйматися жертвою як єдино вірний варіант розвитку подальших подій. Вже на цій стадії у жертви не залишається ніякого особистого простору, а що вже говорити про час або силах на щось крім бажань маніпулятора! Будь-які особисті кордони стираються, і жертва вже перепрограмована на потрібне для нарциссиста поведінку. Маніпулятор діє досить акуратно і поступово, жертва «знецінює» себе систематично. Природно, це відбувається з подачі нарциссита.
Стадія експлуатації
Тепер можна переходити до етапу відкритого маніпулювання жертвою. Виявляється це відхід від розмови, ігноруванні, він може зникнути на деякий час, а після відмовиться пояснювати, в чому тут справа. Настрій і поведінку його змінюється дуже часто. Він може в принципі відмовлятися підтримувати діалог, виходячи з тієї позиції, що з предметами не спілкуються. Зате може будувати незадоволену міну, важко зітхати або зовсім заперечувати конфлікт в принципі. Жертва робить спробу зрозуміти, що сталося, що було зроблено не так, але не отримує ніяких відповідей на задані питання. Тепер залишається тільки чекати поблажливості від нарциссиста. А коли той зволить заговорити зі своєї «підопічної» жертву ніби паралізує, адже їй не дали права бути вислуханою, не дали права знати правду. Такою маніпуляцією енергетичний вампір перекладає провину за свою діяльність на плечі своєї жертви. Ігнорування веде до того, що людина бере відповідальність за відносини на себе, починає вибачатися за всі смертні гріхи, при цьому не усвідомлюючи того, що його провини в цьому немає. По суті, саме такої поведінки і домагався «господар». Програма мінімум виконана, тепер маніпулятор має повне право виховувати свого підопічного далі. Починається нова стадія знецінення особистості жертви. У хід іде тиск на все, будь то фігура, зовнішність, розум, робота, сім'я і так далі. Що відбувається з жертвою в цей момент?
Жертва все ще не розуміє, що відбувається, адже вона навіть не може допустити думки, що такий рідний і улюблений людина може чинити так спеціально, повністю усвідомлюючи наслідки своїх дій. Саме тому людина не бачить небезпеки з боку маніпулятора. В очах жертви «господар» виглядає максимально впевненим у своїх силах і словах, має безумовний авторитет. Тобто, теоретично, в його поведінці прискіпатися не до чого. Він оперує такими фразами, як «не вигадуй», «ти поводишся неправильно», «трохи постарайся і все буде відмінно» і так далі. І якщо маніпулятор вже на 100 % "занурений" в жертву, то у свій внутрішній світ підопічного він не пускає. Жертва починає жити в постійному стресі, їй кожну секунду починає здаватися, що вона робить щось не так і не те, і відчуває провину за це все. Через певну кількість часу, після постійних конфліктів і непорозумінь, психічне здоров'я жертви стає хитким. А маніпулятор дотримується своєї моделі поведінки і продовжує вести свою гру. Головна проблема полягає в тому, що жертва не може визначити, на що саме вона повинна скаржитися. Адже саме вона постійно винна, це вона така, це все через неї. Жертва звикає до того, що з нею так надходить маніпулятор тільки тому, що конкретно з нею щось не так. Він починає тиснути на неї все більше, а вона щоразу шукає все нові й нові виправдання собі. Жертві не дають вихлюпувати свої емоції, звинувачуючи її в нестабільному емоційному стані, в постійних змінах настрою і так далі. І жертві і доводиться тримати всі емоції в собі, так як вона впевнена, що це необхідно для того, щоб з нею продовжили спілкування.
Зміни відбуваються на фізіологічному рівні?
Люди-маніпулятори в психології жертв змінюють все настільки кардинально, що це впливає і на фізіологію. Це відбувається з-за постійної зміни рівня гормонів в організмі «підопічного». Працює це наступним чином: На початковому етапі організм жертви був перенасичений ендорфінами, гормонами щастя. Потім, в період стресових ситуацій, відбувається викид кортизолу. Стадія вростання, а також маніпуляцій тягне за собою постійні коливання рівня гормонів.
Виходить, що коли людина, манипулирующий іншим, прихильний до жертви (наприклад, відповів на дзвінок), виробляються ендорфіни, потім настає період ігнорування і виділяється кортизол. Тепер подумайте, що буде, якщо ці скачки відбуваються постійно? Виходить, що жертва набуває як психологічну, так і фізіологічну залежність. Це вплив нагадує дію наркотиків і жертві постійно потрібна доза уваги маніпулятора. Адже у неї вже давно немає інших джерел споживання енергії. Старі друзі і знайомі залишилися в минулому, з родичами зв'язок втрачено, маніпулятор став єдиним світлом у віконці, адже жертва буквально розчиняється в ньому, і саме він стає одним з можливих джерел енергії. Щоб це стан зберігалося, маніпулятор постійно тримає свою жертву в стресі, щоб у тій не було можливості відновлюватися і раціонально оцінювати події.
Стадія знищення жертви
Тут є два варіанти розвитку подій: Перший полягає в тому, щоб просто прийняти все, що відбувається, підкоритися і змиритися з психологічним насильством. А коли починається звикання, то жертва може навіть "просити". Маніпулятор зберігає інтерес до жертви рівно до тих пір, поки та ще хоч якимось чином чинить опір. Як тільки жертва покірно падає в ноги, вона відразу ж стає нецікава. Виходить, що після цього нарциссист відправляється на пошуки нової мети. Що стосується жертв, ті просто ламаються, зазвичай тут без допомоги психолога не обходиться. Нерідко жертви доходять до самогубства. Другий результат подій можливий тільки для початку сильних психологічно людей. Вони в якийсь момент починають усвідомлювати, що вся ця ситуація їх просто вб'є, якщо вони ніяким чином не вирішать цю проблему і не зроблять відповідних дій. Коли це приходить усвідомлення, жертва починає змінювати модель поведінки, вона огризається, принижують її - вона принижує у відповідь, і так далі. Як показує практика, тільки так можна вирватися з лап маніпулятора. Коли число таких ситуацій зростає, маніпулятору доводиться кинути свою жертву і відправитися на пошуки нової. З боку це може здатися, ніби найдобріший у світі людина тікає з лап неврівноваженою істерички, але насправді все зовсім навпаки.
Як не крути, маніпулятори – це страшні люди, в світі яких ти - лише предмет, користуючись яким, можна отримати вигоду. Як зрозуміти, що тобою маніпулюють?
Якщо ви хоч раз в житті допускали думка про те, що друзі або близькі можуть маніпулювати вами, то не забувайте зупиняти себе і задавати собі питання, навіщо ви робите те, про що вас просять. Аналізуючи себе і свою поведінку, ви згодом будете знати свої слабкі сторони, на які може тиснути маніпулятор. Після цього варто почати роботу над цими слабкими сторонами. Найкращий спосіб протистояти маніпулятору – це намагатися контролювати та усвідомлювати мотиви виконання тих чи інших дій. Також не забувайте про наявність свого особистого простору і не приймайте чужу відповідальність на себе, усвідомлювати свою зону відповідальності. Наприклад, хворий шлунок мами. Це в першу чергу її зона відповідальності, адже вона доросла людина. Якщо ваш керівник видав вам завдання пізніше, ніж потрібно було, тільки тому, що забув про це – це також його зона відповідальності, і таких прикладів можна наводити тисячі. Не виконуйте всі прохання і завдання бездумно. Намагайтеся виділяти собі час на роздуми і аналіз ситуації, особливо, якщо ви відчуваєте порив піддатися на вмовляння маніпулятора. Тримайте емоції під контролем, а коли нарциссист побачить, що його тиск не надає потрібного результату, він просто перемкнеться на іншу людину. Ще один хороший спосіб того, як протистояти маніпулятору-жінці чи чоловікові полягає в тому, щоб задавати навідні питання і вести себе нестандартно, збити його з пантелику. Пропонуйте альтернативу, беріть кермо влади в свої руки, дайте зрозуміти йому, що володієте ситуацією як мінімум на рівних і точно нікому не збираєтеся поступатися. Який підсумок?
Маніпуляція - це деструктивний вплив на особистість. Щоб не попастися в лапи маніпулятора, розвивайте впевненість у собі, самоконтроль, не беріть відповідальність за інших на себе. Пам'ятайте, що у маніпулятора немає почуттів до вас, тут мова йде тільки про психологічному насильстві. Це не щирість, а цілеспрямоване знищення особистості. Автор: Валерія Дашкевич 23 Серпня 2018
Категория: Развлечения
Як протистояти маніпуляторам? Як зрозуміти, що тобою маніпулюють? Людина-маніпулятор