Кокаїн: шкода, дію, передозування та наслідки
Опубликованно 27.08.2018 00:50
Кокаїн – один з найбільш поширених і небезпечних наркотиків в сучасному світі. Звикання відбувається практично миттєво, а далі – погіршення здоров'я і деградація особистості. Кокаїнові наркомани рідко доживають до 40 років.
Що являє собою наркотик? Які наслідки вживання кокаїну? Як розпізнати наркомана? Як допомогти людині позбутися залежності? Відповіді на ці та безліч інших запитань далі в статті. Історія кокаїну
Наркотик рослинної природи міститься в листі чагарнику коки, що виростає в південноамериканських тропіках.
Дрібнодисперсний білий порошок, який знищив мільйони наших сучасників, з'явився кілька століть тому. Але про стимулюючі властивості листяні рослини корінне населення Латинської Америки знало ще в третьому столітті нашої ери.
Свіже листя жували воїни і гінці для підвищення витривалості, а вожді і жерці для входження в релігійний транс.
В Європу листя потрапили в XVII столітті і до XIX ст. (коли і був виведений чистий синтетичний кокаїн) використовувалися в медичних цілях.
Популяризував наркотик Зигмунд Фрейд, який присвятив йому один із випусків свого німого кіно. Батько психоаналізу прописував порошок своїм пацієнтам, радив друзям.
На початку XX століття користь і шкода кокаїну були переглянуті, так як до того часу вже були зафіксовані тисячі смертей від передозування. А в 1922 році речовину було визнано наркотиком і офіційно заборонено.
Новий виток популярності кокаїну почався в 70-х роках. Акули шоу-бізнесу буквально пропагували вживання білого порошку, створюючи ілюзію активної красивого життя.
Сьогодні країни-рекордсмени за споживання наркотику - Північна та Південна Америка. Причина – територіальна близькість плантацій з вирощування кущів коки. На частку Західної Європи випадає близько 20 %.
Кокаїн прийнято вважати наркотиком багатіїв, але це неправда. Пробні дози продаються за доступною ціною, але в міру набуття людиною залежно ціна зростає. Кокаїнові наркомани – люди різного віку, будь-яких сфер діяльності і соціальних статусів. Різновиди кокаїну
Ступінь очищення і кількість домішок визначають вид наркотику та спосіб його вживання – куріння, внутрішньовенне введення, вдихання через ніс.
Чистий кокаїн – елітний дорогий наркотик. Це дрібнокристалічний порошок білого (може мати відтінки жовтого і рожевого) кольору, гіркий на смак. Містить 90 % кокаїну гідрохлориду.
Дія речовини проявляється при контакті зі слизовими оболонками, тому його втирають в ясна або вдихають через ніс. На своєму жаргоні залежні називають кокаїн – "сніг", "іній", "кокс", "білий", "пил".
Кокаїнова паста більш в'язка і волога по консистенції. Містить домішки. Це продукт першого етапу переробки листя коки. Масова частка чистого речовини тут 40-75 %, тому варто паста дешевше порошку. Її курять, додаючи в марихуану або тютюн.
Спидбол – суміш кокаїну і героїну. Найбільш небезпечна різновид наркотику, що викликає сильну перехресне залежність, від якої практично неможливо позбутися. Спидбол представлений у вигляді розчину для введення внутрішньовенно. Його, як правило, вибирають наркомани зі стажем, які не можуть досягти «кайфу» при втиранні або вдиханні наркотику.
Крек - кокаїн в кристалічній формі, призначений для куріння. Під дію високої температури, кристали руйнуються, видаючи характерний тріск (звідси назва наркотику «крек» - «тріск» в перекладі з англійської).
Невеликі тверді шматочки з нерівними краями значно здешевлюють продукт, що робить його популярним серед незаможних верств населення.
Принцип дії кокаїну
При попаданні в організм наркотик включається в процеси передачі нервових імпульсів мозку. Він посилює дію одночасно трьох систем: серотониновой, допаминовой і норадреналиновой. Застосування кокаїну, спрямоване на стимуляцію цих рецепторів, викликає: Відчуття безмежного щастя. Людина відчуває емоційний підйом, стає балакучим, веселим, відкритим, щирим. Стрибок розумової активності. Поліпшується пам'ять, підвищується розумова активність. З'являється впевненість у можливості вирішити найскладнішу проблему. Прилив сил. Відчувається потужний приплив енергії, підвищується працездатність, витривалість, зникає сонливість. Почуття переваги. Під дією наркотику кокаїністом відчувають себе «надлюдьми», впевненими у своїй правоті і неперевершеності.
Наркотичний ефект після вдихання порошку настає через 5 хвилин. Тривалість ейфорії становить 30-120 хвилин. Тривалість і «гострота» відчуттів визначаються обсягом спожитої дози і стажем наркомана. Звикання відбувається швидко, в гонитві за яскравими відчуттями залежні збільшують дозування і частоту вживання, на тлі чого нерідко трапляються передозування. Ознаки кокаїнового сп'яніння
Визначити, що людина прийняла дозу наркотику, часом буває непросто. Стан легко сплутати з легким алкогольним сп'янінням або дією енергетичних напоїв – мають місце порушення, комунікабельність, товариськість, зайва самовпевненість.
Вплив кокаїну на організм поділяють на фізіологічний і психологічний.
До фізіологічних ознак належать: блідість шкіри; відчуття подразненої слизової, безпричинний нежить; розширення зіниць; прискорене дихання; тахікардія; інфекційні захворювання дихальних шляхів; пітливість; порушення роботи кишечника; втрата ваги (у наркозалежних зі стажем).
До психологічних ознак належать: різкі перепади настрою; квапливість, надмірна самовпевненість; галюцинації; нелогічність дій, імпульсивність.
Перший ефект кокаїну і наслідки від прийому дози дещо різняться. Вони проявляються зазвичай у вигляді різкого занепаду сил, млявості, дратівливості, пригніченості. Лабораторна діагностика кокаїнового сп'яніння
Виявлення підлягають як сам кокаїн, так і продукти його розпаду – екгонін і бензоилэкгонин. Найпростіший та найшвидший спосіб – використання експрес-тестів для сечі. Більш складні методи проводяться в лабораторних умовах.
Сам кокаїн у крові тримається 4-6 годин після потрапляння всередину наркотику. Тоді як його метаболіти з сечею виводяться тільки на третю добу.
Для визначення наркотичного речовини використовуються і інші біоматеріали: у слині екгонін і бензоилэкгонин зберігаються до 5 днів, у волоссі – до 90 днів, в нігтях – до 180 днів. Вплив кокаїну на органи: дихальна система
При попаданні кокаїну в організм звужуються судини, підвищується тиск, серцебиття стає більш частим, в кров надходить рекордна доза гормону стресу. Сукупність цих факторів може призвести до миттєвої смерті від інфаркту, інсульту, гіпертонічної кризи чи розшарування аорти.
Як тільки наркотик потрапляє всередину, він порушує діяльність систем органів. В деяких випадках наслідки можуть бути незворотними. Так, вдихання порошку призводить до систематичного подразнення слизової оболонки, з часом розвивається хронічний риніт.
Куріння крека завдає шкоди бронхів, легень можуть утворюватися пухлини, розвивається глибокий кашель.
Поширені хвороби кокаїністів – тромбоз легеневої артерії, бронхіальна астма, некроз частини легені, свистячий кашель, фарингіт. Нервова система
Яку дію кокаїн впливає на мозок? Багаторазове вплив кокаїну на його клітини провокує порушення нервових структур, що проявляється у вигляді судомних припадків, епілептичного синдрому і тремтіння м'язів.
Збої в корі головного мозку відповідальні за різкі перепади настрою, галлюцинирование, психічну нестійкість, сплутаність свідомості, просторову дезорієнтацію.
Один з наслідків вживання кокаїну – залежному здається, що у нього під шкірою комахи. У прагненні позбутися від них, наркоман расцарапывает себе до крові. Така галюцинація – перший крок на шляху до психозів, параної і маніакального стану. Серцево-судинна система
Наркотик провокує спазмування серцевих артерій і порушує электроактивность міокарда. Так, інфаркт або інсульт може бути діагностований у молодих, що не належать до групи ризику пацієнтів.
У медичній практиці описаний унікальний випадок смерті кокаиниста з 10-річним стажем. Було проведено розтин та вилучено серце. Після фактичної смерті людини м'яз скорочувався ще 20 хвилин. Клітини міокарда адаптувалися до наркотику. Систематичне звуження судин головного мозку і робота м'язи на межі можливостей призвели до істотного збільшення частоти скорочень серця. Це допомогло йому придбати стійкість до кисневого голодування і пристосуватися до ішемії. Так воно змогло працювати без кисню настільки довго. М'язи
Основної шкоди кокаїну обумовлений розвитком хронічного рабдоміолізу. Наркотик має руйнівну дію на тканини скелетних м'язів. Утворюється в результаті деструкції м'язів токсичний міоглобін потрапляє в кров і забиває ниркові канальці, викликаючи їх гостру недостатність. Інші органи
Наркотик знижує апетит. Відмовляючись від їжі, людина стрімко втрачає вагу, а організм недоодержує необхідні вітаміни і мікроелементи. Звідси – порушення метаболічних процесів, проблеми з випорожненням. У залежних «зі стажем» розвиваються виразки, перфорації шлунка і кишечника.
Куріння крека викликає зорові розлади – отруйні пари буквально «спалюють» сітківку ока.
Багатьом відомо й те, якої шкоди від кокаїну при внутрішньовенному введенні - ін'єкції тягнуть за собою тромбоз вен, зараження крові, гепатит В, ВІЛ-інфікування. Репродуктивні органи
Чоловіки втрачають можливість відтворювати потомство, стають імпотентами. Жінки страждають безпліддям, втрачають здатність відчувати статеве ваблення і оргазм. Висока концентрація наркотику в організмі жінки пригнічує продукцію яйцеклітин, яєчники «завмирають», можуть припинитися менструації. Вагітність
Якщо ж жінка виношує дитину, вплив кокаїну на організм відчує не тільки вона, але і плід. Кожна друга вагітність закінчується викиднем через беспочвенного кровотечі, відшарування плаценти та інших проблем.
Якщо дитина народжується, ймовірність наявності патологій становить 99,9 %. Серед них – порушення будови скелета, гідроцефалія, деформація обличчя, синдром Дауна. Малюк народжується вже наркозалежним, адже кокаїн легко проникає через плаценту. Передозування
Різке перевищення умовної норми наркотику при одноразовому або з невеликими інтервалами прийомі не принесе очікуваного ефекту. Замість ейфорії людина відчує дискомфорт, який переросте в нестерпний біль зі смертельним наслідком (якщо під час не надана медична допомога).
За медичними даними, летальною вважається доза 1,2 г на людину, не вживає регулярно. Для порівняння, разова вулична доза становить 15-60 міліграмів. Щоб відчути ефект від наркотику на 1 кілограм ваги людини повинно припадати 1,5 міліграма чистого речовини. Симптоми передозування кокаїном
Якщо має місце отруєння кокаїном, у наркозалежного будуть виникати такі симптоми: головний біль, мігрень; сухість у роті, непереборна жага; посиніння шкірних покривів; підвищена пітливість.
Через кілька годин розвиваються: сонливість; судоми в руках і ногах; різке підвищення температури тіла; повне зневоднення організму, пересихають слизові носа, очей, рота; біль у грудній клітці, тахікардія.
Якщо кокаинисту вчасно не надати допомогу, звуження судин спричинить за собою інсульт, інфаркт, стан коматозу і смерть від задухи або зупинки серця.
Надпотужне збудження нервової системи загрожує судомами, конвульсіями. Такий припадок може спровокувати зупинку серця і неминучу смерть. Допомога при передозуванні кокаїном
Важливо знати, якщо доведеться зіткнутися з людиною, що страждають від передозування кокаїном, що робити в такому випадку. Негайно викликайте швидку допомогу. А до приїзду бригади фахівців необхідно виконати наступні процедури: Обмежити руху порушеної наркомана. Убезпечити себе та оточуючих від неконтрольованих дій залежного. Ідеально, якщо людина займе лежаче положення, так легкі будуть нормально вентилюватися. Якщо це був порошок, слід промити порожнину носа чистою водою. Якщо наркотик потрапив всередину через кров або органи дихання – промити шлунок великою кількістю води та напоїти адсорбуючих препаратів (наприклад, активованим вугіллям). Якщо вплив кокаїну на людину було настільки сильним, що піднялася температура, обтерти відкриті ділянки тіла холодною водою, на лоб накласти компрес. Жарознижуючі давати заборонено! Вони можуть посилити дію наркотику і погіршити ситуацію. Якщо стан потерпілого критичний, зробити штучне дихання та непрямий масаж серця.
Шкода кокаїну добре відомий медикам, і після доставки наркомана в стаціонар вони будуть діяти оперативно. Для пригнічення збудливості буде введена доза барбітуратів. При зупинці дихання показана інтубація трахеї і підключення до апарату штучної вентиляції. Щоб зняти спазм судин в головному мозку та серці, призначать амілнітрит або нітрогліцерин. Лікування залежності
Коли симптоми передозування куповані і стан кокаиниста нормалізується, саме час приступити до лікування наркотичної залежності. Але, на жаль, ліків і психологічних методів з доведеною ефективністю терапії не існує. Запорука успіху – усвідомлення людиною шкоди кокаїну і щире бажання позбутися його влади.
Позбавлення від залежності відбувається в кілька етапів. На першому - наркоман припиняє вживання наркотику і утримується від його прийому в подальшому. Через деякий час настає «синдром відміни» (ломка), який супроводжується фізичними і психологічними стражданнями. З симптомами допомагають впоратися лікарі. Призначається комплекс препаратів, які нормалізують роботу органів, покращують сон, заспокоюють, розслаблюють.
Другий крок – не менш відповідальний. Тут людина намагається подолати психологічний потяг до наркотику. Середня його тривалість – 3-6 місяців. Це час хворий проводить у спеціалізованій клініці, де команда фахівців допомагає виробити у нього мотивацію до здорового способу життя, виявити чинники, що спонукали приймати наркотики і усунути їх.
Третій крок – повернення в соціум. Волонтери допомагають знайти роботу, визначити коло інтересів, завести нові корисні знайомства.
За умови професійного послідовного лікування шанси на одужання великі. Навіть у наркоманів з тяжкою тривалою залежністю. Автор: Дар'яна 23 Серпня 2018
Категория: Развлечения
Кокаїн: шкода, дію, передозування та наслідки