Як з'їхати від батьків: емоційна залежність, поширені помилки, поради психологів
Опубликованно 02.09.2018 07:40
Всі діти виростають, і настає переломний момент, коли дитині вже тяжко жити під материнським і батьківським крилом. Але як з'їхати від батьків, щоб не образити їх і вирватися від опіки? В якому віці це краще зробити? Які труднощі можуть виникнути після переїзду? На ці та інші питання ви знайдете відповіді в нашій статті. Залежність від батьків
Перед тим як розглядати, як з'їхати від батьків і почати доросле життя, слід розібратися, що таке емоційна залежність від батьків і як вона може вплинути. За все життя залежність зазвичай буває в чотирьох видах, хоча є люди, які можуть пропустити одну стадію чи не дійти до останньої.
Стадії залежності: Триває вона з народження і до 12 років. У цей період діти сильно залежать від батьків, прислухаються до кожного їх слова та поради. У цьому віці для дитини немає нікого краще, ніж його мама і тато. Це улюблене всіма час, так як у взаєминах панує ідилія. І, звичайно ж, у цей час навіть не виникає потреби з'їжджати від батьків. Найважчий період для батьків і дитини у взаєминах припадає на вік від 12 до 16 років. У цей час діти починають розвиватися вже як самостійна особистість. Думка та поради батьків відходять на другий план. На першому стають друзі. Дитина починає суперечити, доводити правоту своєї думки, часом може діяти на зло батькам, лише б довести, що він вже виріс. Це проявляється в більшій мірі, якщо батьки не йдуть в ногу з часом. І дитині просто нема про що поговорити з ними. Тоді він починає задаватися питанням, скільки можна з'їхати від батьків і не пора це зробити. Цей період може бути вже трохи легше, ніж попередній, він припадає на вік від 16 до 25 років. Тут вже дитина повністю усвідомлює, що таке доросле життя, може нести відповідальність за скоєні вчинки. В цей час стає актуальним питання, як з'їхати від батьків в 16 років і старше. У такому віці дитина все більше рветься до самостійного життя. Після 25 років людина вже повністю сформована особистість. Він поважає батьків, може, як і раніше, прислухатися до їхніх порад, але тільки в дозволених межах. Вже звільняється від впливу та піклування.
На жаль, нерідко дитина надовго затримується в другому періоді, а може так і не вийти. Буває, що діти перескакують третю стадію і відразу можуть стати самостійним членом суспільства. Це залежить від виховання батьків і, звичайно ж, від того, наскільки дитина росте сильною особистістю. Матеріальна залежність
Яких видів може бути залежність? Перш ніж замислюватися про те, з'їжджати від батьків, потрібно визначити, яка саме залежність від них є. А вона буває двох видів: матеріальна і психологічна. Обидві вони вирішуються, але з першої часом буває боротися набагато складніше.
Матеріальна залежність виникає з вини батьків. Якщо дитина все життя отримував те, що захоче і не знає справжню цінність грошей, то йому буде складно в матеріальному плані почати жити самостійно. Адже нерідко, щоб утримати дитину біля себе, батьки лякають припиненням фінансування дитини. І, звичайно ж, у нього виробляється тоді тільки одне бажання (думка), що він не хоче з'їжджати від батьків. Йому зручно і комфортно під такою батьківською опікою. Ці діти можуть ніколи не дійти до четвертої стадії дозрівання залежності. Але якщо дитина - сильна особистість, він поставить метою вирватися від батьківської турботи і легко знайде спосіб заробітку на гідне життя і без допомоги батьків. Психологічна залежність
Як з'їхати від батьків до 18 років? Розглянемо перш за ще один вид залежності. Тут знову вина лягає на плечі батьків. Якщо вони занадто опікали своє чадо, буквально до 11 класу водили в школу за ручку. То така дитина не скоро ще пристосуватися до самостійного життя. Йому просто зручно, що все за нього вирішують і роблять батьки. Такі діти можуть все життя бути тільки на першій стадії залежно від батьківської опіки. Якщо ж вони й усвідомлюють необхідність роздільного існування, то навіть на відстані будуть мати потребу в батьківській раді і допомоги.
Чому виникає у дітей залежність? Як впливають на це батьки?
В обох видах залежностей вся провина лягає на батьків. Хоча іноді це може робитися несвідомо, а іноді заздалегідь з особливим наміром. З якихось причин батьки можуть себе так вести: Якщо дитина останній або пізній і єдиний, то вони просто бояться старіти на самоті. Переживають, що їм тоді не буде кому дарувати свою увагу і любов. А в квартирі оселиться одноманітність і нудьга. І часто це стосується жіночої половини. Мами довше утримують своїх дітей біля себе, батьки ж, навпаки, за те, щоб діти швидше вставали на ноги. Коли батьки - своєрідні деспоти. Нерідко зустрічаються такі мами і тата, які все тримають під своїм контролем. Це можуть бути начальники або бізнесмени. Вони звикли до загального підпорядкування, тому і своїх дітей тримають під суворим контролем. У цій ситуації найскладніше дівчині з'їхати від батьків. Так як впливові батьки не готові відпускати свою «принцесу» у вільне плавання. Дитина може бути не готовий до самостійного життя з-за сильної піклування батьків. Вони готові носити дитину на руках і оберігати його до старості. У дитинстві захищають своє чадо від недбайливих друзів, практично самі роблять за нього домашню роботу. І не відпускають гуляти одного до 18 років. Усюди слідують по п'ятах, аби захистити своє чадо від злого зовнішнього світу. Таким дітям буде важко починати жити самостійно. По-перше, вони практично нічого не будуть вміти, а по-друге, батьки просто від себе нікуди не відпустять.
Якого б вигляду не була залежність і причина батьків, від неї потрібно позбавлятися. Інакше буде важко вливатися у доросле життя. Потрібно враховувати, що неможливо повністю позбутися уваги і опіки батьків, але потрібно її обмежувати. Звичайно ж, легше стає повністю самостійною лише відокремившись від батьків. Як виявити залежність?
Як з'їхати від батьків? Перед початком нового життя важливо визначити, чи є хоч одна з перерахованих вище залежностей у дитини, щоб її викорінити і почати жити повноцінним дорослим життям.
На що потрібно звернути увагу: Батьки постійно втручаються радами, і доводиться відстоювати свою точку зору. У зв'язку з цим йдуть один за одним скандали. Або навпаки, постійне почуття провини перед мамою і татом за будь-який непослух. Часте звернення за порадами. Робота, стиль одягу, навіть друга половинка вибрані за допомогою батьків. Боязнь познайомити батьків і свого обранця/обраницю, щоб не спровокувати скандал або страх, що батьки не схвалять вибір. Якщо дитина живе вже окремо і належить візит батьків, то в квартирі починається генеральне прибирання, аби догодити порядком. На видному місці виявляються тільки вартісні речі. Домашній гардероб змінюється на більш пристойний. Все це робиться, щоб довести батькам свою спроможність. Щомісячна фінансова підтримка з боку батьків і часто в потрібний момент. Як позбутися від залежності?
Все це може лише вказувати на те, що дитина ще не готовий до окремішнього існування. Йому потрібно починати заздалегідь готуватися до дорослого життя, ще будучи під крилом батьків. Треба вчитися відстоювати свою точку зору, щоб не образити батьків. Дати їм зрозуміти - їх дитина вже виросла. І самому обходитися без допомоги мами чи ради папи.
Найперше і важке - потрібно навчитися самостійно себе утримувати. Якщо батьки не вгамовуються і постійно надають фінансову допомогу, то отримані гроші можна складати в спеціальну скарбничку, а жити на свої кровні. Накопичену за рік суму можна використовувати на відпустку (краще для батьків, нехай з'їздять на море). При цьому можна сказати, що ці кошти зароблені самостійно, так вони можуть побачити фінансову незалежність дитини.
Намагатися самостійно шукати вихід з будь-якої ситуації. Якщо нічого не виходить, то просити допомоги батьків у самому крайньому випадку. Не варто телефонувати або бігти до мами/тата при приготуванні першого супу або оформленні дитячої кімнати.
Потрібно звикати всі рішення приймати самостійно і нести за них відповідальність. Якщо робота або друга половинка були обрані батьками, але вони не влаштовують, то саме час внести свої зміни. Знайти іншу роботу по душі і, звичайно ж, любов свого життя, з якої буде бажання пройти всі життєві випробування. А головне, не боятися повідомити про це батькам і відстояти свій вибір. Не відштовхуйте різко батьків!
Але не потрібно різко відштовхувати від себе батьків. Все ж вони стільки сил, любові і часу віддали вихованню. Обов'язково потрібно прислухатися до їхніх порад, щоб не образити. А робити так, як буде правильніше. Але обов'язково пояснити свій вчинок і вибір, щоб все мало логічне пояснення, а не тому, що ви так хочете. Обов'язково надавати допомогу батькам після переїзду. Але в розумних межах, не бігти по першому дзвінку.
І головне, навіть якщо дитина зважився на переїзд і вже здійснений вибір, куди з'їхати від батьків, він не буде вдалим, якщо син (дочка) ще цілком не звільнився від батьківської залежності. Будуть постійно перебувати причини, чому ще рано починати жити окремо. Адже часто буває так, що батьки не відпускають від себе дітей, а дитина ще сам не готовий йти у доросле життя.
Приблизний план переїзду
Як з'їхати від батьків? Часто перше бажання жити окремо виникає при завершенні перехідного віку, коли дитина вже відчуває себе самостійною особистістю і хочеться самоствердитися далі. Як з'їхати від батьків в 16 років? Якщо з'явилося таке бажання, то треба все робити поетапно й послідовно.
Приблизний план для переїзду: Тверезо оцінити ситуацію. Виписати на папері всі очікувані плюси і мінуси роздільного проживання. Подивитися, на чиєму боці перевага. Якщо на боці роздільного, то, швидше за все, психологічно дитина вже готовий спробувати жити самостійно. Обов'язково розглянути записані мінуси - це страхи. До них обов'язково повинен бути заздалегідь придуманий вихід. Наприклад, страх, що не вистачить грошей, вільного часу на утримання житла в порядку і так далі. Тоді потрібно шукати роботу з окладом вище або підробіток. Скласти правильний розпорядок дня, щоб був час на ведення домашніх справ самостійно (зараз вже мама супчик не зварить і не випере брудну білизну). Якщо належить знімання житла, а не купівля власної квартири, то на перший час краще оформити оренду на 2 місяці. Якщо все піде добре, то потім можна оформити на три місяці. Якщо і тут все буде добре, то там вже можна укладати договір на довгострокову оренду. Не варто знімати першу-ліпшу квартиру, лише б з'їхати. Бажано, щоб і ціна була привабливою і район невеликий. Можна навіть не відразу далеко від батьків, краще ближче до роботи. При переїзді не варто одразу забирати всі свої речі. Потрібно взяти тільки найнеобхідніші. Так як якщо перший досвід від'єднатися від батьків буде невдалим, то назад не треба буде перевозити багато речей. Опинившись без опіки і порад батьків, не варто починати панікувати, якщо щось не виходить. Треба розібратися самостійно (можна запитати поради у друзів). Потрібно, щоб батьки зрозуміли, що дитина виросла і вже не потребує сильної опіки.
Після переїзду, якщо все складається вдало, не варто забувати батьків. Хоча б раз в тиждень їх відвідувати. Запрошувати до себе в гості. Іноді (щоб показати, що вони все ще важливі) можна запитати дріб'язковий рада.
Які помилки можуть бути допущені при переїзді
Нарешті питання з переїздом вирішене і навіть визначено, скільки з'їжджати від батьків, і тепер є своє (ну може не зовсім своє, а орендоване) житло, то варто не припуститися певних помилок. Давайте їх розглянемо.
Часто зустрічаються помилки: Дитина ще виявився не готовий у фінансовому і психологічному плані жити самостійно. Може влізти в борги, нічого не встигати на роботі, ні вдома. Повністю заплутатися у дорослому житті. Після такого невдалого досвіду можна на все життя залишитися жити поруч з батьками. Буває, що переїзд пов'язаний з вибором багатою другої половини. І в результаті з батьківської турботи та піклування, можна потрапити в кабалу родні обраниці/обранця, де вже будуть не просити, а командувати. І швидко може виникнути бажання повернутися назад під мамине крило. Погорячившись в переїзді і придбанні власного житла, була оформлена іпотека. Якщо не впоратися з самостійним життям, квартира може виявитися не потрібною. А розірвати договір не так просто, будуть фінансові збитки. Переїзд вдався, все стабільно в фінансовому плані, але часті поради і допомогу батьків можуть призвести до того, що вони поступово можуть переїхати жити до своєї дитини і опікати його вже на його території. Поради психологів
Як з'їхати від батьків до 18 років? Раніше саме цей вік вважався ідеальним для початку окремого проживання. Рішення від'єднатися від батьків повинно бути прийнято не в процесі гніву і скандалу, а зважено при спокійній ситуації.
Зважившись переїхати, потрібно підготувати себе, а також батьків в психологічному плані. Не бігати з будь-якого приводу до них (сіль закінчилася, треба випрати джинси, мама попросила прибити цвях і так далі). Потрібно намагатися обходитися без батьківської допомоги і дати їм звикнутися з думкою, що дитина виросла.
Якщо вас почав цікавити питання, як з'їхати від батьків у 16 років із-за сварки (це часто трапляється), то тут потрібно дати охолонути емоціям. Так як це практично неможливо з-за фінансової залежності, так і в цьому віці дитина ще дійсно не готовий психологічно. Можна спробувати жити на території батьків самостійно, без їх допомоги (навчитися готувати, прати, вирішувати проблеми і так далі).
При переїзді важливо бути готовим до збільшення фінансових витрат і навчитися бути психологічно незалежною, а також правильно підготувати батьків та повідомити заздалегідь про переїзд. І не забувати батьків, їздити в гості та запрошувати їх. Автор: Юлія Оболенська 26 Серпня 2018
Категория: Развлечения
Як з'їхати від батьків: емоційна залежність, поширені помилки, поради психологів