Прокрастинація: як перестати відкладати справи на потім? Проблеми з самодисципліною
Опубликованно 17.09.2018 12:01
Прокрастинація – досить складне слово, але насправді для кожного п'ятого людини воно позначає його стиль життя. Цілих 20% задаються питанням, як перестати відкладати справи на потім і не затягувати їх виконання. Це дуже підступна проблема, впоратися з якою буває непросто. На думку психологів, кожна людина хоч раз у житті затягував рішення якого-небудь завдання або ухилявся від зобов'язань. Але це все не робить його прокрастинатором. Інша справа, якщо все це носить постійний характер. У цій статті розповімо, як впоратися з цією проблемою і чому люди відкладають справи на потім. «Завтра, завтра, не сьогодні!»— так говорять ледарі
Така відома прислів'я дуже сильно підходить під поняття прокрастинації. Саме в період, коли вона була найбільш поширена з'явився цей термін (приблизно XIX століття). Насправді прокрастинація – це англійське слово (procrastination), яке перекладається як «затримка». І оскільки калька не зовсім зрозуміла і зручна у вимові, сучасні психологи використовують більш локальні поняття: відкладання, переносительство, зволікання, «завтрачество», «напотомство», затягування.
Не слід плутати це поняття з лінню. Прокрастинація – це усвідомлення важливості і терміновості справи, але бездіяльність з вигаданих причин. А ось ледачий людина, нічого не роблячи, не сильно і піклується про це. Основні типи
Виявляється, що не все прокрастинаторы однакові. У кожного є свої мотиви, щоб відкласти на потім. Психологи виділяють три основних типи: Безвідповідальні. Такі прокрастинаторы затягують виконання завдань, щоб уникнути неприємних наслідків. Вони бояться взяти на себе відповідальність. Для них це відмінний спосіб, щоб ні за що не відповідати цьому житті і завжди виходити чистим з води. Боягузи. Другий тип просто-напросто боїться. Така людина усілякими способами уникає страху невдачі. Йому легше залишитися в тіні, ніж бути переможеним. Любителі екстриму. Для деяких бути прокрастинатором – своєрідна забава. Людина відкладає справи до останнього моменту, щоб відчути ейфорію. Підсвідомо йому подобається розуміти, що він може не встигнути зробити завдання, при цьому в кров надходить порція адреналіну.
Якщо ви замислюєтеся про те, як перестати відкладати справи на потім, то для початку визначіться, чому ви так робите і до якого типу належите. Що в цьому поганого
Прокрастинаторы, які ще не усвідомили, що вони такими є, не бачать у своїй поведінці нічого протиприродного. Більш того, спочатку це навіть подобається їм. Виникає своєрідне відчуття свободи дій (хочу роблю, хочу - ні). Але насправді в прокрастинації є маса недоліків. Це заважає людині жити і негативно позначається на його нервовій системі. Наслідками можуть стати: постійні стреси, втрата продуктивності, почуття провини.
Прокрастинація впливає на всі сфери життя людини. Яким же чином? Життєві неприємності
Проблеми з самодисципліною у людини справляють величезний вплив на все його життя. По-перше, він не може повністю себе реалізувати. Наприклад, відкладання справ на потім на роботі призводить до того, що начальство незадоволено своїм підлеглим. Ставлення до такої людини змінюється. Йому доручають менше важливих справ і, звичайно ж, про підвищення навіть не може бути й мови. Таких людей вважають лінивими, безвідповідальними, в результаті чоловік так і проводить все своє життя на низькій посаді з невисокою зарплатою.
Прокрастинація заважає і у відносинах з друзями, родичами та близькими людьми. Відкладання справ на потім, про яких попросив близька людина, сприймається як неповага і супроводжується образою. Наприклад, жінка попросила чоловіка купити пральний порошок. Чоловік відклав цю справу на потім, в останній момент приїхав до магазину, але все вже було закрито. Він не купив те, про що його попросили, і дружина не змогла випрати свій наряд на роботу. Звичайно ж, вона образиться на нього за це. Якщо він буде і далі відкладати важливі справи на потім, скоріше за все, жінка вирішить, що для нього вона зовсім не важлива, і піде від нього.
Прокрастинація часто проявляється і в ставленні батьків, дітей. Навіть близькі люди не завжди розуміють таку поведінку і ображаються. Відносини псуються, а потім відновити їх буде набагато складніше. Хворобливі психологічні ефекти
Людина, що відкладає справи на потім, зазнає багато неприємних почуттів. У випадках невдач йому часто буває соромно і прикро за себе. Він кожен раз обіцяє собі, що все буде робити вчасно, але все знову повторюється. Цікаво, що людина, яка не може змусити себе щось зробити, іноді, навпаки, не може зупинитися.
Такі ситуації, наприклад, бувають з алкоголем. Чоловік знає, що йому завтра рано вставати на роботу. Але ввечері друзі запрошують в бар на келих пива. Він погоджується і обіцяє собі, що вип'є зовсім трохи. Але з кожним келихом він дозволяє собі ще один і ще. Він точно знає і пам'ятає, що завтра рано вставати, але зупинитися не може. Пройшло вже багато часу, але він все ще впевнений, що встигне виспатися. Як підсумок - важкий ранок, похмілля, але, крім того, самобичування за те, що він все-таки пішов в цей бар і не зміг вчасно зупинитися.
Схильність до постійного відкладання справ призводить до невдач і втрат. Людина постійно критикує себе і ще більше погіршує ситуацію. Підсумком такої поведінки може стати нервовий зрив, депресія, попадання в мережі негативних звичок. Техніки боротьби
Ми вже з'ясували, як називається людина, що відкладає справи на потім, і тепер залишилося дізнатися, як перестати бути прокрастинатором. Якщо ви сподіваєтеся знайти чарівний рецепт, який в лічені дні змінить все ваше життя – ваші зусилля марні. Робота над собою – важка праця, з іншого боку, це шлях до успіху. Вивченням питання управління часом займається така дисципліна, як тайм-менеджмент. В рамках цієї науки існує безліч самих різних методик, які вчать, як не відкладати справи на потім. Перетворення в супергероя
Прокрастинаторів завжди захоплюють люди, які все роблять вчасно і якісно. Вони скрізь встигають, при цьому у них ще вистачає часу відвідувати різні секції, відпочивати з друзями, будувати сімейне життя і досягати успіху в кар'єрі. Як їм це все вдається?
Є хороша новина. Прокрастинаторами не народжуються, ними стають. А це означає, що і позбутися від цієї схильності цілком реально. Потрібно почати перетворення в супергероя прямо зараз, саме в цю хвилину. Це буде ваша перша задача, з якою ви успішно впораєтеся. Далі буде вже легше. Головне – це почати. Тайм-менеджмент
В першу чергу слід навчитися планування. І для цього важливо правильно скласти пріоритети. Напишіть всі важливі завдання, які потрібно виконати на цьому тижні. Тепер вирішите, які з них найважливіші. Їх потрібно буде зробити в першу чергу. Не пишіть занадто багато завдань для себе. Краще написати менше і все виконати, чим більше, і потім знову картати себе в тому, що не змогли все встигнути.
Порядок справ та час на відпочинок
Людині дуже важливо робити перерви між роботою. Але у прокрастинаторів вони зазвичай дуже затягуються. Тому перерви також намагайтеся розпланувати. Важливий і порядок справ. Наприклад, в неділю ви запланували генеральне прибирання, оплату комунальних рахунків і покупку продуктів. Між усіма цими справами обов'язково повинен бути відпочинок. Але якщо ви почнете день з генеральним прибиранням, а потім прилягли на диван подивитися фільм, то навряд чи потім підете платити за рахунками і робити покупки. Правильніше було б почати з останнього. Вранці можна сходити по магазинах, заплатити за рахунками, а між цим зустрінеться в парку з подругою на 20 хвилин. Зробивши ці справи і відпочивши, можна буде повернутися додому і приступити до збирання.
Мотивація
Як навчитися не відкладати справи на потім? Необхідно точно знати, навіщо вони вам і чому ви повинні їх виконувати. Кожен раз, коли виникає бажання перенести важливу завдання, запитайте себе: «Заради чого я повинна (повинен) її робити?» В голові повинні висловитися чіткі установки: я йду до лікаря, тому що мені важливо моє здоров'я; я виконую доручення шефа, тому що я хочу обіймати високу посаду; я виконую прохання матері, бо для мене вона найближча людина, і я не хочу її поранити; я прибираю в хаті, бо я хочу жити в чистоті. Реальні цілі
Іноді, відчувши приплив сил і енергії, людина починає ставити перед собою непосильні величезні завдання. Якщо ви вибираєте легкий спосіб перестати відкладати справи на потім, то й самі завдання не повинні бути складними. Якщо ви тільки вчитеся позбавлятися від явищ прокрастинації у вашому житті, то не слід планувати нічого нового. Для початку потрібно розібратися з тим, що вже накопичилося і псує вам життя.
Можна поставити перед собою одну-єдину мета – те, заради чого ви дійсно живете. Наприклад, якщо ви живете заради своєї дитини і вважаєте, що найважливіше - це вивчити його і виховати, значить, запишіть у свій розпорядок дня кілька годин, які ви будете з ним проводити. Не слід писати в цілі покупку дорогих речей, які тільки дивом зможете придбати. Запам'ятайте, що всі невиконані плани будуть висіти над вами як хмара і псувати вашу самооцінку.
З іншого боку, не слід надто шкодувати. Обов'язково повинна бути хоча б одна важлива мета, і тоді кожен день ви будете виконувати безліч нескладних завдань, пов'язаних з нею.
Відволікаючі фактори
Без них прокрастинації б точно не існувало. Людина не просто постійно відкладає справи, в цей час він займається всякою нісенітницею. Наприклад, замість виконання важливого завдання: базікає по телефону, спілкується в соцмережах, читає новини, перевіряє пошту, дивиться фільми і передачі.
Протистояти цим факторам досить просто. Є легкий спосіб перестати відкладати справи на потім і не відволікатися по дрібницях. Для цього знадобиться самонавіювання. Постарайтеся вести з собою діалог. Говорите собі, що якщо успішно і якісно впораєтеся із завданням, у вас залишиться час, щоб зайнятися улюбленою справою. Або, наприклад, після того як закінчите писати звіт, порадуєте себе чим-небудь смачним. Мотивація може бути будь-який, головне - не відволікаючись довести справу до кінця.
Дуже важливо не говорити собі «я повинен», краще вживайте «я хочу». Наприклад, я хочу виконати це доручення і звільнитися від нього. На ділі практично схожі фрази, а мозок сприймає їх абсолютно по-різному. Навіть у школяра, коли говорять, що він повинен щось зробити, виникає протиріччя всередині. Спробуйте йому сказати не «ти повинен виконати домашнє завдання», а «я думаю, що ти хочеш зробити уроки і потім піти погуляти». І ви побачите, що ефект буде приголомшливим. У дорослої людини мозок функціонує таким чином.
Щоб повністю позбавитися від відволікаючих чинників, поставте в телефоні режим «без звуку», приберіть з видного місця закладки в соцмережі, заховайте подалі пульт від телевізора. Як правильно розслаблятися
Виявляється, не будь відпочинок є ефективним. Якщо перед важливою справою ви вирішите заглянути на 5 хвилин в соціальну мережу, велика ймовірність того, що ви застрягнете в ній на кілька годин. До того ж після маси інформації, яку ви там прочитаєте і побачите, можливо, і не зможете далі робити свою справу (особливо якщо воно вимагає розумової навантаження). Важливо вибирати той вид відпочинку, який можна відвести певний (чітке) час. Наприклад, заваріть собі чашку чаю або кави і просто в спокійній обстановці випийте його. Навряд чи це заняття займе більше 20 хвилин. До того ж у цей час можна подумати про майбутній справі, зосередитися на ньому. До хорошим способів перезавантаження можна віднести: прогулянку на свіжому повітрі, нетривалий сон, прийняття ванни, медитацію.
Невідповідним відпочинком є перегляд телевізора. Дуже часто людина, щоб трохи перепочити, включає «ящик». І тут, як на зло, цікава передача або фільм, який він давно хотів переглянути. І 20 хвилин відпочинку перетворюються на кілька годин. Під час відпочинку можна також виконати наступну вправу.
Уявіть своє життя в ретроспективі. Ось ви лежите на дивані, потім їсте, рутинна робота, незадоволеність собою і своїм життям, а роки йдуть. Час летить з неймовірною швидкістю, але чого ви вже досягли у своєму житті? І чого могли б досягти? Уявіть дві паралельні реальності. В цій ви прокрастінатор, а в іншій – успішний і сильний чоловік. Яка з них вам подобається більше? Задумайтеся про своє сенс життя, про цілях і швидко записуйте всі свої відчуття в блокнот. Виконуючи час від часу цю вправу і перечитуючи свої думки, ви наочно побачите динаміку змін у своєму житті.
Підводячи підсумок, можна сказати, що вже одне те, що ви замислюєтеся про те, як перестати відкладати справи на потім – це вже хороший знак. Це означає, що ви усвідомлюєте, що витрачаєте багато часу даремно. Вам залишилося зробити невелике зусилля і змінити своє життя. І починати потрібно тут і зараз. Автор: Марія Кравець 16 Вересня 2018
Категория: Развлечения
Прокрастинація: як перестати відкладати справи на потім? Проблеми з самодисципліною