Сучасна психологія: завдання, основні напрями, проблеми та розвиток
Опубликованно 30.09.2018 11:24
Психологія – наука тонка та загадкова, так як психічна діяльність людини, її розвиток і функціонування - неоднозначний і не односторонній параметр: він варіюється і постійно видозмінюється. Людина – різностороння особистість, яка в залежності від ситуації, зовнішніх факторів, бажань і переваг, веде себе по-різному, думає нестандартно, піддається впливу оточуючих або, навпаки, протистоїть цим вимогам. Завдання сучасної психології включають в себе аналіз, дослідження та розшифрування проблем формування і розвитку людської особистості, про що буде докладніше описано нижче.
Розвиток психології як науки
В даний час психологія розширила сферу теоретичних і практичних завдань, і якщо спочатку її основним завданням було вивчення роботи законів психічної діяльності в її розвитку, то на даному етапі становлення науки виникли нові напрямки й дисципліни. Нічого не стоїть на місці, еволюція людської мозкової активності ставить нові експериментальні, нестандартні завдання для сучасної психології, яка розробляє їх цікаві рішення.
Названа наука вивчає велику область явищ, охоплюючи людський стан, процеси, властивості різного ступеня складності, які можуть проявитися у виявленні ознак, що впливають на органи почуттів об'єкта, і навіть до боротьби мотивів особистості. Щось вже достатньо вивчено, а інше лише чекає цікавляться даною областю психологів.
Теорія в сучасному уявленні про психології невід'ємно тісно переплітається з практикою. Така взаємозв'язок допомагає виявляти прогалини в теорії, а також, навпаки, в черговий раз її підтверджувати.
Б. Ф. Ломів та його базові категорії психології
У свій час радянський психолог Б. Ф. Ломов взявся за виділення так званих основних груп описуваної науки, показавши системну їх взаємозв'язок, загальність і несводимость їх один до одного. Він визначив поняття «біологічне» та «соціальне» і відзначив наступні категорії: відображення; діяльності; особистості; спілкування. Актуальні напрямки
Сучасна психологія як наука працює в досить різноманітному і широкому спектрі досліджуваних сторін людської діяльності. Немає єдиної думки щодо психології і системи психологічного знання. Є вчені, дослідники, засновники певних стандартів і методів роботи - кожна школа психології відрізняється індивідуальністю підходу, представляючи світові своє бачення вирішення завдань і проблем.
Наприклад, логотерапія як психотерапевтична стратегія була розроблена одним з найвідоміших психологів Ст. Франклом в 40-е роки XX століття. Він був упевнений, що розвиток особистості не може відбуватися без пошуку та реалізації сенсу життя. І допомога клієнтові ґрунтується на його набуття за допомогою сократичного діалогу, розкриває наявні переживання, який обговорює особистий досвід. Такий психологічний прийом ефективний при неврозах, фобії, страхи, депресії, подолання психологічних травм.
Гуманістична психологія є сукупністю філософських поглядів на діяльність і розвиток людини, на основі чого дослідники побудували терапевтичний процес. Базисом в навчанні психології даного напрямку стали думки Е. Фромма, К. Роджерса, А. Маслоу та ін Їх думка була такою, що людина з народження володіє прагненням до самореалізації, для досягнення чого важливий баланс внутрішнього сокровенного рівня свідомості і його ступінь у просторі соціуму. Реальність зовнішня, залежна від соціуму, має умовний характер, так як істинна реальність полягає в переживаннях людини.
Така терапія допомагає вирішити внутрішні конфлікти, знайти себе, прийняти важкі рішення, вийти з депресії, подолати самотність, навчитися отримувати задоволення від життя.
Екзистенціальна психологія вивчає проблеми буття і часу, дилеми свободи і вибору, любові і самотності, сутність Бога. Найбільш відомі психологи і філософи Л. Бінсвангер, М. Бос, Р. Мей ставили метою даної терапії рішення задачі відновлення автентичності конкретної особистості, досягнення відповідності її буття та внутрішньої природи.
Гештальтпсихологія заснована на цілісних структурах, суть яких в тому, що людина бачить картину навколишнього світу набагато простіше, ніж вона є насправді, виділяючи тільки йому необхідне, залишаючи поза інтересу все інше. Незадоволення потреб в психології сучасної людини призводить до дефицитарному способу життя. Терапія допомагає людині усвідомити свою потребу, що призведе в майбутньому до більш організованим і ефективним діям, допоможе позбутися від депресії. Техніка гештальт-терапії заснована на фокусуванні уваги, прийняття відповідальності, роботі з полярностями.
Робота пам'яті, процеси пізнання, мотивація і поведінка є завданнями сучасної психології когнітивного характеру. Розроблена А. Беком терапія заснована на виділенні пізнання місця головної детермінанти виникнення емоцій, що визначає зміст цілісного поведінки. Виникнення різного роду психічних порушень пояснюється неправильною побудовою опису своєї особистості. Відповіді на питання типу: «Яким я бачу себе? Яке майбутнє мене чекає?» можуть відповідати чи ні сучасної реальності. Неадекватні відповіді приводять людину до помилкових дій.
Терапія включає в себе три етапи, де спочатку пацієнт виявляє помилки у власних судженнях, далі співвідносить їх з об'єктивною ситуацією і в кінці будує оптимальне усвідомлення себе і власних дій. Таким чином, людина тренує свою свідомість в частині психології екстремальних ситуацій, у відповідності з адекватними рішеннями виниклої проблеми в спокійній обстановці.
Трансперсональна психологія враховує внутрішньоутробний період життя. Її засновник С. Грофф вважав, що такий підхід дозволяє розглядати ширше і негативні, і позитивні колізії в житті людини. Свідомість у даному підході вивчається в багатовимірному бутті, у вищому стані в частині парапсихологічних феномену метаценности і метапотребности. У терапії використовується медитація, активна уява, холотропне дихання, містичний і релігійний досвід. Такий підхід використовується в тренінгах особистісного зростання, лікуванні наркоманії та алкоголізму, психозів і неврозів.
Нейролінгвістичне програмування зародилося в США, його засновниками вважаються Р. Бендлер і Д. Гріндер. Завданням сучасної психології, що використовує дану методику є наступне: на основі вивчення моделей поведінки успішних особистостей допомогти клієнту швидко і ефективно змінити хід своїх думок, підкоригувати поведінку, переглянути переконання, які заважають досягненню поставлених цілей. Техніки НЛП: шестишаговый рефреймінг; генератор нової поведінки; модельний помах; музей нових переконань; якоріння ресурсних станів та ін.
Слабкою стороною такої терапії є відсутність осмислення повній «картини світу», побудова адекватних схем поведінки, які змогли б ефективно працювати в мінливих умовах реальності.
Коучинг – досить нова тренінгова концепція, що утворилася на стику XX та XXI століття. Принципи сучасної психології даного методу об'єднали філософію, менеджмент, спорт і психологічні концепції в досягненні успіху практично у всіх сферах діяльності. Таке неформальне навчання у форматі співбесіди використовується в сфері маркетингу, фінансів та інших підрозділів бізнесу, а також у спорті, здоров'я, мистецтві та ін
Суть тренінгу – розблокування внутрішнього потенціалу людини за допомогою психологічного взаємодії коуча і клієнта-гравця. В результаті клієнт отримує вміння швидко орієнтуватися в мінливих умовах.
Принципи психологічної науки
Прийнято виділяти такі принципи сучасної психології: детермінізм; єдність свідомості і діяльності; розвиток психіки; анкетування (відкрите/ закрите); метод бесіди; метод інтерв'ю; експертні оцінки.
Принципи розглянутої науки – це положення, які можуть визначити розуміння психіки людей, яким чином вона була сформована, яка її система функціонування та форми прояву.
Внесок у розробку принципів внесли багато науки, такі як філософія і фізіологія, соціологія і політологія, економіка і естетика. Все працює у взаємодії. У свій час радянський психолог А. Н. Леонтьєв зробив порівняння з такого прикладу: попадає в шлунок їжа обумовлена соціальними обставинами, а процес травлення - частина закону фізіології. Стрес і шокові ситуації
Сучасне уявлення про психологію – це численні школи, що дозволяють клієнтам досягти певних результатів у психології особистості. Найчастіше до допомоги фахівців звертаються люди, випробували страх, стрес, які стали заручниками наслідків надзвичайних ситуацій. Коли людині доводиться стикатися з незнайомими обставинами, реакція може настати як адекватна, так і не зовсім, а часом навіть занадто різка з сумними наслідками для психічного здоров'я.
Такого роду реакції, можливі дії і захисні рефлекси повинні бути вивчені, щоб в майбутньому частіше з'являлася можливість запобігти небажані наслідки, спровоковані психологічною травмою. Озброївшись необхідними знаннями, можна стати опорою потребує допомоги і моральної підтримки, людині. Психологія екстремальних ситуацій розглядає два види стресових впливів: фізичні, проявляються у вигляді голоду, болю, перевантажень і т. п., психологічні – це страх, ризик, обман, образа та інші.
У сучасному світі часто трапляється розлад особистості через перенесену аварії, важкої хвороби, втрати матеріальної стабільності, зміни соціального стану, конфліктів з близькими. Актуальність проблеми
Сучасна прикладна психологія вважає емоційний стрес самим шкідливим, адже він може довести свідомість до небезпечної форми розлади. З кожним роком людина стикається з великою кількістю труднощів, і психологічна підготовка для нього стає просто незамінним фактором. Для цього були розроблені превентивні заходи, що допомагають людині зорієнтуватися в непростих задач, таких як аварії, терористичні атаки, природні катаклізми. Допомога в таких складних випробуваннях надає концепція психології екстремальних ситуацій.
Типовими шоковими ситуаціями прийнято вважати: просторову дезорієнтацію; монотонию – беспеременное стан протягом тривалого часу; тимчасову дезорієнтацію; самотність; постійний ризик для життя; обмеження інформації; відсутність автономії.
Перша допомога
Дуже важливо в потрібний момент зуміти стати психологом нужденному, тому що не завжди фахівець виявляється поруч. Проблеми сучасної психології зачіпають кожного, але часом не всі хочуть прийняти свій стан або повірити в емоційні порушення близької людини, побачити його зміни в розумовому механізмі. Не варто закривати очі, якщо є передумови відхилень від норми, необхідно вжити заходи: при апатії намагатися розбудити інтерес до будь-якої дрібниці; помітивши галюцинації і сплутана свідомість, відвести в тихе місце, не суперечити, прибрати небезпечні предмети; коли людина в ступорі, слід масажувати розташовані над очима точки на лобі; при агресивному стані треба дати виплеснути емоції щодо безпечного для людини предмета; при перезбудженні - відвести подалі від людей і спокійно поговорити; плач добре вщухає під час розмови про переживання; страх йде, якщо людині зробити масаж напружених частин тіла, і при цьому вести діалог; людини в істериці треба привести в почуття несподіваним дією: щось розбити, вдарити його по щоці або крикнути, після чого укласти потерпілого відпочивати.
Такі прийоми в навчанні психології допоможуть кожному бути готовим до шокових ситуаціях більш спокійно пережити стрес і зберегти свої нерви.
Відхилення від прийнятих стандартів
Не всі напрями сучасної психології вважаються визнаними, а також повністю вивченими. Багато хто до цих пір не хочуть зізнаватися вченими, або залишаються незвіданою областю для тих, хто хоче розгадати таємницю телепатії і ясновидіння.
Парапсихологія – що це за наука і які завдання ставить себе? Не всіма визнана наука займається дослідженням паранормальних явищ, феноменів, непояснених фактів. Типи форм паранормальної чутливості виражаються у вигляді телепатії (уявного спілкування між людьми), ясновидінні (отриманні даних через незрозумілі потоки інформації ззовні за допомогою органів почуттів), передбаченні (різновиди ясновидіння, заснованому на пророкуванні майбутнього). Також вивчають лозоискательство (пошук за допомогою зігнутого металевого дроту), псіхокінез (вплив на навколишні предмети за допомогою думок), парамедицину (вивчення непояснених методів лікування).
Об'єднує щось всі вищеперелічені області парапсихології? Що це може бути? Те, що вони загадкові, таємничі і дуже далекі від загальноприйнятої реальності.
У Європі ще в 1882 році в Лондоні була створена організація «Товариство для вивчення психічних явищ», а до 30-м років XX століття налічувалося більше 240 лабораторій в 30 країнах. Викриття гіпотез парапсихологів ще більше вселяли впевненість у послідовників, які шукали докази своїх теорій.
З часом, завдяки внеску інженерів і фізиків, було встановлено, що мозок людини пов'язаний з науковими фізичними процесами, відповідно, деякі досліджувані явища стали визначатися традиційними методами дослідження. Необъяснимость і некоректність в плані методики викликає недовіру з боку, але парапсихологічні феномени існують, і вимагають наукового психологічного і фізичного пояснення, чим і займаються парапсихологи в наукових установах.
Просто космос
Космічна психологія займається вивченням психологічних особливостей діяльності космонавта, а також чинників, способів і методів організації його роботи: невагомість, сенсорна депривація, підготовка до польоту та ін. Схожої завдань і функціональних особливостей є авіаційна психологія, яка пов'язана з екстремальними умовами праці, характеризується складністю виконуваних дій. В групу суміжних і об'єднаних спільними параметрами входять також інженерна, педагогічна, соціальна та медична психологія.
Щоб максимально підготувати людини до космічного польоту, попередньо створюються наближені умови, ситуації, проблеми, які можуть виникнути поза земної поверхні.
Космічна психологія допомагає підготувати людину до можливих напруженим обставинами, стресу, що дозволяє йому швидко орієнтуватися в нестандартних умовах. Молода галузь природознавства на даному етапі не може повністю проявити себе як наука, повне її розвиток очікується в майбутньому. Але серйозні і складні завдання перед нею стоять вже сьогодні, так як на основі отриманих за роки корисних даних, використовуючи наявний досвід, треба навчитися складати обгрунтований прогноз особливостей і можливостей психічної діяльності людини в рамках космічного польоту. Складання професіограми космонавта вимагає величезної кількості досліджень і експериментів.
В ногу з часом
Предметом сучасної психології все частіше стають ще невивчені області, тому що саме незвідане надихає на експерименти, підштовхує до нових ідей, преобразующимся в недоведену теорію, яку необхідно підтвердити фактами. Автор: Світлана Филипович 29 Вересня, 2018
Категория: Развлечения
Сучасна психологія: завдання, основні напрями, проблеми та розвиток