Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Гештальтпсихологія: основні положення, ідеї, представники, плюси і мінуси


Опубликованно 23.10.2018 03:40

Гештальтпсихологія: основні положення, ідеї, представники, плюси і мінуси

Німецьке слово gestalt має сенс, схожий з російськими словами «форма», «структура», «образ». Виходячи з цього стає зрозуміло, що напрямок в психології з подібною назвою віддає пріоритет поясненню сприйняття навколишнього світу людиною, розглядає структуру особистості в цілому. Визначення поняття

Гештальтпсихологія – це науковий напрямок, що вивчає проблеми, які виникають в цілісності сприйняття, і займається ними ж на практиці. Саме поняття гештальт простими словами - це метод вивчення свідомості і психіки, в якому всі явища розглядаються як ціле, без поділу.

Також гештальт є одиницею аналізу. Свідомість в поєднанні з психікою в цьому напрямку психології розглядається як подібності динамічного поля. Воно аналогічно тому, що під терміном «поле» розуміється у фізиці. Щоб вивчати розумове поле аналогічно тому, як цей процес відбувається в точних науках, потрібні одиниці вимірювання. Вони також отримали найменування гештальт. Простими словами, це електрична точка в мозку, що взаємодіє з іншими такими ж. Даний процес провокує різні суб'єктивні варіанти сприйняття чого-небудь.

Гештальт сам по собі є цілісною структурою. Він не може бути виведений з утворили його елементів, розглянуто окремо.

Що ж вивчає гештальтпсихологія

Предмет гештальтпсихології – це вивчення діяльності мозку людини об'єктивними науковими методами. Це досить незвичайний підхід, суть якого в поєднанні речей, що вважаються абсолютно різними. Напрямок поєднує духовну і фізіологічну складові особистості, точніше, просто не розділяє їх.

В цій науці фізіологічна діяльність головного мозку та психічні прояви розглядаються як єдиного цілого. Одне явище породжує інше. Разом вони складають нескінченну ланцюг причин і наслідків. У цьому ланцюзі кожне слідство одночасно є причиною або навпаки.

Основні ідеї гештальтпсихології, що відрізняють її від інших напрямів у вивченні людської особистості, полягають саме у взятому за основу поданні цілісності фізіології і духовності. Фізіологічні і психічні процеси нерозривні, їх з'єднують изоморфические зв'язку.

Можна стверджувати, що суть даного наукового напряму близька до змісту прислів'я, що свідчить про здоровий дух не страждає від захворювань або слабкостей тілі, тільки замість тіла слід розглядати мозок. Головний принцип цього напрямку психології

Принципи гештальтпсихології не настільки різноманітні, як в інших напрямках науки, що вивчає особистість людини. Фактично головний принцип тільки один, а решта тези, що стосуються конкретних закономірностей, є його похідними.

Основний базовий принцип полягає у наступному: аналіз, пізнання і вивчення частин окремо не здатне привести до розуміння загального. Ціле (будь то процес свідомості, сприйняття чи щось інше) визначається зовсім не сумою складових частин, а їх взаємною залежністю і зв'язками.

Основний метод пізнання

Не так багато методик налічує гештальтпсихологія. Коротко і зрозуміло провідний метод можна сформулювати так: міркування вголос. Це експериментальна методика, за допомогою якої можна вивчити спосіб мислення людини.

Цей метод включає два поняття – інсайт і проблемна ситуація. Під проблемною ситуацією розуміється процес усвідомлення факту недостатності особистісного досвіду або ж інформації для виконання якого-небудь завдання (теоретичної чи практичної). Так розшифровує власне поняття гештальтпсихологія. Коротко і зрозуміло це виглядає на прикладі життєвих ситуацій.

Припустимо, городянин, ніколи не виїжджав на природу і не брав участь у туристичних походах, не займався спортом і не піднімав нічого важче власного телефону, зіткнувся з необхідністю нарубати дров, спилявши для цього дерево. Зрозуміло, життєвого досвіду і бази наявних знань для виконання подібної задачі городянину не вистачає. При цьому в мозку виникає причинно-наслідковий зв'язок, який виражається в розумінні людиною того, що він не знає, як пиляти дерева і рубати дрова. Це і є поняття «проблемна ситуація», що входить в дослідницький метод гештальтпсихології.

Поняття інсайт полягає у раптовому осяянні. Гештальтпсихологія, основні положення та поняття в якій пов'язані з розумовими процесами і їх фізіологічною сутністю, під даним терміном передбачає раптове знаходження рішення для що стоїть перед людиною завдання.

Таким чином, інсайт закриває проблемну ситуацію. Це свого роду поява «хороших гештальтів». У розглянутому прикладі, в якому городянин повинен спиляти дерево і нарубати дрова, инсайтом може стати рішення найняти бригаду заготівельників лісу.

Які ще положення є в цій науці

Не тільки спосіб експериментального вивчення способу мислення використовує гештальтпсихологія. Основні положення цього напрямку включають у себе й інші поняття, наприклад, феномен Зейгарник.

Так називається виникнення, формування стійкої потреби в отриманні нового життєвого досвіду або інформації. Виникає ця потреба з-за наявності процесу, іменованого проблемною ситуацією. Реалізується вона, відповідно, завдяки активності в пізнанні, що проявляється в потрібному напрямку.

Однак поняття феномен Зейгарник дещо ширше. Воно включає в себе не тільки процес появи суб'єктивної потреби в новій інформації або досвіді. Відповідно до визначення, дане поняття входить і той факт, що людина переважно запам'ятовує дії, які не призвели до результатів.

Цей феномен лише на перший погляд здається складним, як і вся гештальтпсихологія. Основні положення цього напрямку, її тези, набагато легше сприймаються на наочних прикладах, а не на словах.

Розглянемо ситуацію. Жінка бажає купити конкретне плаття, яке коштує занадто дорого. Вона відкладає гроші, шукає підробітку. Щодня розглядає річ у вітрині магазину, проходячи повз. Коли потрібна сума виявляється зібрана, жінка приходить у торгову точку і дізнається, що сукня вже кимось куплено. Продавець пропонує інші речі, які коштують дешевше, виглядають у рази краще, але не є оригіналом. Жінка буде пам'ятати про те плаття, що не змогла купити, все життя.

Тобто не повністю завершену дію, до результативності якого додавалися зусилля, для людського мислення завжди в пріоритеті. Коли з'явилося це напрямок в психології

Прийнято вважати часом появи гештальтпсихології початок минулого століття, точніше, 1912 рік. Основоположниками даного напрямку психології є Макс Вертгеймер, Курт Коффка і Вольфганг Келер.

Однак ці вчені лише оформили в єдине ціле ті ідеї, які в кінці позаминулого століття і на початку минулого століття вже існували. Про принципах цілісності мислення і фізіології міркували в той час багато теоретики-психологи і філософи. Приміром, австрієць Крістіан фон Эренфельс висував теорію, яка стверджує, що все ціле є реальністю, яка істотно відрізняється від окремо взятих частин, що її складають. Головна відмінність від традиційної психології

Гештальтпсихологія Коффки, Келера і Вертгеймера протистоїть традиційним ідеям поділу потоку людської свідомості на окремі елементи з подальшим створенням з них складних ланцюжків.

В інтерпретації німецьких вчених все, що людину оточує або ж відбувається з ним, сприймається їм цілком, а не у вигляді сукупності складових. Це означає, що почуття людини приймають що-небудь у вигляді злитого явища і одразу ж, а не зводять його до суми властивостей і якостей складових елементів.

Таким чином, поняття гештальт можна представити у вигляді особливої структури, невід'ємною функцією якої є упорядкування різноманіття навколишнього. Принципи, якості, властивості

Викладені вище уявлення і терміни - це те, на чому базується гештальтпсихологія. Основні положення науки з практичної точки зору – це властивості сприйняття, їх принципи і якості.

Головні властивості сприйняття людини в даній науці мають наступні найменування, максимально точно відображають їх сутність: Фігура. Константа. Фон.

Дані властивості знаходяться в постійній взаємодії, що забезпечують впорядкованість, форми і цілісність людського сприйняття.

Принципи, на які спирається гештальтпсихологія, полягають у наступних поняттях: Зона загального сприйняття. Повсякденні емоції формуються на базі наявних знань і досвіду з урахуванням знову засвоєної інформації і предвосхищающих що-небудь очікувань. Смежность. Близькість об'єктів у просторі або в часі зумовлює їх усвідомлення. Замкнутість. Тенденція розуму доповнює або завершує фігуру таким чином, щоб вийшло щось єдине. Цілісність. Особливість мозку максимально спрощувати сприймається, з'єднуючи фрагменти і деталі. Схожість. Об'єкти, що не відрізняються кардинально за кольором, формою, розміром та запахом усвідомлюються разом. Близькість. Предмети або явища, що розташувалися поруч і мають загальний ознака характеризує, приймаються свідомістю, як одне.

Якостями є сформувалися гештальти. Їм притаманні власні пріоритети важливості і єдині закони. До непорушним і фундаментальним законам сприйняття належить теза про те, що властивості фігури в будь-якій ситуації є більш пріоритетними, ніж якості фону. В принципі, на цьому і базується гештальтпсихологія. Гуманістична психологія, як і методики аналізу особистості, ґрунтується на інших базових тезах.

Приклади деяких принципів

Наочним прикладом вищевикладеного може стати будь-яке графічне зображення, на якому геометрична фігура промальована не однією суцільною лінією, а безліччю дрібних відрізків. Людина відразу ж побачить фігуру і тільки потім розрізнить її складові відрізки. Це приклад дії принципу замкнутості. Графічно можна представити будь-який з основних принципів в даному напрямку психології.

Зона загального сприйняття цілком може бути проілюстрована будь буденною ситуацією. Припустимо, людина щодня користується громадським транспортом. Їздить він на трамваї червоного кольору. Прийшовши на зупинку, він буде чекати саме червоний трамвай. Якщо під'їде синій або зелений вагон, людина відчуває розгубленість і почне шукати очима табличку з номерним позначенням маршруту, хоча в червоний сяде відразу ж, не дивлячись на неї. Плюси і мінуси цього напряму психології

Як будь-яка інша гуманітарна дисципліна, гештальтпсихологія плюси і мінуси має досить умовні. Тобто недолік з точки зору одних людей стає перевагою для інших.

З цієї причини, задаючись питанням про недоліки, слід постаратися уникати суб'єктивності в оцінці. Хоча це якість є рисою людської природи, але при аналізі чого-небудь воно не зовсім доречно.

Об'єктивним недоліком цього напрямку психології можна вважати тільки одне – незавершеність. Розвиток науки припинилося зі смертю одного з її засновників - Вольфганга Келера. Це сталося наприкінці минулого сторіччя в США, куди вчені втікали від фашистського режиму ще на початку ХХ століття.

Теоретичні тези, що лежать в основі гештальтпсихології, на перший погляд здаються очевидними і безперечними. Однак можливість їх практичного застосування істотно обмежена.

Припустимо, людина страждає від неврозу. Як йому допомогти за допомогою методик гештальтпсихології? Відповіді на це питання немає. Саме в обмеженості практичного використання та укладено єдиний об'єктивний недолік цього напряму психології.

Переваги даного напряму науки - це очевидна правота її тез, виведених на основі експериментів і спостережень. Кажучи іншими словами, гештальтпсихологія - це не тупикова гілка в гуманітарних науках, а перспективний напрямок для досліджень. Особливо часто про неї стали згадувати у зв'язку з розвитком нейрохімії, багато в чому перекликається з гештальтпсихологией і підтверджує ряд її принципів.

На практиці принципи даного напрямку використовуються у створенні ілюзій, графічних тестів і інтер'єрів. Де ідеї гештальтпсихології затребувані

Ідеї, сформульовані німецькими вченими ще на початку ХХ століття, лягли в основу трансперсональної гуманістичної психології. Найбільш видним представником цього напрямку є Абрахам Маслоу. Це знаменитий американський учений, автор діаграми «Піраміда Маслоу», що представляє людські потреби.

Лежать ідеї німецьких вчених і в основі гештальт-терапії Ф. Перлза, що фактично є альтернативою методики аналізу особистості. Цей психолог зробив чимало для розвитку базових принципів гештальтпсихології, використовуючи їх не тільки в розумінні когнітивних процесів, але і в світовідчутті в цілому. Автор: Анжеліка Бральди 22 Жовтня, 2018


banner14

Категория: Развлечения

Гештальтпсихологія: основні положення, ідеї, представники, плюси і мінуси


Написать комментарий

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.