Спіральна динаміка Грейвза: теорія, основна концепція, книги і публікації
Опубликованно 14.11.2018 17:02
У XX столітті з'явилося кілька теорій, які описували еволюцію людської свідомості. Серед них – спіральна динаміка Грейвза. Ця теорія змогла найбільш повно описати сходинки еволюції людей і суспільства. Принциповою відмінністю даного вчення є холический підхід – новий етап людського розвитку представляється, як черговий рівень холархии, який включає в себе попередній. Клер Грейвз – хто він?
Американський вчений, професор психології був учнем Абрахама Маслоу. У 1952 році він почав проводити дослідження з метою отримати сенс з існуючих наукових концепцій, що пояснюють поведінку людини. Протягом більше 15 років Грейвза вивчав процес зміни цінностей у суспільстві. Вчений не ставив запитання: «Чому відбувається саме так?» Його цікавило як все відбувається.
Професор психології вибрав область поведінки людини, в якій існували розбіжності і безліч наукових точок зору. В якості підстави їм була обрана «концепція психічно здорової людини». Ученого цікавило не стільки зміст існуючих концепцій, скільки факт взаємодії їх один з одним. Свої «досліди» Грейвза проводив на студентах. Протягом 8-ми років він збирав наукові дані, після чого обробляв їх і пов'язував між собою. Спіральна динаміка Грейвза зовсім скоро стала відома в наукових колах. Пізніше у цієї теорії з'явилися послідовники: Кріс Коуен, Кен Уїлбера, Дон Бек. Спіральна динаміка
У багатьох теоріях 20-го століття описується, що людина в своєму розвитку проходить через певні етапи. Багато людей успішно долають стадії, переходячи на чергову сходинку розвитку. Інші ж – «застряють».
Теорія спіральної динаміки Грейвза описує рівні людського розвитку через ціннісні комплекси, що включають віру, моральні принципи, культурні ідеї, що виникають у процесі соціокультурної еволюції. Теорія Грейвза стверджує, що вищі рівні суспільного і людського розвитку включають нижчі – попередні. Тест
Свій експеримент вчений проводив наступним чином. Він формував групи зі студентів, до кожної з яких пропонувалося захистити свою концепцію. Всі свої думки студенти виклали на папері, детально описуючи, чому дотримувалися обраного напрямку.
Далі Грейвза пропонував повторити все наново, але перед цим знайомив групи студентів з різними точками зору інших людей щодо заданих тем.
На третьому етапі вчений проводив особисті бесіди з учасниками експерименту, обговорюючи, під впливом чого змінювалося їхню думку. Записки студентів він показував незалежним експертам, щоб «класифікувати» результат роботи.
Підсумки проведеного тесту виявилися непередбачуваними. У перших дослідженнях учасники експерименту потрапляли в категорію «жертви». Вони перебудовували себе, свою поведінку, пристосовуючись до навколишнього світу. На другому етапі їх ставлення до подій змінювалося. Студенти погоджувалися жертвувати, щоб одержати бажане прямо зараз. На третьому етапі вони намагалися висловитися будь-якими способами (обачливо – за рахунок інших). І нарешті, учасники експерименту намагалися утвердитися за допомогою власних сил - не за рахунок інших людей.
Це був перший тест спіральної динаміки Грейвза. На початку 60-х років вчений провів ще декілька експериментів з більш широким колом учасників. В результаті йому вдалося виділити ще кілька категорій концепції поведінки «здорової особистості». В кінцевому підсумку було виділено 8 основних рівнів Грейвза. Спіральна динаміка вченого – це основа цінностей земного світу. Легендарні ідеї професора психології продовжують розвиватися сучасними вченими. Рівні
Теорія спіральної динаміки клера Вільяма Грейвза описує 8 рівнів людського розвитку, які розташовуються в певному порядку: по мірі виникнення у людини нових питань в процесі його розвитку.
На верхній сходинці знаходяться меми вищого порядку – vMeme. Кожен мем представляє систему певних цінностей, якій притаманні релігійні переконання, організаційна динаміка, соціальні групування, цілі. Модель є ієрархічною: меми розташовуються в ній в порядку наростання їх складності. В даний час існує 8 рівнів холархии. Виживання – бежевий колір. Племінне мислення – фіолетовий. Боги сили – червоний колір. Сила правди – синій. Жага успіху – оранжевий колір. Круговий – зелений. Інтригуючий – жовтий. Модернизаторский – бірюзовий. Бежевий
В спіральної динаміки Грейвза цей колір уособлює інстинктивне мислення. Початковий рівень вчений назвав «Виживанням». Тут у людини на першому місці виступають інстинктивні бажання. Він прагне по максимуму задовольнити свої фізичні потреби. Соціальна організація цього етапу представлена невеликими племінними групами, у яких практично відсутня етика. У сучасному світі яскравим тому прикладом є новонароджені і дуже літні люди. Щоб перейти на новий рівень, людині необхідно визнати в собі особистість.
На етапі «Виживання» «застряють» люди з вадами розумового розвитку та з повною дисоціацією. Фіолетовий
Другий рівень спіральної динаміки Клэра Грейвза носить назву «Духи предків». Фіолетовий колір відповідає анимистическому, племінної, приземленого мислення. Людина тут прагне до соціальної стабільності. Він не розуміє безлічі відбуваються навколо нього процесів, тому намагається захиститися від них. Йому здається, що життя у племені є єдиною правильною і безпечною формою існування. Людина на цьому рівні відстоює інтереси групи. Кровні зв'язки між людьми тут дуже міцні. Сильну владу мають вожді і шамани.
Передумовами до переходу на більш високий рівень стають поява домінантного его і виділення особистості, яка виявляється сильніше групи.
Прикладом людей, що затрималися на другому рівні, є багато племен Африки. Червоний і синій
Третій рівень існування «пофарбований» у червоний колір. В спіральної динаміки Клера Грейвза його називають «Богами сили». На даному етапі починає проявляється індивідуалізм людини. І часто це відбувається в грубій формі. Тут спостерігається жорсткий авторитаризм, розвивається рабовласництва. Влада належить одному лідеру, який переконаний, що практично всі люди ледачі, тому їх треба примушувати до роботи. При цьому лідер намагається придушити в собі людські емоції. На цьому рівні правда - «за сильним».
У сучасному світі яскравими прикладами служать бандитські угруповання, африканські королівства.
Щоб покинути «Червоний» рівень, людина повинна визнати владу моралі, почати займатися пошуками життєвих цілей і сенсу свого існування.
Четвертий рівень розвитку спіральної динаміки Грейвза має синій відтінок. Його називають «силою правди». Саме на цьому етапі людина починає розуміти, що життя складається не тільки з задоволень; люди живуть у відповідності з певними правилами. Щоб довго і мирно прожити на землі, потрібно дотримувати ці правила. У людей на даному рівні розвитку переважає патріотичне мислення; вони готові жертвувати в ім'я вищої мети. У цієї групи переважає релігійна етика.
Багато людей благополучно живуть на даному рівні і не намагаються переходити на наступний. Прикладами служать ісламські держави, конфуціанські сім'ї, пуританські американські штати.
Для переходу на наступний рівень потрібно шукати щастя в житті, вибираючи найкращий шлях з численних альтернатив. Помаранчевий
П'ятий рівень існування називається «Жага успіху». Йому відповідає помаранчевий відтінок. На цьому етапі людина намагається осягнути таємниці світу, щоб оволодіти ним. Але це виявляється не в грубій формі, характерною для попередніх етапів. Людина вважає, що вершин досягає тільки той, хто цього дійсно заслужив. Помаранчевих людей можна назвати догматиками. Але при цьому вони прагматичні.
Існують приклади існування таких груп в сучасному світі – американські і західноєвропейські капіталісти.
Передумовою до переходу на новий рівень стає виявлення, що матеріальні блага не приносять щастя і внутрішнього задоволення; виникають почуття невдоволення конкуренцією і нерівністю. Зелений і жовтий
Шостий рівень існування в спіральної динаміки Грейвза носить назву «Кругова». Він забарвлений в зелений колір. Тут головними цінностями для людини стають відносини з іншими людьми, а також з внутрішнім «Я». На цьому етапі люди менше піклуються про матеріальні потреби і влада, бажаючи відчувати любов і відчувати увагу з боку інших людей. Чоловік готовий приймати принципи, які навколишні вважають правильними і корисними.
Етика шостого рівня існування: закони важливі і вони повинні забезпечувати добробут більшості людей.
Перехід на новий рівень можливий за умови конкурування з системами, які несуть менше соцзобов'язань.
Жовтий – це сьомий рівень буття. Грейвза стверджує, що саме на цьому етапі людина стає суспільним індивідуумом і втрачає свою конкурентність. Він починає розуміти і відчувати, що багато відбуваються процеси залежать від впливу Всесвіту. Людина починає системно вибудовувати світ, використовуючи знання, накопичені в попередніх рівнях розвитку. На «жовтому» рівні люди визнають цінність хаосу. На першому місці у людини варто ефективність системи.
Передумови для переходу на останній рівень розвитку - це пошук порядку в хаосі, прагнення поєднати духовне і фізичне. Бірюзовий
Останнього етапу теорії Грейвза відповідає синергетичне мислення. Людина здатна побачити недоліки попередніх рівнів та інтегрувати їх в єдине ціле. У ХХ столітті представників бірюзового рівня було небагато. У XXI столітті їх стало значно більше. Людина стала більшою мірою цікавитися проблемами глобального виживання. Люди приступили до дослідження своїх внутрішніх світів.
За оцінкою більшості вчених, близько 10% населення займають «фіолетовий» рівень; 20% - це представники «червоного» етапу. 40% населення «застрягли» на «синьому» рівні. Решта 30% - на «помаранчевому», «зеленому», «жовтому» етапах.
Тест спіральної динаміки Грейвза доводить, що перехід на новий рівень – це не неминучий процес. Деякі групи можуть «застрягти» на якомусь етапі. Наприклад, корпорація завжди залишається на «синьому» рівні. Перехід на «помаранчевий» етап може завершитися для неї банкрутством.
Теорію спіральної динаміки можна застосовувати на практиці. Наприклад, її можна використовувати для конкретної фірми, щоб оцінити її роботу. Книги
Теорія спіральної динаміки Грейвза розвивалася його послідовниками - Д. Беку і К. Кованому. Вони випустили спільну роботу «Спіральна динаміка: керуючи цінностями, лідерством і змінами у XXI століття». На кілька мов, у тому числі російський, переведена дана книга. Спіральна динаміка Клэра Грейвза докладно розписана на сторінках літературного видання. Слід відзначити, що теорію Грейвза ставлять в один ряд з теоріями систем і хаосу. Автор: Ахи Світлана 14 Листопада 2018
Категория: Развлечения
Спіральна динаміка Грейвза: теорія, основна концепція, книги і публікації