Методика "Паровозик": визначення рівня тривожності у дітей
Опубликованно 30.11.2018 00:24
Для того щоб дитині було комфортно в дитячому саду, необхідно створити сприятливі умови. Батькам цікаво: а як їх малюкові у дитячому садку? Відчуває він там себе захищеним, чи подобається йому відвідувати дошкільний заклад? Для цього й існують різні психологічні тести, які допоможуть визначити емоційний стан дитини. Методика "Паровозик" для дошкільнят допоможе визначити рівень тривожності у дітей. Суть тестування
Цей тест допомагає визначити емоційний стан дитини та дізнатися, який у малюка настрій, рівень тривожності, страху, наскільки малюк добре адаптується до нових умов. За допомогою даного тестування можна визначити ступінь позитивного і негативного психічного стану.
Методики "Паровозик" можна проводити з дітьми з 2,5 років. Саме в цьому віці більшість дітей починають відвідувати дитячі садки і активніше взаємодіяти з оточуючими. Тому потрібно визначити наскільки стійкий емоційний стан у дитини.
Тестування краще всього проводити в ігровій формі, тому що у дітей такого віку переважає ігрова діяльність. В такій атмосфері дитина розслабляється, що важливо для проведення методики. Отримані результати потрібно показати батькам і педагогу і дати рекомендації для успішної адаптації дитини в дитячому саду.
Стимульний матеріал та інструкція по проведенню
Для методики "Паровозик" вам знадобиться білий паровозик і 8 різнокольорових вагонів (червоний, жовтий, синій, зелений, сірий, коричневий, фіолетовий, чорний). Ці вагончики хаотично розташовуються на листку паперу.
Потім дорослий пояснює дитині уважно розглянути всі вагончики. І пропонується побудувати гарний поїзд. І почати потрібно з вагона, який дитині здається найкрасивішим. Малюк повинен тримати в полі зору всі вагончики. Чим молодша дитина, тим частіше потрібно говорити інструкцію і рукою показувати на вагончики.
Дорослому потрібно скласти таблицю, в якій він зафіксує позицію вагончика, коментарі дитини і висновки. Після цього потрібно приступати до обробки результатів.
Обробка результатів
В методикою "Паровозик" оцінка емоційного стану проводиться за бальною шкалою. Для зручності результати найкраще записувати в таблицю: 1 бал ставиться, якщо фіолетовий вагончик був поставлений на 2-ю позицію; чорний, сірий, коричневий - на 3-ю; червоний, жовтий, зелений - на 6-ю; 2 бали ставиться, якщо вагон фіолетового кольору був поставлений на 1-е місце; чорний, сірий, коричневий - на 2-е; червоний, жовтий, зелений - на 7-е, а синій - на 8-е; 3 бали ставлять, якщо на 1-ю позицію ставлять чорний, сірий або коричневий вагон; синій - на 7-ю; червоний, жовтий, зелений - на 8-ю.
Потім відбуватися підрахунок загальної суми балів. Згідно з методикою "Паровозика": якщо в сумі набрали менше 3 балів - то психічний стан малюка позитивне; від 4 до 6 балів - психічний стан оцінюється як негативне в низького ступеня; від 7 до 9 балів - це негативний психічний стан середнього ступеня; більше 9 балів - негативне психічний стан високого ступеня.
За результатами тестування психолог дає необхідні рекомендації вихователю і батькам по нормалізації психічного стану.
Значення тестування
Методика "Паровозик" для виявлення тривожності потрібна не тільки для того, щоб вихователь зміг скласти навчальну програму з урахуванням індивідуальних особливостей дитини. Вона потрібна для того, щоб у малюка було стійке позитивне психічний стан.
Це допоможе дитині швидше адаптуватися до нових умов і легше взаємодіяти з оточуючими людьми. Т. к. дитині комфортно в дитячому саду, то і на заняттях дитина буде проявляти себе активніше і брати участь у різних святкових заходах.
Але якщо за результатами методики "Паровозик: виявлення тривожності у дошкільнят" у малюка негативний психічний стан, то дорослим потрібно створити сприятливі умови для дитини. Важливо, щоб батьки демонстрували дитині свою любов і турботу. Вихователь повинен більше уваги приділяти дитині, намагатися залучати до гри з невеликою кількістю дітей. І, звичайно, записати на заняття з психологом, які допоможуть дитині швидше адаптуватися до дитячого садка.
Для дітей молодшого дошкільного віку потрібно підбирати такі методики, які не займають багато часу і не потребують великої концентрації уваги. Також там обов'язково має бути наочний матеріал, підібраний у відповідності з віком дитини. Важливо проводити таке тестування, коли дитина починає відвідувати дитячий сад - адже від того, наскільки він комфортно себе там відчуває, він зможе успішніше він буде взаємодіяти з оточуючими і проходити навчальну програму. Автор: Антонова Ксенія 28 Листопада 2018
Категория: Развлечения
Методика "Паровозик": визначення рівня тривожності у дітей