Соціальна дистанція: визначення та види
Опубликованно 14.12.2018 00:12
У 1924 році Роберт Е. Парк визначив соціальну дистанцію як спробу звести до чогось на кшталт вимірних термінів ступінь і рівень розуміння і близькості, які характеризують особисті і соціальні відносини в цілому. Це міра близькості або віддаленості, яку людина або група відчувають по відношенню до іншої людини або групи в соціумі, або ж рівень довіри, яку одна група робить інший, а також ступінь сприйманого подібності вірувань.
Поняття соціальної дистанції часто застосовується до вивчення расових установок і расових відносин. У соціологічній літературі вона концептуалізу ється кількома різними способами. Афективна дистанція
Одна поширена концепція соціальної дистанції фокусується на аффективности. Відповідно до цього підходу, вона пов'язана з афективною дистанцією, тобто з уявленням про те, яку симпатію члени однієї групи відчувають до іншої групи. Еморі Богардус, творець методу шкали соціальної дистанції, як правило, засновував свою шкалу на цій суб'єктивно-афективної концепції дистанції. У своїх дослідженнях він зосередив свою увагу на чуттєвих реакціях людей на інших людей і на людські групи в цілому.
Нормативна дистанція
Другий підхід розглядає соціальну дистанцію як нормативну категорію. Нормативна дистанція відноситься до загальноприйнятим і часто свідомо вираженим нормам про те, кого слід вважати інсайдером, а кого - аутсайдером - чужинцем. Іншими словами, такі норми визначають відмінності між «нами» і «ними». Отже, нормативна форма цього явища відрізняється від афективної, оскільки вона передбачає, що соціальна дистанція розглядається як не суб'єктивний, а об'єктивний структурний аспект відносин. Приклади цієї концепції можна знайти в деяких роботах соціологів, таких як Георг Зиммель, Еміль Дюркгейм та в деякій мірі Роберт Парк. Інтерактивна дистанція
Третя концептуалізація соціальної дистанції фокусується на частоті та інтенсивності взаємодії між двома групами, стверджуючи, що чим більше члени двох груп взаємодіють один з одним, тим ближче вони стають з соціальної точки зору. Ця концепція схожа на підходи в теорії соціологічних мереж, де частота взаємодії між двома сторонами використовується як міра «сили» та якості зв'язків, що виникають між ними. Культурна і звична дистанція
Четверта концептуалізація соціальної дистанції фокусується на культурній і звичної орієнтації, запропонованої Бурдьє (1990). Можна розглядати ці концепції як «вимірювання» дистанції, які не обов'язково перетинаються. Члени двох груп можуть взаємодіяти один з одним досить часто, але це не завжди означає, що вони будуть почувати себе близько один до одного, або що нормативно будуть вважати один одного членами однієї і тієї ж групи. Іншими словами, інтерактивні, нормативні та афективні вимірювання соціальної дистанції можуть бути не зв'язані лінійно.
Інші дослідження
Соціальна дистанція становить основу багатьох сучасних психологічних досліджень. Вона також використовувалася в іншому значенні антропологом і дослідником міжкультурних відносин Едвардом Т. Холом, щоб описати психологічну відстань, на якому тварина може тримати себе по відношенню до своєї групи, перш ніж почати відчувати занепокоєння. Це явище можна спостерігати у дітей та немовлят, які можуть йти або відповзати лише настільки далеко від своїх батьків або опікунів, наскільки це можливо з точки зору психологічного комфорту. Соціально-психологічна дистанція дітей досить мала.
Хол також зазначає, що концепція була розширена технологічними досягненнями, такими як телефон, рація і телебачення. Аналіз Холом цієї концепції передував розвитку Інтернету, який значно збільшив соціальну дистанцію. Дистанція між людьми розширюється навіть за межі нашої планети, так як ми починаємо активно освоювати космос.
Культурний аспект
Деякі соціологи кажуть, що кожна людина вважає, ніби його культура перевершує усі інші, а інші культури при цьому є "нижчими" з-за своїх відмінностей від його власної. Відстань між двома культурами, зрештою, може проявитися у формі ненависті. Наслідком цієї соціальної і національної дистанції і ненависті є забобони, які різні культурні групи вважають вірними для різних своїх соціальних груп. Наприклад, індійські браміни (брахмани) вважають, що вони володіють найвищим, а шудри - самим низьким статусом в індуїстському суспільстві, і що це цілком справедливо і природно. Якщо дитина-брахман доторкається до дитини шудри, то його змушують прийняти ванну, щоб позбутися від передбачуваного забруднення, викликаного зіткненням з недоторканним.
Способи виміру
Деякі способи вимірювання соціальної дистанції спілкування включають в себе такі прийоми, як пряме спостереження за взаємодіючими людьми, запитальники, прискорені завдання щодо прийняття рішень, вправи з планування маршруту або інші методи соціального проектування.
В опитувальних листах респондентам зазвичай задають питання про те, які групи вони будуть приймати в певних відносинах. Наприклад, щоб перевірити, чи візьмуть вони члена кожної групи як сусіда, як колегу по роботі або як партнера по шлюбу. Анкети соціальної дистанції теоретично можуть виміряти, що люди насправді зробили б, якщо член іншої групи прагнув стати другом або сусідом. Проте шкала соціального відстані - це лише спроба виміряти ступінь небажання однаково асоціюватися з групою. Те, що людина насправді буде робити в тій чи іншій ситуації, також залежить від обставин.
У завданнях прискореного прийняття рішень дослідники запропонували систематичну зв'язок між соціальної і фізичної дистанцією. Коли людей просять вказати просторове розташування поданого слова або перевірити його наявність, люди реагують швидше, коли слово «ми» відображалося в просторово більш близькому місці, і коли слово «інші», в свою чергу, відбивалося в місці більш віддаленому. Це говорить про те, що громадська і фізична дистанції концептуально пов'язані. Теорія периферії
Соціальна периферія - це термін, що часто використовується в поєднанні із соціальною дистанцією. Він належить до людей, які «віддалені» від соціальних відносин. Вважається, що представників соціальної периферії найбільше в столицях, особливо в їх центрах.
Термін "місцева периферія", навпаки, використовується для опису місць, фізично віддалених від центру міста. Часто це передмістя, які соціально близькі до серця міста. У деяких випадках локальна периферія перетинається з соціальної периферією, як, наприклад, в паризьких передмістях.
У 1991 році Мулган заявив, що центри двох міст часто в практичних цілях ближче один до одного, ніж до своєї власної периферії. Ця посилання на соціальну дистанцію у великих організаціях особливо актуальна для мегаполісів. Джерело концепції - есе "Незнайомець"
«Незнайомець» - це есе з соціології Георга Зіммеля, спочатку написаний як екскурс до главі, присвяченій соціології простору. В есе Зиммель ввів поняття «незнайомця» як унікальної соціологічної категорії. Він відрізняє незнайомця як від «стороннього», який не має конкретного ставлення до групи, так і від «мандрівника», який приходить сьогодні і йде завтра. Незнайомець, за його словами, приходить сьогодні і залишається завтра.
Незнайомець є членом групи, в якій він живе і бере участь, та все ж залишається далеким від інших, «рідних» членів групи. Порівняно з іншими формами соціальної дистанції відмінності (наприклад, клас, стать і навіть етнічна приналежність) і відстань незнайомця пов'язано з його «походження». Незнайомець сприймається як сторонній для групи, хоча і він перебуває у постійних відносинах з іншими членами групи, його «відстань» більш підкреслено, ніж його «близькість». Як висловився один з наступних тлумачів концепції, незнайомець сприймається як що знаходиться в групі.
Суть концепції
В есе Зиммель коротко зачіпає наслідки такого унікального положення для незнайомця, а також потенційні наслідки присутності незнайомця для інших членів групи. Зокрема, Зиммель передбачає, що з-за свого особливого положення в групі незнайомці часто виконують специфічні завдання, які інші члени групи або не здатні або не бажають виконувати. Наприклад, в досучасного товариства більшість незнайомців були залучені в торгову діяльність. Крім того, через їх віддаленості і відстороненості від місцевих угруповань вони можуть бути незалежними арбітрами або суддями.
Концепція незнайомця знайшла відносно широке застосування в подальшій соціологічній літературі. Вона активно використовується багатьма соціологами, починаючи від Роберта Парку і закінчуючи Зигмунтом Бауманом. Однак, як і навколо більшості широко використовуваних соціологічних концепцій, виникли деякі суперечки щодо їх застосування та інтерпретації. Георг Зиммель - тсоздатель концепцій незнайомця і соціальної дистанції
Зиммель був одним з перших німецьких соціологів: його неокантианский підхід заклав основи соціологічного антипозитивизма. Задавши питання: «Що таке суспільство?» прямой ссылке на питання Канта «Що таке природа?», він створив новаторський підхід до аналізу соціальної індивідуальності і фрагментації. Для Зіммеля культура називалася культивуванням індивідів через посередництво зовнішніх форм, які були объективизированы в ході історії. Зиммель обговорював соціальні і культурні явища в термінах «форми» і «змісту» з тимчасовими відносинами. Форма стає змістом і залежить від контексту. У цьому сенсі він був попередником структурного стилю мислення в суспільних науках. Працюючи в мегаполісі, Зиммель став основоположником міський соціології, символічного інтеракціонізму та аналізу соціальних зв'язків.
Будучи одним Макса Вебера, Зиммель писав на тему особистого характеру в манері, що нагадує соціологічний «ідеальний тип». Однак він відкидав академічні стандарти, філософськи висвітлюючи такі теми, як емоції і романтична любов. Автор: Сордес Блэкфорд 11 Грудня, 2018 0 коментарів Показувати: Нові Нові Популярні Обговорювані
Вийти
:) ;) :( :p :] :o :D :-/ :-$ <3 ? Увійти через соцмережі:
Анонімно ? Ви дійсно хочете видалити цей коментар? Видалити ? Причина скарги Небажана реклама або спам Матеріали сексуального чи порнографічного характеру Дискримінаційні вислови або натуралістичний контент Образи або погрози Повідомити Повідомити Коментувати
Категория: Развлечения
Соціальна дистанція: визначення та види