Методика "Моя сім'я": мета, аналіз, інтерпретація результатів
Опубликованно 20.12.2018 03:56
Зрозуміти свою дитину буває непросто. До того ж діти не завжди можуть правильно розповісти про те, що відбувається в їх голові. Малюнкова методика "Моя сім'я" допомагає проаналізувати стосунки дитини з батьками, розібратися у виниклих проблемах і вчасно їх усунути. Мета тесту
Перед тим як ви попросіть дитину намалювати сім'ю і приступите до інтерпретації результатів, потрібно точно зрозуміти, що може дати вам ця методика. Коли дитина малює, він не замислюється про те, правильно це чи ні. Все, що лежить у нього на серці, він зображує на папері. Це може допомогти батькам зрозуміти, як дитина ставиться до них, ким він почуває себе в родині, які має приховані проблеми. Також вийде його психологічний стан здоров'я. Те, про що мовчить дитина, він покаже на аркуші паперу. Даний тест може допомогти батькам налагодити відносини з малюком, а також уникнути багатьох неприємних ситуацій.
Завдання
В тихій і спокійній обстановці запропонуйте дитині намалювати його сім'ю. Дайте йому листочок А4 і різнокольорові олівці. Крім сім'ї можна зображати та інші об'єкти за бажанням. При цьому не слід пильно дивитися за тим, що малюк буде робити. Спостерігайте за ним з боку. Дуже важливо помітити послідовність, в якій він буде малювати. По закінченні можна також задати питання по малюнку.
Малюнкова методика "Моя сім'я" допомагає виявити різні проблеми, а тому кожна деталь, кожна намальована паличка і крапочка дуже важливі. Варто звернути увагу на те, як розташовані люди на малюнку, яким кольором вони розфарбовані. Важливо проаналізувати і розмір кожного члена сім'ї. Виконання завдання
Якщо дитина живе в спокійній і дружній обстановці, він відразу ж почне малювати завдання. І почне він саме з членів сім'ї. Якщо ж малюк почав малювати доповнюють деталі, то це означає, що він відчуває себе некомфортно і невпевнено. Ймовірно, в сім'ї зараз не найкращий період, і йому зовсім не хочеться там перебувати. Якщо кого-то він і зовсім забув намалювати, це означає, що з цією людиною у маленького художника немає контакту. Якщо ж на малюнку присутні сторонні люди – дитині не вистачає турботи і любові. Найбільш складний випадок, якщо самого художника немає на зображенні. Це означає, що дитина не відчуває себе членом сім'ї. Він не пов'язаний з нею емоційно.
Перед тим як приступити до розшифровки рисуночной методики "Моя сім'я", обов'язково запитайте дитини про те, що намальовано. Без маленького художника тлумачити зображення буде дуже складно. Наприклад, дівчинка намалювала малюнок.
На ньому є тільки сама художниця. А з дорослих нікого. Вона пояснила, що батьки в будинку з маленькою сестричкою. Такий малюнок – це справжній крик про допомогу. Дитина не відчуває себе потрібним і важливим. Швидше за все, з появою сестри, батьки стали приділяти їй менше уваги і турботи. Темні дерева, димар і дим з труби свідчать про депресивний стан дівчинки.
У даному разі методика «Моя сім'я» допомогла виявити, що дитина закритий від спілкування. Дівчинка відчуває себе самотньою і непотрібною. Те, що вона намалювала себе над будинком, говорить про те, що вона всіма силами намагається звернути на себе увагу. Дівчинка ніби звертається до батьків: «Оце ж я, подивіться на мене!», але її ніхто не чує. Можливо, останнім часом така дитина стане ще більш неслухняним і примхливим. І все це лише спосіб привернути увагу близьких. Послідовність
Дуже важливо звернути увагу на те, кого маленький художник намалював першим. Саме цієї людини він любить найбільше, саме з ним у нього налагоджений контакт. Якщо ж першим він намалював свій образ, значить, вважає себе найкращим у цій родині. Якщо при цьому фігура ще й великого розміру - можливо, дитина росте егоїстом.
Останнє місце в малюнку відведено людині, з яким малюк погано ладнає. Якщо дитині здається, що його відкидають, останнім він намалює себе. Іноді на дитячому малюнку сім'ї малюк зображує всіх і відразу. Він малює три голови, три тулуби, кожному руки, ноги, очі. У такому випадку це буде означати, що він не виділяє нікого і для нього всі рівні. Але таке буває вкрай рідко. Розмір фігур
Цей параметр вказує на авторитетність членів сім'ї. Не слід плутати з попереднім пунктом. Адже послідовність означає почуття дитини до членів сім'ї, а ось розмір вказує на вплив намальованої фігури. Так, у родині, де навіть мама побоюється тата, дитина намалює його більше всіх.
Діти, які купаються в любові, турботі і мають значний вплив на всіх членів сім'ї, малюють себе самими високими, іноді навіть більше батьків. І навпаки, якщо художник відчуває себе нікому не потрібним, він зобразить свою фігуру маленькою, ледь помітною. Однакові розміри фігур говорять про те, що все в родині рівноправні.
Часто дитячий малюнок сім'ї допомагає виявити і проблеми у відносинах батьків. Наприклад, якщо тато постійно ображає маму, дитина намалює агресора великим і злим, а жертву - маленькою і скривдженою. Дуже важливо звернути увагу на те, яке місце при цьому обере собі дитина. Якщо він буде такого ж розміру, що і тато, значить, він згоден з його діями, а якщо як мама — значить, він жаліє її.
Відстань між фігурами
В інтерпретації методики «Моя сім'я» важлива частина приділяється і розташуванням об'єктів на зображенні. Якщо дитина росте в дружній обстановці, всі будуть розташовані на одному рівні і близько один до одного. Чим далі дитина малює себе від кого-небудь, тим складніше у нього з цією людиною складаються стосунки. Безліч сторонніх об'єктів між членами сім'ї також говорить про конфлікти, непорозуміння, сварки. Між цими людьми в реальному житті є бар'єри, які заважають нормальним відносинам.
Часто такі прогалини в малюнку діти заповнюють різними тваринами. Тривожний сигнал, якщо такі у вашому домі не живуть. Кішечки і собаки – не що інше, як увага. Якщо його не вистачає, дитина включає в «сім'ю» нових членів, які вже точно будуть його любити і з ним грати. Дитина намалював тільки себе
В інтерпретації методики «Моя сім'я» цей випадок вважається досить важким. Дитина, яка розділяє себе і своїх батьків, насправді дуже самотній. Він не відчуває себе членом сім'ї. При цьому різним чином малюк може пояснювати її відсутність. У прикладі вище дівчинка сказала, що батьки перебувають в будинку. Іноді діти кажуть, що мама і тато на роботі чи ще десь. Але все вказує на те, що між дитиною і батьками немає міцної емоційного зв'язку.
Іноді такий малюнок можна зустріти і у дітей — кумирів сім'ї. Подібна ситуація вважається абсолютно протилежною. Дитина вважає себе самим головним у сім'ї. Всі інші для неї – порожнє місце. У такому разі в малюнку переважатиме багато яскравих кольорів. Та й сама постать художника буде радісною і щасливою. Промальовування обличчя та інших частин тіла
У рисуночных тестах важлива кожна деталь. Те, як дитина малює себе і батьків, дуже важливо. Для початку подивіться, чи всі частини тіла є у членів родини і які вони розмірів.
Так, наприклад, відсутність вух говорить про те, що ця фігура нікого не чує, крім себе, або, можливо, не хоче чути. У сім'ях, де між батьками постійні сварки і конфлікти, діти часто зображують себе без вух. Таким чином вони показують, що не хочуть цього постійно чути. Великі вуха, навпаки, вказують, що цей персонаж всіх і у всьому слухає, не має своєї думки.
Рот – це символ нападу. Їм висловлюють весь спектр емоцій, від злості до щастя. Того, хто намальований з великим і грізним ротом, дитина сильно боїться. Якщо ж художник присвоїв собі такий, значить, у нього проявляються деспотичні задатки. Відсутність рота або точка замість нього говорить про замкнутості.
Шия відповідає за контроль почуттями. Якщо у намальованої фігури її немає, значить, у понятті дитини саме ця людина не вміє керувати своїми емоціями.
Руки в рисуночных тестах символізують силу характеру і взаємодію з іншими членами сім'ї. Якщо у кого-то на малюнку взагалі вони відсутні, значить, дитина вважає, що ця людина не може змінити ситуацію. Довжина рук і детальна промальовування кистей говорить про товариськості. А ось короткі можуть бути символом слабохарактерності.
Ноги відповідають за стан людини в суспільстві. Велика площа опори ніг говорить про те, що ця фігура — впевнена в собі і сильна особистість. Ніжки-палички, завислі в повітрі, – невпевненість в собі і в своїх силах.
Колірна гамма
При проведенні тесту «Моя сім'я» дитині пропонують використовувати кольорові олівці або фломастери. Це необхідно, щоб детально вивчити палітру почуттів, яка випромінюється дитиною, коли він згадує про близьких і рідних. Улюблених родичів він розфарбує яскравими і барвистими квітами. І навпаки, люди, які викликають у нього страх або інші неприємні відчуття, які будуть одягнені в чорні, коричневі, яскраво-червоні кольори. Часто діти намагаються виправдатися і кажуть, що фігура намальована так, тому що це її улюблений колір. Але насправді підсвідомо дитина вважає абсолютно по-іншому.
Найчастіше найкрасивішими діти зображують матерів. Вони одягнені в яскраві сукні, мають неймовірні зачіски. Неприродний колір волосся (синій, рожевий) також говорить про любов до матері. Чим більше дитина прив'язаний до того чи іншому члену сім'ї, тим яскравіше він зобразить.
Буває і навпаки, весь малюнок досить непоказний, і тільки якась деталь виділена кольором. Це неспроста. Зверніть увагу на неї. Саме ця деталь на даний момент найбільше близька вашій дитині. В сім'ї, де дитина відчуває себе самотнім, часто яскраві кольори дістаються котиків, собачок або якихось предметів: гойдалок, машинам.
У тесті «Моя сім'я» особливу увагу слід приділити чорного кольору. Чим більше його на малюнку, тим депрессивнее відчуває себе дитина. Якщо улюбленого родича малюк малює чорним, значить, між ними існує явна проблема. Типи виховання за малюнками
Проективна методика «Моя сім'я» дозволяє точно визначити, за яким принципом виховують дитини в сім'ї. У психології виділяють 5 основних типів. Розглянемо кожен з них і дізнаємося, як визначити його за допомогою рисуночной методики «Моя сім'я». Кумир. Якщо дитину в сім'ї обожнюють, тоді він почне малюнок з себе. Причому фігура буде знаходитися прямо в центрі аркуша. Батьки ж будуть спостерігати за своїм кумиром з боку і милуватися ним. Скоріше за все, дитина буде намальований барвистим і значно більше, ніж всі інші члени сім'ї. Гипоопека. Цей тип виховання виражається в тому, що дитина наданий сам собі. Батьки не дуже багато приділяють йому уваги. Дитина росте начебто і в родині, але з іншого боку, він не відчуває турботи і любові. Такий тип виховання юний художник може зображати по-різному. Дуже часто на аркуші паперу він малює тільки себе. Виконуючи аналіз методики «Моя сім'я» і задаючи дитині навідні запитання, можна отримати відповідь, що батьки на роботі або пішли в гості. Але насправді це звичайні версії. В глибині душі дитина не сприймає себе і батьків як одну сім'ю.
Прояви ревнощів, або «як Попелюшка». Цей тип виховання зустрічається в сім'ях, де кілька дітей. Найчастіше один з них вважає себе кумиром, а інший, навпаки, позбавлений уваги і турботи. Батьки виділяють його брата і сестру, і він відчуває себе самотнім і нікому не потрібним. На малюнку це все також проявляється. Брат або сестра будуть намальовані першими. Біля них батьки. Найчастіше їх погляд також звернений на другу дитину. Сам же художник малює себе маленьким і непоказним десь у куточку. Якщо ви отримали такі результати методики «Моя сім'я», слід обов'язково переглянути ваші сімейні взаємини. Дитина має відчувати себе важливою та потрібною. Виховання в культі хвороби». Дуже часто батьки занадто опікають своїх чад. Таке виховання призводить до того, що дитина боїться, закривається в собі. Малюнок, який буде показувати такий тип виховання, пронизаний егоцентризмом. Маленький художник буде знаходитися в центрі, а навколо нього всі члени сім'ї, які намагаються йому догодити. Досить часто на малюнку дорослі тримають такої дитини за руки або дуже міцно обіймають. Це символізує їх гіперопіку. Методика «Моя сім'я» для молодших школярів дозволяє визначити, хто саме занадто піклується про малюка. Ця людина буде перебувати на малюнку до нього найближче. Крім того, і самі фігури дитини та людини, який його опікає, будуть дуже схожі між собою (однакові очі, руки, губи, колір одягу). Чим більше схожі батьки і дитина на малюнку, тим більше вони опікають його. «Їжакові рукавиці». Цей тип виховання передбачає, що хтось із батьків, а може, й обидва часто карають і сварять дитину. Юний художник обов'язково зобразить це на малюнку. Агресор буде виглядати злим, взъерошенным, розфарбованим у темні відтінки, з великим ротом. Методика «Моя сім'я» для дошкільнят допомагає зрозуміти і ставлення дитини до цього члена сім'ї. Якщо він малює його занадто жорстким, сильно притискає олівець, робить грубі штрихи, значить, він відчуває злість по відношенню до цієї людини. Якщо малюк боїться агресора, він намалює його дуже тоненькими кривими лініями. Приклади розшифровки рисуночного тесту «Моя сім'я»
Спочатку може здатися, що тлумачити результати тесту дуже складно. Безліч дрібних деталей просто збивають з пантелику. Насправді, трохи пристосувавшись, ви зможете з легкістю розшифрувати малюнок своєї дитини.
Малюнок № 1 з боку здається дуже позитивним. Першим дитина намалював себе, потім тата, старшу на два роки сестру, а також маму. Слід звернути увагу, що найменший на малюнку сам художник. Мама, тато і сестра – всі майже одного зросту. Швидше за все, малюк найкраще взаємодіє з татом, так як намалював себе поруч. А от з мамою і сестрою відносини у нього складаються непросто. По-перше, вони найдалі до нього стоять, а по-друге, розфарбовані в яскраві і холодні кольори.
Другий малюнок намалювала дівчинка 11 років. З першого погляду здається, що родина дуже дружна, адже всі тримаються за руки. Але в даному випадку це показує, що батьки занадто опікають своїх дітей. Крім того, сестра відвернулася від художниці, ймовірно, в їхніх стосунках не все так гладко, як здається.
Третє зображення явно демонструє принцип виховання «кумир». Тут юна художниця зобразила себе дуже великий і барвистою. Батьки на її тлі виглядають зовсім невиразно.
Четвертий малюнок явно вказує на сімейні конфлікти і неприємності. Між мамою і татом розташована бабуся. Мабуть, саме вона є джерелом сварок і конфліктів (у всякому разі, так думає художник). Маленький зріст бабусі вказує на те, що дитина не вважає її авторитетом. Між тим діти дуже дружні і знають своє місце в сім'ї.
На останньому, п'ятому малюнку можна побачити дружну сім'ю, де діти наслідують своїми батькам. Про це свідчить колір одягу. Татові руки набагато коротше і притиснуті до тіла, що говорить про те, що він безхарактерний, і, швидше за все, саме мама є в будинку головної.
Підводячи підсумок, можна сказати, що мета методики "Моя сім'я" – виявити проблеми і загальний психоемоційний стан у певній клітинці суспільства. Дуже важливо, щоб дитина виконував це завдання в спокійній обстановці. Перед цим не повинно бути сварок і конфліктів. Тест можна проводити багато разів. Припустимо, ви виявили конкретні проблеми, намагалися їх вирішити. Через місяць рекомендується повторити тест. Таким чином, можна відстежувати динаміку змін в сім'ї, стан дитини, її переживання і проблеми. Автор: Марія Кравець 27 Листопада, 2018
Категория: Развлечения
Методика "Моя сім'я": мета, аналіз, інтерпретація результатів