Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Мотивація для навчання в школі: поради психологів і способи зацікавити дитину


Опубликованно 15.04.2019 00:22

Мотивація для навчання в школі: поради психологів і способи зацікавити дитину

Період навчання дитини у школі дуже важкий для батьків. Вчителі не особливо піклуються про те, щоб дітям було цікаво вчитися, а батьки впевнені, що мотивувати їх має саме школа. У цьому замкнутому колі дитина часто з величезним небажанням робить уроки (якщо робить їх взагалі) і не запам'ятовує більшість пройденого матеріалу. Все просто - він йому нецікавий, а тому інформація зберігається лише в короткостроковій пам'яті. Сьогодні ми обговоримо способи мотивації для навчання в школі та основні помилки батьків. Мотивація - це...

Термін походить від латинського "movere", що означає "рух". Тобто стимулюючий механізм, який змушує людину із завидною завзятістю домагатися свого. Мотивація до навчання запрограмована в нас від природи, тому людство з дивовижним завзяттям досліджує світ навколо і винаходить щось нове. Адже оволодіння новими вміннями викликає сплеск гормону щастя.

Мотивація зароджується в нас з дитинства. Ви, ймовірно, помічали, що за першої вдалої спроби скласти кубики правильно дитина приходить у захват, але вже на наступний раз реагує менш радісно. Саме батьки закладають у своїх чад мотивацію до навчання у школі (поради психологів дуже допомагають), яка пізніше проявляється в шкільної успішності. Однак вони часто допускають грубі помилки. Які? Мотивація для навчання в школі: основні помилки

Багато батьків віддають малюків в школу занадто рано, вважаючи, що вони і так достатньо знають для свого віку. Однак знання і психологічна готовність - різні речі. Остання виявляється в умінні малюка слідувати правилам, а не власним бажанням. Це завдання батьків - прищепити дитині здатність контролювати свою поведінку ще до школи. У цьому добре допомагає відвідування дитячого садка, де малюк вчиться жити в колективі і підкорятися загальним правилам.

Неблагополучні сім'ї, в яких присутній високий емоційне напруження і скандали не є рідкістю, вже точно не сприяють бажанню вчитися. У дитини просто не вистачає енергії реагувати на оцінки в школі.

Помічено, що діти, які до школи відвідують різні розвиваючі гуртки, більш мотивовані на навчання. Це пов'язано з чіткою організацією життя дитини (заняття, домашня робота, приймання їжі), якою часто нехтують батьки до школи.

Завищені вимоги і постійна критика на адресу дитини з боку батьків, бабусь і дідусів також не сприяють бажанню вчитися. Часто використовуються застарілі методи "мотивації". Наприклад, залякування малюка або пророцтва про кар'єру двірника. Якщо батьки говорять, що з дитини нічого не вийде, вони програмує його на неуспіх. Самооцінка дитини знижується - і в результаті він взагалі не цікавиться навчанням, так як впевнений, що в його випадку це безглуздо. При найменшій невдачі малюк кидає розпочате.

Деякі до сих пір "мотивують" своїх дітей ременем або качалкою. В цьому випадку між ними та дитиною не може бути побудовано жодних довірчих відносин.

Критику і порівняння з іншими психологи також категорично не рекомендують практикувати - вони відбивають у дитини всяке бажання вчитися, викликають у нього протест. Зовнішня і внутрішня мотивація

Ці два її різновиди важливо розрізняти і обидві застосовувати на практиці. Причому про внутрішньої мотивації ми рідко замислюємося, вважаючи за краще пояснювати її одним простим словом "хочеться". А ось зовнішня мотивація вельми улюблена батьками, які активно обіцяють своїм дітям що-то за хороші оцінки. Це можуть бути подарунки, відвідування розважальних місць і навіть гроші. Однак психолог Альфі Кон у своїй книзі "Покарання нагородою" застерігає батьків від такого підходу. Він просто не працює. Чому?

Вся справа в тому, що коли батьки говорять "Зроби ось так - і отримаєш ось це", дитина спочатку сприймає пропозицію з ентузіазмом, але пізніше в нього спрацьовує інстинкт самозбереження. Він починає шукати не самий чесний спосіб "заробити", а самий короткий і швидкий. Наприклад, замість вирішення складної задачі простіше знайти відповідь в інтернеті або в зошиті відмінниці. Виходить, що відбувається підміна цілей: навчання не заради знань, а навчання заради отримання нагороди.

Більш благородно надходять вчителі, які за гарні оцінки в школі нагороджують дітей різними грамотами і титулами. Однак найчастіше їх отримує тільки одна дитина, в той час як всі інші просто відчувають себе невдахами.

Ні, зовнішня мотивація працює, але тільки в комбінації з внутрішньої. Більше того, отримання матеріальних нагород за навчання все більше і більше знижує інтерес до неї дитини. Він починає ненавидіти те, що робить. Основні фактори мотивації

Найбільш часто дитиною керують наступні мотиви: пізнавальні; комунікативні; емоційні; прагнення до саморозвитку (вроджена любов до навчання зустрічається, але нечасто).

Крім цього, поділяють мотивацію дитини до навчання в школі на стійку і нестійку. Однак найчастіше в силу дитячої емоційності вона нестійка, тому потребує постійного підтримці. Ця задача цілком і повністю лягає на плечі батьків. Адекватна оцінка можливостей

Не всім дітям навчання дається легко навіть при величезному бажанні. Тому батькам важливо оцінювати розумові здібності дитини і не вимагати більшого. Наприклад, дитина, яка дуже рано пішов в школу, апріорі не буде встигати освоювати шкільну програму на рівні своїх більш старших однокласників. Батькам важливо розуміти це. Тому не варто принижувати і сварити дитину, якщо він не може впоратися з домашнім завданням на належному рівні. Важливо хвалити його за невеликі успіхи, які він робить.

Важливо також визначити, як саме дитина сприймає інформацію. Деякі діти краще сприймають інформацію через зір, інші через слух, треті через зображення. Ефективність навчання дітей багато в чому залежить від типу сприйняття.

Довірчі відносини з дитиною

Якщо ви будете грати роль наглядача, навряд чи це буде мотивувати дитину на успіх. Встановіть з малюком довірчі стосунки - він повинен сприймати батьків у якості друзів, старших наставників.

Вся справа в тому, що ці відносини важливо встановити ще в дитячому віці. Коли дитина прагне щось розповісти або про щось запитати, важливо не ігнорувати і не відштовхувати його, а висловлювати цілковиту зацікавленість. Показавши дитині, що вам важливі його внутрішній світ, ви легко встановите з ним довірчі відносини.

У більш старшому віці зробити це важче. В цьому випадку для подібного контакту важливо демонструвати свою зацікавленість думкою чада з того чи іншого питання. Також діти у віці до 10 років дуже люблять історії з розряду "Коли ти був маленьким...". Самоконтроль - це все

Надзвичайно важливо виробити в дитини певний режим, адже він має не тільки вчити домашнє завдання, але і встигати відпочивати. Самоконтроль у цьому випадку необхідний. Також він потрібен, щоб дитина не забув перевіряти себе після виконаного завдання. Важливо, щоб він привчився робити це з дитинства, адже через неуважність ми завжди допускаємо помилки, що пізніше робить нас невпевненими у власних силах. Інтерес до навчання

Інтерес - це основний аспект мотивації для навчання в школі. Рекомендації психологів і вчителів численні, проте всі вони сходяться на думці, що саме інтерес до навчання сприяє успіху.

По-перше, дитині необхідно підтримувати допитливість: відвідувати різні гуртки (але тільки ті, які дійсно викликають інтерес у чада), переглядати цікаві розвиваючі програми, придумувати інтелектуальні квести. Все це буде підтримувати інтерес дитини до набуття нових знань. До речі, у цьому можуть допомогти гаджети. Вони сприяють розширенню кругозору дитини, тому не завжди варто захищати від них.

Багато уроки здаються дітям нудними, тому важливо дати їм зрозуміти, що кожен урок по-своєму важливий. В даному випадку необхідно батькам необхідно вчитися доносити до дитини інформацію максимально простою мовою і постійно придумувати різні ігри, в ході яких дитина буде освоювати новий матеріал. Наприклад, можна виступити в ролі вчителя або навіть учня. Надайте дитині самому розповісти вам щось з області літератури або математики.

Інтерес до навчання виробляється в ході активного обговорення тієї чи іншої теми. Переписування і "самостійна робота" зовсім не сприяють цьому. Тому батькам дуже важливо навчитися говорити з дитиною, як з дорослою людиною. Це прекрасна мотивація для навчання в школі і для 6 класу, і для 9-го. Мотивація та оточення

Пам'ятайте, що на мотивацію до навчання у школі (способи зацікавити дитину описано вище) величезний вплив робить оточення. Створити його можна самостійно, записавши дитини в який-небудь гурток. Це може бути єдиноборство, шахи, малювання. Є безліч варіантів. Однак при цьому важливо не вибирати напрямок самостійно, а запитати думку дитини. Це дуже важливо - цікавитися його думкою, оскільки значно підвищує довіру до батьків. Це застосовно для дітей молодшого і середнього віку, але який має бути у старшокласників мотивація для навчання в школі? Рекомендації психологів дуже важливі. Та про це мова піде далі. Мотивація підлітка для навчання в школі

З дорослими дітьми мову знайти досить важко. Однак, якщо ви будете дотримуватися наступних порад: Обговорювати з дитиною його плани на майбутнє. Може знадобитися допомогти йому розібратися в собі, так як часто підлітки в цьому віці стоять на роздоріжжі. Не маніпулювати почуттям провини старшокласника словами "Ти не можеш не здати, ми занадто багато грошей витратили на репетиторів..." і т. д. Це може викликати сплеск працьовитості, але ненадовго. Пояснити, що успіх - це не везіння, а результат праці, який дозволить жити на гідному фінансовому рівні в майбутньому. А для цього важливо з'ясувати, які цілі поставив собі ваша дитина.

Може служити мотивацією для навчання в школі цитата Дугласа Еверетта:

Не проблеми повинні штовхати нас у спину, а мрії нести вперед. Висновок

Ці прості поради допоможуть повернути учневі інтерес до навчання. І пам'ятайте, що майбутнє ваших дітей, їх погляди на світ і характер залежать переважно від батьків. Вони першими закладають фундамент в будівлю особистості, яка буде сформована в майбутньому. Вкрай важливо не упустити цей момент, адже пізніше буде значно важче виправити ситуацію. Любіть своїх дітей, не лайте дуже сильно за оцінки в школі, намагайтеся розмовляти як можна частіше. Довіра між дітьми і батьками - це основний аспект розуміння і взаємної любові.

Яна Яковенко


banner14

Категория: Развлечения

Мотивація для навчання в школі: поради психологів і способи зацікавити дитину


Написать комментарий

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.