Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Старша дитина в сім'ї: роль та проблеми


Опубликованно 18.04.2019 00:26

Старша дитина в сім'ї: роль та проблеми

Єдина дитина в сім'ї - це зіниця ока, яку плекають батьки. Він обожнюємо, він є центром Всесвіту для батьків. Але через час народжується ще одна дитина, а іноді і декілька. І тоді єдиний стає старшим. Йому в цьому разі доводиться нелегко. Як уникнути помилок у вихованні, підказують психологи. Роль старшої дитини в сім'ї

Зигмунд Фрейд вважав, що позиція старшого серед братів і сестер робить прямий вплив на формування його особистості. Адже всі ми знаємо, наскільки великий вплив на нашу психіку подій дитинства. В результаті у спільних батьків можуть вирости зовсім різні, не схожі один на одного діти.

Молоді люди з народженням первістка тільки вчаться бути батьками. Тому не дивно, що виховання дитини старшого в їх очах може бути зовсім не таким, яким повинно бути на думку психологів. Вони тільки починають розуміти, як себе вести і що від них вимагається. Психологи відзначають, що батьківська любов нерідко прокидається в чоловіках вже після народження другої дитини. Більш того, з народженням первістка у відносинах подружжя можуть починатися проблеми.

Раніше існувала думка (підтверджене Мечниковим і рядом інших вчених), що старша дитина в сім'ї володіє слабким здоров'ям і зниженим інтелектуальним розвитком. Однак сучасні дослідження не виявили подібних відхилень. Навпаки, статистики стверджують, що серед вивчених 224 нобелівських лауреатів 20 століття 46,9% були первістками в сім'ях. Для порівняння, 18,8% лауреатів – другі за черговістю народження діти, 17,9% – треті і т. п.

Коли первісток вже не єдина дитина в родині, мама чекає від нього розуміння і допомоги, автоматично записуючи його у список дорослих членів сім'ї. У міру дорослішання і формування особистості старший дитина дійсно стає більш серйозним, зібраним і відповідальним. Він відчуває себе зобов'язаним піклуватися про молодших, особливо якщо батьки багато працюють або хтось з них хворіє і не може піклуватися про сім'ю. Ось що роблять старші діти в сім'ї. "Ти повинен..."

Батьки постійно твердять старшій дитині, що він повинен поступатися молодшому, хоча насправді він нікому нічого не винен. Вони несвідомо підживлюють почуття гіркоти і образи, яке здатне залишитися у нього на довгі роки. Непосильний почуття відповідальності неймовірно тисне на тендітні дитячі плечі, не даючи зітхнути вільно. Психологія дитини старшого в родині така, що він буде все життя відчувати себе зобов'язаним рідним. Невиправдані жертви

Роль старших дітей у родині дуже велика. Нерідко вони, особливо хлопчики, змушені відмовитися від власного дитинства і йти працювати за нелегкого фінансового стану сім'ї. У цьому випадку одержання освіти постійно відкладається.

Від старших батьки нерідко вимагають дуже багато чого. Вони повинні піклуватися про старших, добре вчитися і всіляко виправдовувати очікування батьків. Надалі подібна поведінка батьків здатне стати причиною психологічних проблем.

Більш того, первістки відчувають себе відповідальними за молодших, тому жертвують власним особистим життям, чекаючи, коли їх "підопічний" підросте. Однак коли про молодших дбати вже не потрібно, дорослі старші діти починають розуміти: вони щось упустили в цьому житті. Час становлення відносин з протилежною статтю вже втрачено. Та й звичний уклад життя порушений. Це змушує їх відчувати себе втраченими і самотніми. Проблеми старшого

Про що говорить статистика? Більше половини американських президентів були первістками в багатодітних сім'ях. Ними були і численні астронавти. Лякає те, що і Гітлер був найстаршою дитиною в сім'ї. Однак його маніакальне прагнення до світового лідерства навряд чи пов'язано тільки з його становищем у сім'ї.

Психологічні проблеми дитини старшого в родині виникають лише з вини батьків, які нерідко роблять грубі помилки у вихованні. Адже первісток спочатку є центром Всесвіту для батьків, які присвячують весь свій час йому. Потураючий стиль поведінки у підсумку виливаються в переконання: "Я - пуп Землі". Заздрість і суперництво

Трохи пізніше з'являється друга дитина, первісток більше не відчуває себе важливим і потрібним. І починається фаза суперництва, завести, а часом і ненависті, особливо якщо різниця між дітьми невелика. Навіть незважаючи на те що батьки переконують: "Ми любимо вас однаково, але молодший вимагає більше турботи, адже він зовсім маленький". Він не особливо вірить запевненням дорослих.

Старший дитина сумнівається, що його люблять так само. Більше того, батьки і самі несвідомо можуть віддавати всю свою любов молодшому, відсуваючи первістка на задній план. І їм дуже важливо усвідомити це, інакше вони ризикують втратити любов свого чада. Якщо старший малюк ще зовсім маленький, він може вимагати, щоб молодшого здали в магазин, віддали лелеці або віднесли в пологовий будинок.

Отже, дитина, відчуваючи, що йому приділяють більше уваги, починає посилено домагатися любові батьків. Він посилено намагається перевершити молодшого. При цьому батьки самі нерідко підживлюють почуття заздрості і суперництва. Так, вони ставлять дітей в приклад один одному, що ніяк не додають малюкам взаємної прихильності.

Старший вважає себе знедоленим і покинутим. Звідси всі проблеми дитячої ревнощів. Завдання мудрого і люблячого батька – усвідомлювати комплекс цих проблем і шукати шляхи, що дозволяють старшому дитині відчувати себе, як і раніше, коханим і значущим в сім'ї. Далі ми розглянемо поради психологів з цього приводу. Розвиток старшого дитини в сім'ї

З одного боку, первісток намагається краще вчитися, що може позитивно позначитися на його майбутній кар'єрі. Адже батьки очікують від нього більшої старанності і відповідальності. Та й фактор суперництва ніхто не відміняв. Тому первісток підходить з великою відповідальністю до навчання, особливо якщо різниця між дітьми невелика. У результаті дитина може добитися величезних результатів в навчанні або роботі. Але при цьому він ризикує так і залишитися скривдженим батьками десь глибоко всередині.

Дорослі первістки, які мають велику різницю у віці з молодшими дітьми, відрізняються підвищеним ступенем відповідальності. Вона проявляється в прагненні контролювати всіх і вся. Крім цього, старші діти в сім'ї часто більш зорієнтовані на сімейні цінності, проте вони мають проблеми із заниженим сприйняттям почуття власної цінності. Старші розумніші молодших

Вчені з університету Амстердама відповіли на питання, чому старша дитина в сім'ї розумний, в той час як молодші трохи поступаються йому в інтелекті. У дослідженні взяли участь 659 дітей. Аналізуючи результати, автори прийшли до висновку, що розумові здібності дітей прямо пропорційно залежать від того, якими за рахунком вони народилися у своїй родині. Виявилося, що батьки на ранньому етапі розвитку приділяють первісткам більше уваги, що в майбутньому позначається на рівні їх IQ. Крім цього, старші діти в сім'ї нерідко займаються навчанням молодших, що також сприятливо позначається на їх розвитку та обсязі знань. Що кажуть батьки?

Батьки зізнаються, що часто з народженням первістка навіть не помічають, як починають пред'являти старшому підвищені вимоги. Вони хочуть, щоб первісток краще вчився і навіть допомагав їм по господарству. Однак це в корені неправильно. І батькам важливо зрозуміти це до того, як вони повністю зіпсують відносини зі старшою дитиною.

У будь-якому випадку взаємна любов дітей у сім'ї та їх психологічний стан повністю залежать від батьків. Давайте звернемося до думки психологів. Як правильно виховувати молодшого і старшого дитини в сім'ї? Скинути з п'єдесталу

Дитячий психолог і за сумісництвом мати вісьмох дітей Катерина Бурмістрова стверджує, що дуже багато залежить від того, скільки часу дитина проводить на самоті. Якщо різниця менше двох-трьох років, то в даному випадку проблем практично не виникає. Однак коли первісток певну кількість років є єдиним, це надає увагу на його характер.

По-перше, Катерина радить батькам не дозволяти собі балувати дитину. Це дуже складно, проте пам'ятайте, що ви чините тим самим йому і собі ведмежу послугу. Якщо дитина не буде рости егоїстом, йому буде значно простіше прийняти факт народження ще одного малюка. Не навантажуйте старшого відповідальністю

Багато батьків, вважаючи первістка вже дорослим і відповідальним, намагаються перекласти частину своїх обов'язків на нього. З одного боку, допомогу малюка може сприйматися ним як привілей, якщо він буде надавати матері якусь символічну допомогу. Адже кожна дитина хоче відчувати себе дорослим і самостійним.

Однак якщо вимоги батьків до дитини надмірні, вони просто експлуатують його. Їм важливо розуміти, яке навантаження є для нього допустимої. Катерина радить дозволяти первістку займатися своїми справами та просити його про допомогу лише у виняткових випадках. Кращі просити про послугу кого-небудь з дорослих або справлятися самостійно.

Яке навантаження буде для дитини надмірної? Є література, яка призводить чіткі критерії для кожного віку. Однак краще звернути увагу на поведінку малюка і його реакцію на поставлені завдання. Наприклад, якщо попросити старшого дитини віком 6-7 років доглянути за дитиною, щоб той не впав з ліжка, навантаження для дитячої психіки може виявитися надмірним. Як уникнути дитячої образи?

В її появі найчастіше винні батьки, причому несвідомо. Вони забувають, що до народження другої дитини прощали первістку те, за що зараз карають. Чому? Адже дитина не змінився - йому стільки ж років. Однак змінилося батьківське сприйняття. Їм здається, що їхній первісток вже дорослий, і чекають від нього серйозного поведінки. Дитина цілком справедливо ображається на це, так як вважає, що його стали любити менше.

Дотримуйтесь рекомендацій психологів: Дозволяйте первістку іноді побути малюком. Ви знаєте, як бути найстаршою дитиною в сім'ї? Якщо так, то ви напевно пам'ятаєте, як ображалися на батьків за те, що вони вимагали занадто багато. Пам'ятайте, що "старший" не означає "дорослий". Прагніть до того, щоб дитина не сприймав слово "старший" в негативному ключі. Не кричіть: "Ти вже великий! Як ти міг розкидати іграшки з дому?". Автоматично дорослість буде асоціюватися у нього з неприємними емоціями. Краще похваліть за якусь виконану роботу, зазначивши, що він веде себе по-дорослому. Намагайтеся приділяти старшому більше уваги, частіше обіймати і цілувати. Це виключить ймовірність дитячої образи. Ієрархічна структура

Багато батьків вважають, що діти в сім'ї повинні володіти рівними правами. Однак насправді, відзначають психологи, в родині має бути ієрархічна структура. Головне, щоб вона не брала потворні форми.

Так, старший повинен розуміти, що в нього є не тільки права, але і обов'язки. Вік для дитини - це певний ранг. Важливо пояснити йому, що його вік накладає на нього певні функції. І коли молодший доросте до його років, він теж буде наділений цими правами і обов'язками. Що потрібно врахувати?

Старші діти в багатодітній родині схильні до неспокою. Вони дуже бояться не виправдати батьківські сподівання. Їм складно розслабитися і почати отримувати від життя задоволення. Вони відчувають, що постійно повинні доглядати за молодшими та контролювати їх.

Батькам важливо пояснити старшим дітям, що вони мають право на відпочинок. Більш того, вони також мають право на помилки. І ніколи не будуть засуджені за них батьками. Головна потреба такої дитини – безумовна любов батька і матері. Молодша дитина в родині

Дослідники стверджують, що саме молодшим дістається вся турбота і любов батьків, бабусь і дідусів. Однак і молодші мають своїх "тарганів". В першу чергу вони постійно порівнюють себе зі старшими дітьми, вважаючи їх більш мудрими і розумними. Вони нерідко впевнені, що батьки цінують їх значно більше.

На жаль, батьки часто не можуть об'єктивно оцінювати їх поведінку і карати по справедливості. Саме тому молодші нерідко рано пробують алкоголь і починають статеве життя. Батькам важливо відстежити цей момент і не упустити його.

Їм також слід навчити його самостійно приймати рішення, адже він зростає в обстановці, коли поруч є хтось старший, який допоможе розібратися, подбає. Висновок

Батьки дуже часто роблять помилки у вихованні дітей, навіть не усвідомлюючи цього. Звичайно, далеко не всі мають диплом по психології, тому це не дивно. Однак батькам важливо врахувати, що все, що потрібно їхнім дітям, - це безумовна любов. Крім цього, важливо ділити між ними солодощі, речі та подарунки порівну. Навіть якщо між вашими дітьми велика різниця, ніколи не розділяйте їх, вважаючи, що один дорослий і не потребує уваги. Навіть дорослим важлива любов і турбота сім'ї.

Яна Яковенко


banner14

Категория: Развлечения

Старша дитина в сім'ї: роль та проблеми


Написать комментарий

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.