Бесіда - це в психології метод дослідження. Види, переваги та недоліки методу
Опубликованно 18.10.2017 19:00
Поширений діагностичний метод опитування в психології - це бесіда, яка дозволяє отримати інформацію про мотиви поведінки, виявити необхідні риси характеру, особливості суб'єктивного світу особистості. Як незалежний метод бесіда інтенсивно використовується в консультативної, діагностичної та психокорекційної психології.
Бесіда в психології - це засіб збору даних, а також інструмент переконання, інформування, виховання. Вона застосовується у медичній, юридичній, політичній, вікової галузях психології.Умови проведення бесіди
Кваліфіковане застосування бесіди в психології - це використання фундаментальних знань, навичок спілкування, компетентності практичного психолога як фахівця. Питання повинні бути правильно визначені і сформульовані, мати логічний взаємозв'язок між собою. Але головною умовою методу є довіра респондента досліднику.
Бесіда в психології повинна проходити по заздалегідь побудованому планом, базуватися на взаємній довірі, мати вигляд діалогу, а не допиту, виключати навіювання або підказку, запропоновані в якості питання. Бесіда в психології - це питально-відповідний метод спілкування дослідника та випробуваного у вільній формі на певну тему.
Важливою умовою для проведення методу бесіди в психології є дотримання конфіденційності, етичних норм, прояв поваги до співрозмовника. Допоміжні дії надають анкетування для звірки достовірності даних і запис розмови на диктофон.
Метод бесіди пов'язаний із зовнішнім і внутрішнім спостереженням, що передбачає отримання невербальної інформації та соизмерение її з вербальної: оцінку ставлення випробуваного до дослідника, предмету розмови, обстановці, щирість та відповідальність особистості. Види бесіди
Види бесіди в психології поділяються на такі:індивідуальна;групова - в розмові беруть участь кілька випробуваних;структурована або формалізована;стандартизована - підвищує легкість обробки інформації, але знижує ступінь пізнання: не виключено неповне інформування;нестандартизированная - проходить невимушено, підготовлені запитання ставляться по обставинам бесіди, з-за чого підвищується складність обробки даних;організаційна: за способом проведення - за місцем роботи, проживання, в офісі психолога.
За ініціативою виділяють наступні типи бесіди:керована - відбувається за ініціативою психолога, який підтримує тему розмови. Непропорційність ініціативи може створювати закритість респондента, спрощення відповідей до односкладових;некерована - виникає за ініціативою відповідача і може приймати форму сповіді, а психолог займається збором необхідної інформації у поставлених цілях, використовуючи вміння вислухати.Структура бесіди
Етапи бесіди строго не обмежуються, кожен з них може поступово переходити до наступного або бути плановим:Вступна частина. Грає роль при створенні атмосфери розмови і створення відповідного настрою у співрозмовника. Потрібно позначити важливість участі опитуваного в бесіді, збудити його інтерес, повідомити про цілі результатів. Крім того, потрібно вказати час тестування, буде опитування єдиним з даними людиною, згадати про гарантії конфіденційності.Другий етап. Позначення питань, що викликають максимум вільних висловлювань співрозмовника по заданій темі.Третій етап. Його завданням стає детальне дослідження обговорюваних проблем способом переходу від загальних питань до специфічних. Самий складний і активний етап - кульмінація бесіди, при якому психолог повинен слухати, спостерігати, задавати питання, підтримуючи розмову в потрібному напрямку.Завершальна стадія. Робляться спроби ослаблення напруги, висловлення подяки за участь.Створення атмосфери
Розкріпачення співрозмовника має важливу роль: в атмосфері щирості з'являється можливість одержати найбільш точну інформацію. Дослідник повинен виключити обставини, що провокують нещирість випробуваного, такі як побоювання виглядати некомпетентним, заборона згадки третіх осіб, відвертість в інтимні сторони питання, нерозуміння мети бесіди, боязнь неправильних висновків.
Хід бесіди формується в самому її початку, тому досліднику необхідно виявляти непідробний інтерес до особистості випробуваного, його думок, але уникати відкритого згоди або заперечення точки зору. Ставлення до теми розмови допустимо висловлювати мімікою, жестами, інтонацією, постановкою додаткових запитань, зауважень специфічного виду.Сприйняття співрозмовника
Сприйняття буває двох типів: організаційне дозволяє правильно сприймати мову співрозмовника, емоційний, емпатійна характеризується здатністю проникнення.
Репліки дослідника можуть вважатися питаннями, хоча і не поставлені в такій формі, а питання респондента - відповідями, незалежно від суб'єктивного сприйняття.
Психологу слід мати на увазі, що деякі репліки, які передбачають певне ставлення до співрозмовника, можуть вплинути на хід бесіди до її абсолютного припинення.
Небажані репліки з відтінком осуду, похвали, наказу, погрози, попередження, моралі, приниження, відходу від проблеми, прямого ради. Такі фрази порушують природний хід міркування респондента і можуть викликати реакцію захисту, роздратування. Завдання психолога - направити розмову у відповідне цілям русло. Види слухання
Слухання підрозділяється на наступні види:Рефлексивне: його суть полягає у формуванні бесіди за допомогою активного мовного втручання психолога в процес спілкування. Основні прийоми техніки: з'ясування, перефразування, відображення почуттів, підведення підсумків.Нерефлексивно слухання: психолог керує бесідою невербально: мімікою, контактом очей, жестами, вибором дистанції. Техніка корисна у випадках: висловлення власної точки зору респондента, йому треба виговоритися, співрозмовник не може вирішити наболілі проблеми, відчуває невпевненість.Бесіда в психології: переваги та недоліки
Перевагою методу бесіди є передумови для правильного розуміння питань з урахуванням усній, більш розкутою форми відповідей.
Недоліками бесіди в психології є:великі тимчасові витрати, що має особливе значення при масових опитуваннях;необхідність високих професійних навичок для проведення результативної бесіди;можливість порушення об'єктивності з боку дослідника в залежності від його особистості, професійного вміння і досвіду.Поєднання методів
Бесіда успішно використовується як складова основного методу, наприклад опитування, спостереження, тестування, експерименту. Об'єднання методів психології - бесіди, експерименту, опитування, спостереження - забезпечує вичерпну інформацію, яка характеризує досліджувану особистість.
Експеримент у психології - це дослідження у заданих умовах за допомогою опосередкованого втручання дослідника. Можна змоделювати штучну ситуацію, обставини, при яких випробуваний проявить себе характерним для неї чином.
Результативність бесіди відображає показник загальної культури фахівця і залежить як від уваги до слів, так і від уміння отримувати невербальні відомості. Зміст інформації обох типів дозволяє правильно інтерпретувати дані та удосконалити достовірність результатів. Успішно організована бесіда є гарантом точності отриманих відомостей.
Категория: Развлечения
Бесіда - це в психології метод дослідження. Види, переваги та недоліки методу