Конфабуляції - це: опис, причини, симптоми, види і лікування
Опубликованно 23.10.2017 15:39
Життя – це низка подій. На їх основі люди складають історії, передаючи свій життєвий досвід дітям і онукам. Вони стають дорогоцінними спогадами, перлинами прожитих днів. Існує безліч мрійників, яким властиво прикрашати ці події, існує безліч скромних людей, які замовчують про подію. В принципі, це норма. Але що робити, коли людина починає жити подіями, яких ніколи не було? Помилкові спогади – це конфабуляции, розлади пам'яті з подальшою амнезією. Загальний термін
В перекладі з латині confabulari перекладається як "оповідання", "балачки". Тому можна вважати, що конфабуляції – це спогади про події, факти, які відбувалися в дійсності, але були перенесені в інші часові рамки або поєднуються з неймовірними, вигаданими історіями.
Ось тільки фахівці в області психології так не думають. У 1866 році Карл Кальбаум, відомий німецький психіатр, ввів поняття конфабуляції в психіатрію. Він вважав, що конфабуляції – це різновид парамнезій (порушення пам'яті, що проявляються у фальшивих спогадах), які полягають у тому, що людина повідомляє про події, яких ніколи не було в його житті.
У психіатрії існує ще таке поняття, як псевдоремінісценції – коли людина розповідає про те, що дійсно коли-то сталося, але він точно не пам'ятає, коли саме. Це теж порушення пам'яті, отримала гарну назву «ілюзія спогадів». Однак сучасна психіатрія об'єднує і конфабуляції, і псевдоремінісценції під загальним терміном «конфабуляції».
Що ж це?
Цей термін описує розлади пам'яті. Такі стани часто супроводжуються амнезією. Людина починає забувати про ті події, що дійсно з ним відбувалися, на зміну їм приходять вигадані історії. Такими вигадками хворий намагається заповнити порожні місця в своїй пам'яті. Ось тільки конфабуляції не завжди виникають при наявності прогалин в пам'яті. Іноді такі стани є наслідком хвороб або захисної психологічною реакцією, що може використовуватися свідомо.Зміст спогадів
Найчастіше спогади-конфабуляції мають фантастичний зміст, але психіатри відзначають, що це не зовсім так. В цілому виділяють три «жанру» конфабуляції. Це:Экмнестические конфабуляції. Спогади, при яких людина повністю втрачає поняття про своєму віці, про те, що траплялося з ним у дитинстві або зовсім недавно. Можна навіть сказати, що пацієнт випадає з потоку часу. Такий вид спогадів характерний при прогресуючій амнезії.Мнемонічні. Людина заміщає помилковими спогадами поточні події. Перебріхує особливості побуту і професійної діяльності. Це характерно для пацієнтів, у яких є прогалини в пам'яті.Фантастичні. Такі спогади просто кишать неправдоподібними історіями. Характерні при парафренном синдромі, різновиди параноїдального стану.
Походження
Конфабуляції не виникають на рівному місці. Кожне спогад має своє походження:Маячні. Виникають при параноїдальному стані у пацієнтів з маячними ідеями.Навіяні. Такі спогади є спровокованими і характерні для людей, які страждають синдромом Корсакова.Мнестичні. Конфабуляції цього типу заміщають прогалини в пам'яті, можуть відноситися як до минулого, так і теперішнього.Онейрические. Ці спогади виникають, коли у людини спостерігається серйозний розлад свідомості.Експансивні. Ними можуть "похвалитися" тільки люди з манією величі.Онирические. Похідні від онейрических конфабуляції. Виникають, коли зникає захворювання.
Також конфабуляції можуть бути спонтанними або спровокованими або виникати під впливом наркотичних речовин. Останні часто супроводжуються голосовими галюцинаціями.
Причини виникнення
Вважається, що конфабуляції виникають внаслідок порушення пам'яті, тобто вони можуть бути при:черепно-мозковій травмі;ішемічному інсульті (коли уражаються мозкові судини);синдром Корсакова;атеросклерозі (церебральному);судинної деменції;хвороби Паркінсона, Альцгеймера, Гентингтона, Піка;психозі;інтоксикаціях.
Причинами конфабуляції можуть бути не тільки фізичні відхилення від норми. Бувають випадки, коли підміна спогадів - це цілком усвідомлене рішення, що взяв чоловік в цілях самозахисту. Звичайно, це важко зрозуміти: як можна усвідомлено поміняти фрагменти пам'яті?! Але організм людини - унікальна і ще не до кінця вивчене творіння природи, і якщо лікарі кажуть, що це можливо, значить, таке теж буває.
Синдроми
Конфабуляция в психології - ще не до кінця вивчене явище. З кожним роком дослідники дізнаються про неї все більше і більше. Зазвичай вона проявляється як усне висловлювання, дія або в крайньому випадку жести. Людина, яка страждає підміною спогадів, нічим не відрізняється від інших. Однак симптоми конфабуляції мають деякі особливості. По-перше, розповідаючи про деякі події, людина починає переплітати їх з казками, історичними фактами або іншими аспектами семантичної пам'яті. По-друге, події бувають занадто фантастичними, і пацієнт викладає їх дуже послідовно. По-третє, при зміні спогадів не буває прихованої мотивації. Змінюючи свої спогади, пацієнт керується практичним досвідом, однак не усвідомлює, що мають місце перекручення або недостовірність висловлювання.
Наприклад, пацієнт може знати, що, коли йде дощ, треба розкривати парасольку. Однак розкриту парасольку не допоможе від падаючих каменів, але для людини з конфабуляцией це не має ніякого значення.Діагностика
В лабораторних умовах неможливо контролювати конфабуляции, що виникають спонтанно. Щоб дослідити це відхилення, необхідно навмисне викликати напади підміни спогадів, тільки так можна визначити помилки і спотворення пам'яті.
Також конфабуляції можна виявити за допомогою парадигми Діз - Родигер - МакДермотт. Всім учасникам експерименту дають прослухати запис, на якому є кілька списків слів, пов'язаних тематично, а після учасників просять згадати слова з певного списку, і якщо вони називають те, що ніколи там не звучало, то це і є прояв конфабуляції.
Конфабуляції можна діагностувати за допомогою задач розпізнавання і спогадів. Під час проведення експерименту розпізнавання учасникам показують картки з картинками, деякі з них показують кілька разів, а інші з'являються тільки один раз. Потім пацієнтів просять вказати на картинки, які вони бачили раніше, і якщо учасник вибирає зображення, що не було показано двічі, то це говорить про помилкових спогадах.
Також діагностика проводиться за допомогою завдань спогадів. Тобто учасників експерименту просять розповісти всім відомі історії (казки, історичні дані або події з життя, які відомі дослідникам). Якщо у справжньої історії з'являються спотворення фактів, то такі помилки можуть свідчити про конфабуляції.
Лікування
Лікування конфабуляції безпосередньо залежить від джерела, що спричинило за собою підміну спогадів. Тому його потрібно починати з усунення першопричини захворювання. Після того як основне захворювання буде вилікувано, пацієнту слід пройти курс психотерапії. Це допоможе адаптуватися і відновити справжню пам'ять. Крім цього, пацієнта виписують вітаміни, антиоксиданти та ноотропні препарати, що прискорюють відновлення ЦНС.
На перший погляд може здатися, що конфабуляції - не така вже й серйозна хвороба: хто з нас не любить жити в мріях? Ось тільки чого варта людина, який не пам'ятає свого життя?
Категория: Развлечения
Конфабуляції - це: опис, причини, симптоми, види і лікування