Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Хто такий емпат? Емпатія - що це таке, простими словами


Опубликованно 24.10.2017 18:13

Хто такий емпат? Емпатія - що це таке, простими словами

Люди всі такі різні, але, як говориться, добре слово і кішці приємно. І ті, хто вміє зрозуміти і відчути чужі переживання, часом стають справжньою віддушиною для тих, хто потребує такої участі. Ця здатність називається емпатією. А хто такий емпат з точки зору різних сфер життєдіяльності людини?Я відчуваю твої переживання

Особисті почуття і емоції - невід'ємна частина життя кожної людини. Здатність відгукуватися на психоемоційний стан інших властива всім людям різною мірою інтенсивності. Саме так визначається емпатія.

Для деяких людей, які захопилися певними науками або знаннями, цікавий відповідь на питання: "Як зрозуміти, що ти емпат?" Відповідь на нього можна отримати, пройшовши певні тести, про які буде розказано нижче.

Така різна емпатія

Якщо розглядати емпатію як сферу психології, то можна побачити три основних види такого стану, що виділяються вченими:Емоційна емпатія тримається на здатності проектувати і наслідувати емоційних реакцій інших людей на те, що відбувається.Когнітивна емпатія у своїй основі має здатність розуміти хід думок іншої людини. Її основа - інтелектуальні процеси, такі як аналогія, порівняння, протиставлення. Такий вид корисний при веденні дискусій, суперечок.Предикативная емпатія дає можливість передбачати реакцію людини на відбуваються події.

Такий розподіл відображає емпатію з усіх боків, але для простого обивателя неважливе питання: як дізнатися эмпата? Співчуття і співпереживання - ось чого найбільше люди чекають від друзів і близьких. У цих двох визначеннях і криється ще одна сторона емпатії. Ці форми набагато ближче кожній людині, ніж малозрозумілі багатьом когнітивна або предикативная. Співпереживання - переживання емоцій іншої людини як результат ототожнення себе з ним. Співчуття - аспект соціалізації, здатність відчувати переживання іншого.

Термін "емпатія"

Про різних термінах, використовуваних у вузьких областях знань, чули багато хто, але не всі знають позначення деяких з них. Для більшості непрофесіоналів характерно лише припущення і побутове розуміння питання. Те ж саме відбувається і з терміном «емпатія». Що це таке, простими словами?

Саме точне визначення дав поняттю Зігмунд Фрейд: "Зрозуміти психічний стан співрозмовника, поставивши себе на його місце, одночасно порівнюючи свої та чужі переживання". Тут як раз видно істотна відмінність між рефлексією і емпатією. Співпереживання і співчуття, а не занурення в психічний емоційний стан іншого - основа для емпатії, в той час як рефлексія - повне розчинення в переживання співрозмовника, без залишку свого Я.

Цікаво, що сам термін "емпатія" ввів німецький філософ Теодор Ліппс ще у 1885 році. Потім у свої роботи його калькировал родоначальник американської експериментальної психології Едвард Титченер. Термін закріпився в науці психології, ставши одним з визначальних способів розповіді про почуття у багатьох сферах життєдіяльності - від медицини до езотерики.

Наука і мистецтво

Заглиблюючись у психологію, езотерику, мистецтво, часто можна почути таке поняття, як «емпатія». Що це таке, простими словами? Вміння відчувати, реагувати на емоції і почуття співрозмовника, хоча для кожної області життєдіяльності людини визначення емпатії буде дещо видозмінюватися. Так, в психології як в галузі медичних знань емпатія означає розуміння емоційного стану іншої людини і демонстрацію цього розуміння. Для психолога (лікаря, педагога) важливо эмпатическое слухання, що дає можливість співрозмовнику відверто виговоритися, не приховуючи своїх почуттів та емоцій.

Психіатрія і психологія визначають емпатію як норму, що має різні ступені прояву у різних людей - від повної байдужості до повного занурення. Тут проходить межа "нормального" стану і психічних патологій, які потребують діагностики та лікування.

Ще одна сфера, де активно використовується термін "емпат" - езотерика і мистецтво. Тут визначається людина, яка володіє здатністю емоційної телепатії, що відноситься до екстрасенсорики. Чи Реальна така здатність, визначити науці поки що не вдалося.

Рівні емпатії

Відповідь на питання "Хто такий емпат?" досить простий, якщо зрозуміти, що емпатія - здатність відгукуватися на почуття і переживання іншої людини, ідентифікуючи себе як особистість. Для науки емпатія ділиться на рівні інтенсивності її прояву:низький (перший) рівень характеризується байдужістю до переживань інших, це люди-відлюдники, замкнуті в собі, не мають близьких, друзів;середній (другий) рівень характерний для більшості сучасних людей - чужі почуття й емоції не мають ніякого значення в житті, можна виявити співпереживання, що є основою емпатії, але своє власне Я для таких особистостей завжди залишається на першому плані; для цих людей головне - дія, а не почуття;високий (третій) рівень, досить рідкісний - люди з такою здатністю до сприйняття чужих почуттів і емоцій часто не можуть ідентифікувати свій власний стан. Вони відгукуються на будь-яке прохання, не замислюючись про наслідки для себе.

Також окремою групою можна виділити професійних эмпатов - тих, хто навчився відчувати чужі переживання і управляти ними по своїм потребам.

Як визначити эмпата?

Як кажуть професійні психологи, чим вище рівень духовно-інтелектуального розвитку, тим вище у людини розвинена здатність до емпатії. Визначити риси эмпата нескладно, якщо виділити основні моменти, характерні для такого стану:розуміння почуттів і станів інших на рівні інтуїції;здатність переживати емоції співрозмовника;роль "іншого" дається дуже легко;здатність приймати чужу точку зору на події без доказів і дискусій;уміння бачити все, що відбувається "не зі своєї дзвіниці".

Різна ступінь вираженості рис, характерних для эмпата, є основою різних рівнів розвитку здатності до емпатії в особистості.Добре чи погано бути эмпатом?

Здатність відчувати чужі переживання властива всім людям у тій чи іншій ступеня інтенсивності. Хтось яскраво реагує на те, що відбувається навколо, хтось закритий в раковині своїх емоцій. Які эмпаты у відносинах? Добре бути чутливим і добре спілкуватися з эмпатом? Тут немає однозначної відповіді.

Єдине, що однозначно говорять вчені, високий рівень чутливості до чужих емоцій може стати причиною психічних розладів і фобій. Повна відсутність здатності до емпатії робить людину ізгоєм, відлюдником, нездатним знаходити тих, хто захоче отримати хоч крапельку його уваги. Так що правило золотої середини в емпатії дуже важливо.

Особисте тестування

Емпатія проявляється з самого раннього дитинства, абсолютна більшість малюків співвідносять себе зі своїми близькими, в першу чергу батьками або тими, хто займається вихованням дитини. Але здатність до прочувствованию чужих переживань з часом може згаснути. Для людини, яка свідомо вирішує для себе питання про емпатії, розроблено декілька перевірочних методик. Популярний тест на емпатію називається "Шкала емоційного відгуку". Складається така самоперевірка з 25 питань, на кожен з яких слід дати один з 4 варіантів відповідей:завжди;часто;рідко;ніколи.

Ця методика розроблена американським психологом Альбертом Меграбяном (Albert Mehrabian) і вже півстоліття активно використовується в самопізнанні.

Таких особистісних перевірок чимало, та отримати відповідь на запитання "емпат я" тест допоможе не один. Наприклад, опитувальник Бойко також дозволяє виявити рівень особистої емпатії, але його вважають більш простим - відповіді "так" і "ні" на 36 запитань, розроблених психологом, дозволяють визначити рівень емпатичної схильності.

Кілька вправ на розвиток емпатії

Дорослі люди свідомо ставлять перед собою завдання і шукають шляхи їх вирішення. Для деяких здатність до емпатії стає тим кроком, який дасть можливість краще розуміти оточуючих. Для цього необхідно спочатку пройти тест на емпатію, щоб виявити рівень власної здатності відчувати чужі переживання, а потім зайнятися самонавчанням на розвиток емпатії. Ці нескладні методики, які розроблені психологами, дадуть змогу навчитися більш тонко відчувати оточуючих людей, служити їм опорою для психологічного комфорту, вміти передбачити конфлікти і вчасно "гасити" їх.Уміння слухати і чути співрозмовника дозволить краще розуміти партнера в розмові.Бажання зрозуміти оточуючих - про що думають, чим займаються в житті, де живуть.Розмови з незнайомими людьми в транспорті хоч і послужать ознакою цікавості, але дозволять навчитися тонше відчувати інших людей.Вміння приміряти на себе роль іншої людини, що знаходиться у важкій ситуації: які б кроки потрібно було зробити, щоб отримати найкраще рішення задачі; можна використовувати героїв якого-небудь психологічного фільму-драми.Самовизначення в почуттях і емоціях - основа емпатії золотої середини.Розвиток емоційної пам'яті - "сталося те-то і те-то, це викликало в мені такі-то і такі-то почуття".

Такі самозанятия доповнюються вправами з партнером або в групі. Дитяча забава "Мавпа і дзеркало" - це цілком собі дорослий тренінг на розвиток емпатії. Ще одне просте, але ефективне вправу - "Телефон": потрібно мімікою і жестами розповісти про якусь подію так, щоб партнери по заняттю зрозуміли, що ж сталося і які почуття це викликало в оповідача.

Мені це не потрібно!

Здатність співпереживати - одна з основних складових емпатії. Але для багатьох людей така чутливість стає тягарем, з'являється прагнення прибрати гостру чутливість до чужих переживань з свого характеру. Як це зробити? Присвячувати собі більше часу, знайти нове захоплення, заняття, яке зможе захопити, займаючи багато часу. Але слід пам'ятати, що повне відторгнення здатності співпереживати і співчувати стане шляхом самотності, нерозуміння оточуючими. Потрібно вміти знаходити золоту середину - людської уваги і власних переживань.

Езотерика і емпатія

Мистецтво і езотерика відповідають на питання "Хто такий емпат?" дещо по-своєму. У цих сферах эмпатом називають людину, що володіє здатністю на рівні екстрасенсорики занурюватися в емоційний фон інших людей. Часто таку рису описують в книжках і фільмах. Практикуючі екстрасенси також використовують здібності эмпата для роботи з паралелями реальності. Наукою проводилися дослідження "умінь" занурюватися в емоційний світ інших людей для отримання будь-якої інформації, але якихось підтверджень їм дано не було. Тому про емпатії як частини езотеричних здібностей можна говорити умовно.

Уміння співчувати й співпереживати, відгукуватися на переживання живих істот - відмітна риса людини. Тому питання про те, хто такий емпат, має дуже широкий діапазон відповідей, адже кожен з людей шукає того, хто зможе його зрозуміти, відповісти на почуття. А здатність до емпатії стає основою взаємовідносин.


banner14

Категория: Развлечения

Хто такий емпат? Емпатія - що це таке, простими словами


Написать комментарий

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.