Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Супервізія в психології - це що таке? Форми і техніки проведення супервізії


Опубликованно 28.10.2017 21:39

Супервізія в психології - це що таке? Форми і техніки проведення супервізії

У професійній діяльності прогрес також є важливим компонентом успіху і психологічного балансу. Тому для багатьох спеціальностей і вироблена програма поліпшення робочих навичок. Для більшості професій передбачено підвищення класифікації, курси або стажування. Всі вони сприяють якогось прогресу в робочій діяльності людини, підштовхуючи його до розвитку.Особливості навчання фахівців

Психологія і терапія пішла в цьому напрямку далі і передбачила для своїх підопічних галузь продуктивного професійного зростання - це супервізія в психології. Такий компонент здатний допомогти в робочій практиці, так і в особистих душевних переживаннях. Виконує таку роль супервізор - спеціально навчений професіонал у сфері психотерапії. Його головним завданням є надання допомоги і підтримка своєму менш досвідченому колезі.

У Росії і країнах СНД психологічна супервізія як окрема професія розглядається досить рідко, так як індивідуально відведених курсів або факультетів у цьому напрямку немає. Але це не є перешкодою для вивчення такої спеціальності самостійно або в програмі загальної психології. Багато висококваліфіковані супервізори навчаються за межами Росії або проходять практику за кордоном. Тому і в нашій країні можливо знайти професійного фахівця в цій категорії і отримати його допомогу і підтримку у власному робочому процесі.

Отже, супервізія в психології - це універсальна система професійної допомоги фахівців, що допомагає зростанню в подальшій кар'єрі. Також її можуть називати котерапией, яка ґрунтується на роботі декількох висококваліфікованих фахівців з великим досвідом роботи. Це допомагає за допомогою супервізора об'єктивно подивитися на свої проблеми в роботі. Також це допомагає розділити відповідальність за їх усунення з кваліфікованим котерапевтом. Переваги допомоги фахівця в скрутних ситуаціях

На даний момент можна виділити кілька точних аспектів підтримки супервізора:створювати способи знаходження власних потенційних можливостей в психології;глибше розбиратися в тонкощах і особливостях роботи з клієнтами, краще розуміти їх проблеми та емоційний стан;розбиратися в ефективності власних методик лікування, аналізувати їх дію та правильність зіставлення з основами психології та терапії;усвідомлювати власний емоційний стан при проблемах клієнта і реакцію на них.

Об'єктом супервізії є кваліфікований фахівець в галузі психології або терапії, проходить практику чи стажування за своїм напрямом. Практикуючий професіонал може звернутися за допомогою до такої системи для підвищення кваліфікації або розв'язання власних проблем в особистому житті, які відбиваються на його діяльності.

Крім цього, фахівець в області супервізії повинен:тримати постійний контакт зі своїм підопічним і стежити за його емоційним фоном;сприяти розвитку терапевта, сприяти розкриттю можливостей у професійній діяльності;зберігати власну позицію і безэмоциональную оцінку по відношенню до фахівця;надавати підтримку з відновлення цілісності психотерапевта і його особистості.

Процес супервізії здатний усунути емоційну загальмованість або регрес, позбавити початківців психотерапевтів від професійного самотності. Ця методика також здатна підвищити ефективність робочого процесу і вирішити наступні помилки в ньому. Основні категорії супервізії

У практиці такого методу допомоги фахівцям існує три форми:очна;очно-заочна;заочна.

Вони розподіляються на кількість учасників, їх роль у всьому процесі і часовий проміжок, який необхідний для усунення проблем.Очна категорія супервізії

Перша форма вважається самою великою і глибокою. Сеанси за її принципами можуть проходити в груповому, сімейному або індивідуальному форматі. У котерапии такого характеру супервізор проводить сеанс очно і спостерігає за фахівцями і їхніми клієнтами. Така форма повинна узгоджуватися з пацієнтами та їх психологом для запобігання проблем з порушенням конфіденційності.

Очну форму супервізії можна розділити на підвиди:особистісна (з присутністю клієнта під час сеансу котерапии);групова (при взаємодії пацієнта або сім'ї та психотерапевтів), найчастіше вживається при проблемних пацієнтів;просторова;тимчасова.

Особистісна котерапия проводиться у взаємодії фахівця і його супервізора. Також в процесі бере участь пацієнт або сім'я. Головними завданнями такої терапії є спільне визначення проблем у клієнта і пошуки їх вирішення.

Групова супервізія вважається найбільш продуктивною з усіх її форм. Принцип її дії полягає в заняттях з одним пацієнтом або родиною, де котерапевт розподіляє індивідуальні завдання між кожним фахівцем. Наприклад, на прийом до психотерапевта прийшла сімейна пара, одному учаснику необхідно визначити відносини між подружжям, другого - визначити стиль спілкування, третій - головні проблеми, що існують між ними. Таким чином можна досягти повного визначення причин розладу в сім'ї, їх усвідомлення усіма фахівцями, знайти методи їх лікування. Також учасники групової супервізії отримують новий досвід і навички.

Просторова котерапия застосовується при навчанні спілкування психотерапевта з пацієнтами. Під час сеансу супервізор може знаходитися як в кімнаті (підбадьорюючи спеціаліста і підштовхуючи його в потрібному напрямку), так і поза її (не втручаючись в основний процес).

Тимчасова форма котерапии залежить від терміновості проведення психоаналізу з фахівцем (відстрочена або негайна).Переваги і недоліки очної терапії

Переваги такої супервізії:Більш ефективні сеанси.Менша кількість прийомів.Мінімальні матеріальні витрати із-за нетривалості супервізії.Сукупність технік навчання психотерапії по відношенню до фахівця.Більш довірчі відносини контактируемих осіб.

Яким би не був привабливим і корисним такий спосіб психотерапії, у нього є і багато мінусів:При роботі недосвідченого спеціаліста з пацієнтом порушується конфіденційність процесу лікування, що в подальшому може негативно позначитися на психічному стані клієнта.Вироблення залежності у прийнятті рішень у терапевта від свого більш досвідченого колеги.Зайва увага до робочого процесу супервізора, що заважає природному перебігу подій.

В очній формі, як і у всіх інших, є свої переваги і недоліки. Але на сьогодні такий метод котерапии вважається самим великим і правильним, коли у фахівця є безліч проблем як професійного характеру, так і особистого.Заочна форма супервізії

Принципи її роботи полягають у віддаленому вирішенні проблем, без тісного контакту з іншим професіоналом. Заочна форма супервізії може проходити як в індивідуальному сеансі, так і в груповому. Фахівець збирає матеріали своєї психотерапевтичної роботи і надає їх супервізору для проведення аналізу його діяльності та виявлення недоліків у роботі.

Сам котерапевт не приймає участі в робочій діяльності свого підопічного і не проводить дослідження його пацієнтів. Це робить цю форму найоптимальнішою для довгострокового співробітництва з фахівцем. Також аналіз доповіді психотерапевта може розбиратися в присутності інших його колег, що допомагає отримати більше досвіду в роботі, але не нашкодити емоційного стану пацієнта, досліджуючи його ситуацію дистанційно.Сукупність цих форм

Очно-заочна різновид поки що не має широкого розповсюдження у світі, але тим не менше і вона вважається дієвою. Ця супервізія в психології найчастіше застосовується для сімейних пар, у яких розібратися в проблемах досвідченому фахівцеві буває досить важко.

Для такого сеансу котерапии необхідна обладнана кімната з дзеркальним склом, група професіоналів в цій області, початківець терапевт і сімейна пара, дає згоду на такий сеанс. В ході проведення супервізії, відчуваючи труднощі в роботі, фахівець може звернутися до своїм більш досвідченим колегам по телефону для проведення консультації. Така котерапия не тільки допомагає психотерапевту самостійно виконувати свої професійні обов'язки, але і при невдачах відчувати себе краще і отримувати підтримку від терапевтів. Вона розвиває в починаючого фахівця впевненість у своїх силах і виробляє досвід.

Щоб психотерапевта правильно визначитися з формою соціальної супервізії, яка в подальшому буде сприяти самому ефективному вирішенню проблем, необхідно звернути особливу увагу на специфіку, утруднює професійну діяльність, та відповідні методи її усунення.

Точну оцінку ступеня тяжкості випадку зможе дати лише досвідчений фахівець-психотерапевт. Самостійно розпізнати всі свої помилки в професійній діяльності неможливо. Для тяжких випадків підійдуть тільки індивідуальні заняття, які сприяють швидкому вирішенню проблем. А ось в незначних помилках можна обійтися тільки заочною консультацією, завдяки якій котерапевт зможе направити спеціаліста в потрібне русло.Види психологічної супервізії

На початковому етапі запровадження такого методу терапії визначається спосіб, який буде більш продуктивним для фахівця. Очна та заочна форма поділяється на декілька основних і найбільш глобальних категорій. Загалом існує два різновиди котерапии:індивідуальна;групова.

Відрізняються такі супервізії техніками застосування по відношенню до фахівця і проблемами, які повинен вирішити більш кваліфікований колега.Індивідуальна форма

Ця супервізія в психології полягає в підвищенні навичок фахівця з меншим досвідом роботи. Основними завданнями форми такого характеру є: розвиток і підтримка професійних знань, способи їх застосування на практиці, розбір і рішення проблем особистого характеру, які можуть вплинути на лікування пацієнта.

Також індивідуальний підхід до такої психотерапії дає підвищення впевненості спеціаліста в своїх силах, здатність проводити сеанси лікування клієнта самостійно в подальшій практиці і можливість підвищувати свою компетентність в професії. Супервізор і його підопічний постійно взаємодіють між собою під час індивідуальної роботи і ділять відповідальність за лікування пацієнта між собою.

Сеанси психотерапії такого характеру повинні проводиться раз в 1-2 місяці. Протягом визначеного часу супервізор повинен складати звіти про виконану роботу зі своїм клієнтом і стежити за динамікою. Сеанси не закінчуються до тих пір, поки співробітник не придбає всі необхідні навички по роботі з клієнтами і не навчиться контролювати свої емоції в професії.

При виникненні нових проблем у професійній діяльності терапевт знову може вдатися до допомоги супервізора. Як відзначають багато психологи, такі сеанси завжди підуть на користь фахівця, проводити їх слід регулярно. Допомога супервізора може знадобитися навіть у тих випадках, коли на перший погляд ніяких проблем у психотерапевта немає, а лікування пацієнтів завжди проходить успішно. Досвідчений професіонал зможе аналізувати методи, які застосовує в роботі фахівець, і його загальний емоційний стан, узагальнити отримані спостереження.

Завдяки індивідуальної супервізії:співробітнику не приділяється належна увага;всі проблеми особистого характеру, які психотерапевт не хоче або соромиться вказувати при групі людей, будуть розбиратися конфіденційно;фахівець, який перебуває на стадії адаптації, краще зрозуміє всі настанови і поради досвідченого професіонала.Групова форма

Сприяє придбанню навичок по роботі у команді. Сеанси супервізії в психотерапії, проведені в колективі, здатні дати людині більше знань про всі наявні проблеми клієнта. Все те, що не зміг зрозуміти або недозрозумів один фахівець, може розпізнати іншого. Супервізор у ході таких нарад лише роздає завдання підопічним, стежить за їх виконанням і в подальшому формулює висновки про здійснену колективом роботу.

Будь-яка форма допомоги фахівців здатна усунути проблеми і недоліки у професійній діяльності. Який саме спосіб супервізії призначить психотерапевт, буде залежати від особливостей робочого процесу, особистості людини та її емоційного фону, який проявляється в професії.


banner14

Категория: Развлечения

Супервізія в психології - це що таке? Форми і техніки проведення супервізії


Написать комментарий

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.