Методика Спілбергера-Ханіна: шкала тривожності
Опубликованно 29.10.2017 17:13
Почуття тривоги є найпоширенішим серед людей. Можна назвати сотні, а то й тисячі причин, які змушують людину нервувати і турбуватися. Відчувати тривогу – це нормально. Але якщо це почуття не проходить і, більш того, посилюється, тоді варто звернутися за допомогою.
Як показують дослідження, дуже високий рівень тривоги може негативно позначитися на здоров'ї. Щоб уникнути негативних наслідків і своєчасно визначити особистий рівень тривожності, існує методика Спілбергера-Ханіна.
Базові поняття
Методика Спілбергера-Ханіна заснована на таких поняттях, як «тривога» і «тривожність». Під тривогою прийнято розуміти певне емоційний стан, при якому виникає сильне хвилювання, безпричинне або викликане певними чинниками занепокоєння. Досить часто ці симптоми можуть спостерігатися у людини без будь-якого приводу. Такий стан є природним, тільки якщо не дезорганізує життєдіяльність.
Другим поняттям методики Спілбергера-Ханіна вважається тривожність. Її прийнято розглядати як процес переживання тривоги, що має низький поріг прояви реакції. Дивлячись на те, що було обумовлено виникнення тривожності, розрізняють два її підвиди: ситуативну та особистісну.
З назви вже зрозуміло, що ситуативна тривожність - це зміни емоційного фону з-за зміни ситуації (сварка з другом, весілля, смерть родича тощо). Особистісна тривожність може виникнути, якщо можна так висловитися, на порожньому місці. Це стабільна характеристика особистості. Є люди, які можуть пригнічувати свої емоції, а є і ті, у кого настрій змінюється від найменшого подуву вітру. Методи психодіагностики
В психодіагностиці існує не так вже й мало методів, щоб оцінити ступінь тривожності пацієнта. Як правило, їх застосовують при роботі з дітьми, зокрема, якщо дитина з неблагополучної сім'ї, а також у клінічній психіатрії та консультативної психології. Найбільш популярними методиками визначення ступеня тривожності вважається прийом Тейлора і методика Спілбергера-Ханіна.
Крім них, затребуваними є:Тести депресивних настроїв (Жмурів, Зунге).Методи вивчення рівня стресостійкості та адаптації в соціумі (Раги, Холмс).Тести визначення соціальної фрустрації (Вассерман).Методика діагностики ступеня суб'єктивного контролю (Роттер).
Для більш детального вивчення стану пацієнта може бути використано комплекс, що складається з декількох методик.
Шкала тривожності
Незважаючи на велику кількість методів психологічної діагностики, тільки методика Ч. Спілбергера та Ю. Ханіна може одночасно вимірювати тривожність як самопочуття і як характеристику особистості. Методика була розроблена американським клінічним психологом Чарльзом Спилбергером, адаптована під вітчизняні реалії Юрієм Ханіним, з-за чого і отримала свою назву.
Вважається, що це одна з кращих діагностик. Методика Спілбергера-Ханіна складається з опитувальника, в якому є 40 тверджень. Пункти з 1 по 20 орієнтовані на визначення рівня ситуативної тривожності. Позиції під номерами 21-41 будуть характеризувати особисту тривожність.
До речі, цей опитувальник адаптований на 52 іноземних мови і визнаний міжнародним методом визначення ступеня тривоги і тривожності.Ситуативна тривожність
Методика Спілбергера-Ханіна являє собою опитувальник-таблицю, в якій зліва написані затвердження. Навпроти кожного з них є ряд цифр від 1 до 4. Вони показують рівень згоди пацієнта з твердженням. Чим вище цифра, тим більше рівень згоди. У конкретному тісті присутні такі оціночні критерії:Дуже рідко (майже ніколи) - 1 бал.Рідко - 2.Часто - 3.Дуже часто (майже завжди) - 4.
У цій шкалою тверджень зроблений спеціальний акцент на тому, щоб визначити стан пацієнта в конкретний момент. Це допомагає психологу швидко зрозуміти, яким чином ті чи інші зміни впливають на людину.
Особиста тривожність
Це не можна сказати про шкали особистої тривожності, яка орієнтована на пізнання внутрішнього світу людини. Другий блок питань методики Спілбергера-Ханіна складається з таких тверджень:Я можу перебувати у піднесеному настрої.Часом відчуваю дратівливість.Мене легко збентежити.Хочеться, щоб мені щастило так само, як іншим.Тривалий час турбуюся через неприємностей.Відчуваю, що сповнений енергії.Завжди неупереджений і спокійний.Турбуюся через майбутніх труднощів.Навіть дрібниці змушують мене нервувати.Іноді відчуваю прилив щастя.Всі події сприймаю дуже серйозно.Хочеться мати більше впевненості.Відчуваю свою беззахисність.Намагаюся не вплутуватися у важкі ситуації.Часом нудьгую.Іноді відчуваю себе задоволеним.Відволікають і хвилюють дріб'язкові справи.Часом відчуваю себе невдахою.Турбуюся всякий раз, коли думаю про свої справи.Обробка даних
На питання треба відповідати без роздумів. Щоб отримати результат, потрібно підсумовувати всі отримані числа по кожній з шкал. У межах одного етапу діагностики людина може набрати від 20 до 80 балів. Відповідно, чим вище підсумкове число, тим вище ступінь тривожності.
Так, можна визначити, що пацієнти з кількістю балів від 20 до 30 володіють низьким рівнем тривожності. Тим, хто отримав від 31 до 43 балів, мають тривожність на середньому рівні. У тих, чиї показники перевищують позначку у 65 балів, можуть спостерігатися психосоматичні розлади на тлі підвищеної тривожності. Дуже часто вони потребують психологічної (а нерідко і медичної) допомоги.
Але практикуючі психологи, які працюють з методикою В. Спілбергера та Ю. Ханіна, звертають увагу ще на один нюанс – це низький рівень оцінок. Адже не можна виключати той факт, що пацієнтові просто хотілося представити себе в більш вигідному світлі. Крім того, повна емоційна несприйняття і пасивність можуть свідчити про затяжної депресії, апатії, емоційному вигорянні або перевтомі.
Таким чином, тест Спілбергера-Ханіна може відмінно діагностувати рівень тривожності людини. Крім того, його можна використовувати і самостійно для визначення свого емоційного стану в конкретний проміжок часу.
Категория: Развлечения
Методика Спілбергера-Ханіна: шкала тривожності