Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Сталкінг - що це таке? Модель сталкінгу за вченням Карлоса Кастанеда


Опубликованно 31.10.2017 17:26

Сталкінг - що це таке? Модель сталкінгу за вченням Карлоса Кастанеда

Stalking (в перекладі з англійської "переслідування") - термін, який став широко вживатися в кінці 90-х років ХХ століття. Це небезпечне психологічне і соціальне явище. У даній статті спробуємо зрозуміти, що це таке - сталкінг.Визначення

Сталкінг - це небажане або нав'язливе увагу індивіда або групи осіб по відношенню до іншої людини. Дане поняття пов'язане з переслідуваннями і залякуванням. Також даний термін може включати в себе стеження за жертвою. Значення слова "сталкінг" використовується різними професіоналами у психіатрії та психології, а також застосовується в правовій юридичній практиці як термін для кримінального злочину. Говорячи простою мовою, це вид домагання і переслідування.

Згідно зі звітом Національного центру США за 2002 рік, практично будь-який небажаний контакт між двома людьми, який прямо або побічно висловлює погрозу або ставить жертву в небезпеку, можна вважати сталкингом, хоча на практиці правовий стандарт виглядає дещо іншим.Виникнення поняття сталкінгу

Труднощі, пов'язані з визначенням даного поняття, добре задокументовані. Необхідно розібратися, що це таке? Сталкінг як поняття може бути визначене як умисне і повторне переслідування, стеження за іншою людиною.

Відомо, що вже з XVI століття сталкерами називали бродяг або браконьєрів. Широко термін "сталкер" став використовуватися засобами масової інформації в XX столітті, щоб описати людей, які пристають і знущаються над іншими, спочатку з конкретної відсиланням до переслідування знаменитостей незнайомцями. Раніш це поняття називалося як одержимість, але ЗМІ внесли нове поняття stalking (в перекладі - переслідування).

Використання даного слова, ймовірно, було придумано таблоидной пресою у Сполучених Штатах. З часом значення слова "сталкінг" змінилося, воно стало позначати також і людей, яких переслідують їх колишні партнери.

Вчені описують переслідування як «тип поведінки, при якому індивід здійснює повторне небажане втручання в особисте життя іншої людини». Поняття сталкінгу є досить складним і багато вчені по-різному його інтерпретують. Однак на відміну від інших злочинів, які зазвичай пов'язані з однією дією, переслідування являє собою серію дій, які відбуваються протягом певного періоду часу.Межі законності сталкінгу

Хоча сталкінг є незаконним у більшості країн світу, деякі з дій можуть бути законними, наприклад, збір інформації, виклик кого-небудь по телефону, відправка подарунків, відправка повідомлень по електронній пошті. Вони стають незаконними, коли порушують юридичне визначення сталкінгу, наприклад, така дія, як відправка повідомлення, звичайно не є незаконним, але буде протиправним, коли таке відбувається регулярно, і людина не хоче вступати в контакт з переслідувачем.

Наприклад, закон Сполученого Королівства свідчить, що інцидент має відбутися двічі і сталкер повинен зрозуміти, що його поведінка неприйнятна, наприклад: два телефонних дзвінка незнайомцю, два подарунки і т. д.

Закон 2005 року про насильство щодо жінок Сполучених Штатів визначає переслідування як поведінка, спрямована на конкретну людину, яка могла б викликати у розумної людини страх за його безпеку чи безпеку інших. На жаль, в Росії статті за сталкінг не існує. Однак якщо сталкер почав безпосередньо загрожувати життю або здоров'ю, то існує стаття за загрози, яка передбачає серйозну відповідальність.Психологія сталкінгу

Люди, що характеризуються психологами як сталкери, можуть помилково вірити в те, що інша людина любить їх (еротоманія) або що хтось потребує порятунку. Переслідування може виражатися в серії дій, які самі по собі можуть бути законними, наприклад, дзвонити по телефону, відправляти подарунки або відправляти електронні листи.

Сталкери можуть використовувати погрози і насильство, залякування своїх жертв. Вони також можуть здійснювати агресивні вчинки і заподіювати матеріальну шкоду. Інколи справа може доходити до фізичних нападів, які в основному призначені для залякування. Менш поширені сексуальні посягання.

Наприклад, у Великобританії більшість сталкерів є колишніми коханими або подружжям. Статистика свідчить про те, що сталкінг жертви, який демонструється в засобах масової інформації, зустрічається лише в незначному відсотку випадків.

Дослідження, проведене британськими поліцейськими, встановило, що Закон "Про захист від переслідування" застосовується судами в основному для вирішення такого ряду питань, як домашній і сусідський сталкінг, і в практиці поліцейських рідко зустрічаються випадки, які б були схожі на фільми-трилери.Психологічний вплив на жертву

Дискомфорт у повсякденному житті жертв сталкінгу необхідний для того, щоб вирватися з порочного кола. Жертвам доводиться міняти роботи, місце проживання та телефонні номери. Все це може негативно позначитися на добробуті жертви і призвести до почуття ізоляції.

За словами психолога Ламбер Ройаккерс, яка займалася вивченням проблеми сталкінгу, переслідування - це форма психічного нападу, при якій злочинець неодноразово вривається в життя жертви без її згоди, з якою у нього немає відносин (або більше немає).

Крім того, можна сказати, що окремі дії сталкера самі по собі не завдають шкоди психічному здоров'ю жертви, однак якщо вони перетворюються в систему, то завдають колосальної шкоди жертві сталкінга. Переслідувань зазвичай піддаються жінки.Види сталкінгу

Працюючи з жертвами переслідування протягом восьми років в Австралії, Маллен і Пате визначили різні типи жертв сталкінгу, в залежності від їх колишніх стосунків зі сталкером.

Попередні відносини: жертви, які були в колишніх інтимних стосунках зі своїм сталкером. У цій статті Маллен і Пате описують це як найчисленнішу категорію. Найпоширенішим типом жертв є жінки, які раніше зустрічалися з чоловіком-переслідувачем. Вони частіше піддаються насильству, якщо вступали в інтимні стосунки з переслідувачем, особливо якщо злочинець вже мав кримінальне минуле. Також встановлено, що жертви, які були короткострокові відносини з переслідувачем, з меншою часткою ймовірності зазнають насильства.

Випадкові знайомі та друзі: серед жертв даного виду переслідування чоловіки є більшістю. Ця категорія жертв також включає переслідування з боку сусідів. Це може призвести до зміни місця проживання жертви.

Професійні контакти: це жертви, яких переслідували пацієнти, клієнти або студенти, з якими у них були професійні відносини. Деякі професії, такі як постачальники медичних послуг, вчителі та юристи, піддаються більш високому ризику сталкінга.

Контакти на робочому місці: переслідувачі цієї категорії, як правило, відвідують жертв на робочому місці. Сталкер може бути роботодавцем, працівником або клієнтом. Коли жертва піддається сталкингу на робочому місці, це створює загрозу не тільки для її безпеки, але й для безпеки інших людей.

Незнайомці: така категорія жертв, як правило, не знає про те, як їх почали переслідувати, тому що сталкери цього типу отримують просто моральне задоволення від стеження.

Знаменитості: більшість жертв цієї категорії - це люди, які в значній мірі відомі співаки та актори, які з'являються в засобах масової інформації. Але об'єктами сталкінгу можуть стати політики і спортсмени. Багато років сталкингу, наприклад, піддавалися Мадонна і співачка Бьорк з боку їх шалених фанатів.

Сталкінг також іноді описується як форма близьких відносин між сторонами, коли у двох учасників є протилежні мети в спілкуванні. Одна з сторін, часто жінка, ймовірно, хоче повністю закінчити відносини, але не може це зробити з будь-якої причини. Інший учасник, часто, але не завжди чоловік, хоче розвинути відносини. Такий вид переслідування часто вважається близькою зв'язком, тому що такий зв'язок може бути тривалою та інтенсивною і цілком схожим на повноцінні стосунки.Гендерні особливості сталкінгу

За даними авторитетного дослідження, присвяченого сталкингу, жінки частіше переслідують інших жінок і рідше за чоловіків, а чоловіки, як правило, жінок. Звіт 2009 року Департаменту юстиції Сполучених Штатів повідомляє, що чоловіки піддаються сталкингу як з боку жінок, так і з боку чоловіків. 43 % жертв переслідування чоловічої статі заявили, що сталкер був жіночої статі, а 41 % - що злочинець був чоловіком. Жінки, які стали жертвами переслідування, стверджують, що їх переслідували чоловіки (67 %). Звіт містить об'ємні дані щодо статевої та національної приналежності сталкерів і їх жертв, а також дослідження містило деякі дані щодо їх мотивації у вчиненні злочину. Хоча самі переслідувачі часто заявляють, що їхні дії продиктовані великим почуттям, любов'ю або ревнощами. За даними психологів, справжньою мотивацією сталкерів є прагнення встановити контроль над своєю жертвою.

Поведінка сталкерів традиційно носить циклічний характер, і в цьому схожа з побутовими знущаннями: починаючи зі спроб «проявити свою любов», посилаючи жертві листи, квіти або подарунки, сталкер потім переходить до образам та погрозам, які в підсумку може здійснити в реальності.

За даними вчених, стать відіграє велику роль в поведінці переслідувача і жертви. Стверджується, що гендер впливає на тип емоційних реакцій, які відчувають жертви сталкінгу, пов'язаних зі ступенем страху, тривоги. Також стать впливає на те, як поліція діє в разі сталкінгу, як жертва справляється з ситуацією і як сталкер мотивує свою поведінку. Важливо також відзначити, що в Сполученому Королівстві, Австралії і США сталкінг невідомих людей сприймається як більш небезпечний вид, ніж переслідування колишніх партнерів жертви.Типи переслідувачів

Психологи часто підрозділяють осіб, які переслідують, на дві категорії: особи, які страждають психозом і не страждають яким-небудь психічним захворюванням. Сталкери можуть мати які-небудь психічні розлади, наприклад, маревний розлад, шизо-афективний розлад або шизофренію. Більшість сталкерів не страждають яким-небудь психічним відхиленням, але можуть мати психологічний розлад або невроз. Це можуть бути такі розлади, як депресія, розлад адаптації або залежність від психоактивних речовин, а також різні особистісні відхилення (такі як социопатия, прикордонне розлад, різні залежності, нарцисизм чи параноя).

Деякі із симптомів переслідування можуть бути характерними для обсесивно-компульсивного розладу особистості. Для психічно здорових сталкерів переслідування жертв може бути викликано різними психологічними факторами, наприклад, гнів, ворожість, проекція провини, одержимість, залежність, заперечення і ревнощі. І навпаки, як найчастіше буває, сталкер не має негативних емоцій по відношенню до жертви, а просто бажання володіти і контролювати об'єкт жадання, яке не може бути виконане.Захист від сталкінгу

Людина, яка піддається сталкингу, резонно ставить питання про те, як захистити себе від сталкінга. По-перше, жертві необхідно прямо сказати переслідувачу про те, що у неї немає бажання спілкуватися з даною особою, і вона не хоче бачити його. Також слід уникати м'яких невизначених виразів («видно буде», «можливо, в майбутньому») у відповідь на його запит зустрітися або почати заново спілкування. Після того як позиція була чітко виражена, необхідно повністю припинити спілкування: уникати контактів в соціальних мережах, спілкуватися по телефону, не погоджуватися передати що-небудь через знайомих. Все це в подальшому може бути розтлумачено вашими друзями і близькими, а також самим сталкером як бажання продовжити спілкування з переслідувачем. Як позбутися від сталкінгу, який вже перейшов всі можливі межі? Якщо ж людина починає погрожувати побиттям, вбивством, зґвалтуванням, то необхідно відразу ж звернутися в поліцію і подати заяву на кривдника.Теорія "сталкінгу" Кастанеди

Слово "сталкінг" також має друге значення - це одне з езотеричних понять, розроблених американським містиком і доктором психології Карлосом Кастанедою.

В своїх роботах він згадує таке поняття, як "усвідомлення", і одна з технологій, яку Кастанеда радить застосувати для її досягнення, - це сталкінг.

Що це таке - "сталгинг по Кастанеді"? Це техніка відстеження своїх почуттів і емоцій, а також спостереження за світом, який його оточує, з метою збільшення контролю над своєю особистістю і знаходження більш продуктивних способів взаємодії з реальністю та іншими людьми. Вчення має певні постулати.

Принципи сталкінгу Кастанеди:Вибрати поле битви - воїн ніколи не йде в бій, не знаючи, що його оточує.Відкинути все зайве.Сконцентруватися повністю і вирішити, вступати в битву чи ні, будь-який бій - це бій за життя. Не треба все ускладнювати. Мета повинна бути простою.Розслабитися, відмовитися від нав'язливих бажань, нічого не боятися, тільки тоді прийдуть сили, які відкриють дорогу і допоможуть нам.Коли стикаються з завданнями, які не можуть бути вирішені, воїни відступають на мить, вони дозволяють своєму розуму розслабитися, вони займають свій час чимось іншим.Воїн цінує час, навіть миті йдуть в рахунок. Секунда - це вічність, вічність, яка може вирішити результат. Адже головна мета - це успіх.Воїн ніколи не висуває себе на передній план.

Воїн, в термінології Кастнеды, - це усвідомлений людина, людина "знання", у своєму роді чарівник.

Застосовувати правила сталкінгу Карлоса Кастанеди в повсякденному житті - означає виставляти дрібниці на перший план, оскільки вони ведуть до основних питань життя. Термін "контрольована дурість" означає застосовувати сім принципів сталкінгу до всього, що робить індивід - від самих тривіальних вчинків у житті до найважливіших.Історія вчення Кастанеди

Карлос Кастанеда стверджував, що йому пощастило познайомитися з індіанцем з племені яка, магом Хуаном Матуса з Мексики, в 60-х рр., що повністю змінило його життя. Спочатку Кастанеда в рамках своєї діяльності в університеті в Каліфорнії хотів дослідити ботанічну флору і саме з цією метою звернувся до дону Хуану, який був знавцем місцевих рослин. По щасливою випадковості їх звів спільний знайомий. Згідно Кастанеді, надалі дон Хуан, який вважав себе приналежним до традиції магів (толтек), обрав його учні виходячи з особливої риси, яку дон Хуан називав спеціальною структурою його енергетичного поля. Далі виявилося, що Хуан бачив у ньому голову групи ясновидців, який зможе продовжити рід магів, до яких ставився дон Хуан. Виходячи з книг Карлоса Кастанеди, «магічна сила цих езотериків полягала в здатності змінювати своє сприйняття, що, відповідно до доктрини, дозволяє кардинально розширити і навіть змінити уявлення про життя в цілому. Все це описується в книзі Карлоса Кастанеди The Teachings of Don Juan, Yaqi Way of Knowledge - в перекладі на російську мову - "Вчення дона Хуана: Шлях знання індіанців-яка".

По суті, магія толтек — це не клоунські фокуси, а техніка розширення сприйняття за межі відомого людині. Це і є відповідь на питання про те, що це таке - сталкінг Кастанеди. Така магія не має своєю метою влада над іншими індивідами, втручання в їх долю, здоров'я і відносини. Метою є так зване згоряння у вогні всередині — досягнення іншої форми життя в енергетичному тілі.

Згідно Кастанеді, індіанець Хуан показував своїм учням спосіб життя, що відрізняється від звичайного, і називав його Шлях воїна, або Шлях усвідомлення. В якості основи Шляху воїна дон Хуан бачив розуміння того, що люди (як і інші живі істоти) — це ті, хто сприймають.

Дане поняття мало більш широке значення, ніж слово «сприймає». Людина, за його вченням, сприймає, по суті, вже готову реальність навколишнього світу, його сприйняття постійно інтерпретує енергетичні сигнали, які видає космос і всесвіт, створюючи в голові свою модель світу (яку він і вважає за сам світ). Весь світ є чистою енергією, з якою сприйняття створює свою концепцію світобачення.

Вважається, що, яким би повним не було знання людини, воно обмежене. Область сприйманого і осознаваемого, традиційно відома людської уваги, досить мала і не відображає усіх граней всесвіту. Звичний світ будь-якого індивіда є лише маленькою частиною незбагненною всесвіту. Однак здатність до сприйняття, в концепції Хуана, можна зробити краще, застосовуючи "Шлях воїна"— практичну техніку, кінцевою метою якої є енергетичне зміна особистості та отримання «повного усвідомлення». Можливість сприймати енергетичні хвилі називається баченням, а обов'язковою умовою для цього є відповідний намір.Настрій сталкінгу

Чотири настрої сталкінгу - чотири стадії вивчення концепції сталкінгу для особи, яке обрало шлях воїна (простіше кажучи, стадії навчання мистецтву сталкінгу).

Ці невід'ємні і найтіснішим чином пов'язані 4 настрою, складові суть сталкінгу, по суті, є положеннями точки збірки. Виходячи з правил навчання, щоб ніхто не міг зрозуміти, що індивід маскується, слід бути:

1. Безжалісним.

2. Вправним.

3. Терплячим.

4. М'яким.

Ця основна думка сталкінгу з його базальними принципами повинна бути вивчена учнем поступово і досконально, по суті, це ядро концепції. У кінцевому підсумку ці настрої повинні стати природною і складовою частиною озброєння воїна, що контактує з людьми з метою вдосконалення духу, джерела своєї персональної сили. Це один із способів досягти стану усвідомленості.

Ці 4 базових настрої в більшій мірі, природно, властиві жіночій статі, ніж чоловікам, тому, саме контактуючи з жінками, можливо збільшити ці необхідні здібності.

Вчення Карлоса Кастанеди досі розбурхує уми читачів його творів, а також просто його шанувальників. Звичайно, є критики його концепції, але це не применшує його внесок в антропологію, езотерику, а також психологію.


banner14

Категория: Развлечения

Сталкінг - що це таке? Модель сталкінгу за вченням Карлоса Кастанеда


Написать комментарий

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.